УЧИО И ДЕЦУ И КАЛЕМАРЕ: Како је Војислав Катунац из Селишта извео пољопривредну револуцију у трстеничком крају
ВОЈИСЛАВ Катунац (1872-1965) из Селишта код Трстеника био је угледни начелник Министарства финансија.
Пре него што ће постати истакнути чиновник Владе, Воја Катунац, учитељ по струци, био је први пољопривредник који је донео праве француске сорте садница и тиме помогао да његов родни крај и данас важи за незваничну престоницу калемарства у Србији.
- Катунац се школовао у Беликој Дренови, а Учитељску школу завршио је 1890. у Београду - описује Иван Величковић, библиотекар завичајног одељења трстеничке библиотеке. - Службовао је у крајинском селу Чубри, у Пољни, Медвеђи и Дворишту код Деспотовца.
Воћним и виноградарским калемарством бавио се још док је био учитељ. Осим што је први донео саднице из Француске, био је један од оснивача Калемарске задруге. И као што је подучавао ђаке сабирању и ћирилици, тако је и обучавао мештане калемарству - несебично.
- Произвођачи су га прихватили са одушевљењем и са пуно ентузијазма - наводи даље Величковић. - И данас је овај трстенички крај познат по врхунском калемарству.
Катунац се није зауставио само на педагогији и пољопривреди. Изучава Вишу финансијску школу 1911. године и запошљавања се у Пореском одељењу Министарства финансија Краљевине Србије. Већ је у Великом рату био главни чувар државне благајне, а од 1924. године на више високих функција у Пореској дирекцији. У пензију одлази 1928. и стиче две виле у центру Врњачке Бање. Вила "Катунац" имала је 42 собе.
Између два светска рата, иако пензионер, помаже да се Врњачка Бања прослави као лечилиште и туристички центар, а до смрти је помагао здравствену, земљорадничку и опанчарску задругу у Великој Дренови. Имао је петоро деце.
Иако су Трстеничани радо проводили одморе у оближњој Врњачкој Бањи, родни крај Катунца више ће памтити његове заслуге у развоју калемарства. Историју калемарства и виноградарства истраживале су и научнице из Трстеника, историчарка Јелена Вукчевић и туризмолог Јелена Стојковић. Престоница калемарства било је Катунчево село - Селиште али и суседна Велика Дренова. Занат се брзо ширио и на Медвеђу, Рујишник, Страгаре, Мијајловац.
Брат Степин писар
РОЂЕНИ брат Војислава Светозар Зола Катунац, био је писар у дреновачким задружним установама, а у ослободилачким ратовима Србије писар у Штабу Друге армије и то код војводе Степе Степановића. Оставио је "Ратни дневник" у рукопису о кретању Коњичког дивизиона Тимочке дивизије другог позива за период од 22. септембра 1915. до 16. јануара 1916. године.
- Произвођачи су 1920. године производили 50.000, а 1927. године - 3,4 милиона калемова - износи туризмолог Јелена Стојковић. - У самој вароши се продавало и до 50 вагона свежег грожђа и 120 вагона вина. Педесетих година 20. века се калемило пет-шест милиона садница винове лозе годишње, од чега су више од половине били калемови прве класе.
Рекордни приноси наставили су и се и после Другог светског рата, заједно са оснивањем задруга, чије је темеље постављао и Војислав Катунац. Просечна производња лозних калемова у трстеничкој крају данас је значајно мања, али упркос сталној борби против градоносних падавина и поплава, народ и даље сади калемовце: годишње око 15 милиона комада само лозних калемова.
Препоручујемо
ЈЕДНА ОД НАЈСТАРИЈИХ ВИЗАНТИЈСКИХ ЦРКАВА У СРБИЈИ: Храм на путу каравана из Дубровника
05. 08. 2023. у 07:00
КРАЈИНА ЈЕ У ПРИЈЕДОРУ ЈАУКАЛА КАО '42: Овде је данима трајао хор плача
04. 08. 2023. у 15:45
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)