ХРАМ СВЕТОГ САВЕ СПОНА ДРВАРА И БЕОГРАДА: У градићу који су некада памтили по Титу, поносе се светињом са именом првог архиепископа СПЦ
ДРВАР и Београд повезује једна веома важна ствар - имају Храм Светог Саве, саборну цркву која носи име првог архиепископа аутокефалне Српске православне цркве, српског принца, књижевника и дипломате, утемељитеља готово свега што чини нашу српску државу.
И у Дрвару су на то неизмерно поносни, нарочито када се нађу у матици Србији, у њеној престоници, где свима причају да и они имају храм који носи име нашег светитеља и просветитеља.
Тако је било и када су недавно деца из Дрвара присуствовала обележавању рођендана Његове светости патријарха српског Порфирија у београдском Храму Светог Саве. Патријарху су даровали цртеж истоименог храма у свом родном граду и традиционалне производе од дрењина по којима је такође познат овај крај.
На подручју Дрварске парохије налази се једанаест православних храмова, али главни је онај који носи име Светог Саве. Саграђен је између 1932. и 1939. године, за време свештеномученика Милана Бањца. У овом храму, 1991. године устоличен је први епископ бихаћко-петровачки Хризостом Јевтић.
- У Храму Светог Саве у Дрвару постоји и крипта где су 1992. године похрањене мошти свештеномученика дрварских Милана (Бањца) и Милана (Голубовића), те мученика страдалих заједно са њима у Рисовачкој јами, код Крњеуше у општини Босански Петровац. Ту су их усташе на свиреп начин мучиле, а потом бациле у бездан - каже за "Новости" Саша Црљић, старешина Храма Светог Саве у Дрвару.
Према његовим речима, храм се већ годинама обнавља јер је православна богомоља девастирана у протеклом рату у Босни и Херцеговини почетком деведесетих:
- Храм треба да се реновира, а посебно унутрашњост. Спољашњи део је урађен, као и нови кров, али сад је у плану детаљна унутрашња реконструкција - прича нам свештеник Црљић.
За "Новости" објашњава да је после Првог светског рата започета изградња три храма који је требало да понесу име Светог Саве:
- Један храм је требало да буде саграђен код Сплита, други код Шибеника и трећи у Дрвару. Од планирана три, саграђен је само овај у Дрвару, што нас на овим просторима чини поносним. Овај храм је био на метикомуниста дуго после завршетка Другог светског рата а и дрварски крај је био комунистички.
- Комунисти су после рата храм претворили у складиште соли и брашна. Храм је први пут освештан тек 1989. године, чак 50 година након што је саграђен - истиче свештеник Црљић. Деца из Дрвара се поносе својим Храмом Светог Саве и томе је умногоме допринела веронаука коју уче у школи. - Данас можемо рећи и да се људи враћају цркви и желе да се обнови Храм Светог Саве. Ипак, засад нема довољно већих приложника, али народ издваја за обнову колико може и надам се у неко догледно време да ћемо цркву потпуно обновити, да буде на понос свих Дрварчана - поручио је свештеник Црљић.
Иначе, од једанаест православних храмова на подручју Дрвара најстарији - Преображења Господњег је у Великом Цвјетнићу и подаци о њему датирају још из 1788. године. Православне светиње су и Храм Вазнесења Господњег у Врточу, Капела Светих свештеномученика дрварских Милана и Милана на Спасовини, Храм Светог пророка Илије у Бастасима и Храм Покрова Пресвете Богородице на Завођу у Шиповљанима, те Капела Светог великомученика Димитрија на Каменици. Ту је и Храм Преображења Господњег у Великом Цвјетнићу, Храм Рођења Пресвете Богородице у Трубару, Храм цара Константина и царице Јелене у Бобољуцима, Храм Успења Пресвете Богородице у Прекаји, Храм Светог пророка Илије у Рорама и Црква Светог Прокопија у Мокроногама.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)