ЧУВАЈУ ПОРЕКЛО И ДУХ РОДНЕ ГРУДЕ: Наши сународници из Франкфурта, за "Новости", о животу у туђини и како успевају да одрже српску традицију
ДА чувају своје корене, не забораве порекло свог презимена, а да њихови наследници не само у дому, већ и изван њега говоре српски, око 30.000 Срба које је протеклих деценија нашло свој дом у немачкој покрајини Хесен и у Франкфурту на Мајни, то чине кроз неговање богатог културног-уметничког живота у српској заједници.
Дан српског јединства, слободе и националне заставе, који је први пут обележен и у дијаспори, како кажу за "Новости" сународници који живе у Франкфурту, њима значи много - да залече носталгију и одрже традицију.
Ова чврста и по њиховим речима, добро организована заједница брани "боје" своје отаџбине кроз фолклорна, спортска друштва, књижевна удружења, са многобројним чланством.
Једно од њих је и КУД Офенбах, које окупља више од 200 фолклораша.
- Кроз наше народне игре, чувамо српску културу и традицију. Овакви догађаји много нам значе, да се окупимо и ујединимо где год да нас има - каже за наш лист млади фолклораш Немања Туркић.
Милија Томић већ 30 година одвојена је од своје родне груде, а радом у Офенбаху поштено је зарадила своју пензију. Сад размишљa о повратку у Србију, али је од тога одвраћају деца која су породицу створила у Немачкој.
- Завршила сам свој радни век иако живот далеко од отаџбине није увек био лак. Овде сам увек са породицом окупљала наше људе, али и немачке пријатеље. Они обожавају нашу кухињу, тако да су на столу увек били сарма, пасуљ и наши колачи. Тај мирис српских ђаконија, држао је читав живот спону са Србијом - каже Томићева родом из околине Лознице, чији син, Горан, предводи КУД Офенбах.
А где је игра, ту мора да је и наша изворна песма, додаје музичарка Татјана Зечевић, која је задужена за атмосферу на франкфуртским слављима наших сународника.
- Овде се бавим музиком, певам на разним окупљањима наших удружења, прославама.
Највише волим да запевам "Весели се српски роде", која је наша друга химна - говори Зечевићева за наш лист и додаје да осим ове песме, наши људи обавезно наручују "Јечам жела" и "Одакле си селе".
Наши људи су увек највеселији, а они који живе далеко од своје родне куће, веселе се са посебним емоцијама.
А спортска нација морала је да формира и свој фудбалски клуб у граду на Мајни - ФК Темпо, који су давне 1973. основали наши људи који су крчили пут у Немачкој. Ове године, са поносом истичу, обележавају пола века постојања.
- Клуб су основали наши људи који су дошли овде да раде тих година и створе себи боље услове за живот. Клуб је добио назив по спортском недељнику "Темпо", који је читала читава Југославија. Наш садашњи мотив је да склонимо нашу децу с улице, омогућимо им да се са својим другарима баве спортом, а и оним омладинцима који су спортску каријеру започели у Србији, па одлучили да се опробају "преко гране" омогућимо да овде наставе да играју. Ми смо једна велика спортска фамилија - каже за "Новости" Владимир Марчетић, председник ФК Темпо.
Посвећени
ОСИМ на спортском терену, млади фудбалери ФК Темпа добро играју и на сваком другом, а посебно на оном где се показују људски квалитети. Преузели су и организацију Дана српског јединства, а током читавог трајања програма, овога пута били су у улози бармена и конобара.
"Тројка из блока"
МИНИСТАР без портфеља у Влади Србије задужен за координацију активности и мера у области односа са дијаспором, Ђорђе Милићевић (на слици), отворио је јуче у Франкфурту, током другог дана манифестације Дани културе Србије, хуманитарни турнир у шутирању тројки "Тројка из блока", симболично шутирајући на кош заједно са генералним конзулом Србије у Франкфурту Бранком Радовановићем.
- И на тај начин чувамо наш народ који живи у дијаспори и нашу заједницу. Јер наша заједница то очекује од Србије. Да јој помогнемо око чувања симбола. И важно је да ту подршку манифестујемо на оваквим манифестацијама - рекао је Милићевић.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)