ЧАСТ ВАЖНИЈА ОД ЖИВОТА: Пре 82 године за отаџбину су животе дали поручник Божидар Жугић и 17 бораца Војске Краљевине Југославије (ФОТО)

М. ДРОБЊАК

13. 04. 2023. у 20:15

ПРЕ ТАЧНО 82 године, током Другог светског рата, погинули су поручник Божидар Жугић и 17 бораца Војске Краљевине Југославије.

ЧАСТ ВАЖНИЈА ОД ЖИВОТА: Пре 82 године за отаџбину су животе дали поручник Божидар Жугић и 17 бораца Војске Краљевине Југославије (ФОТО)

Фото: Музеј Пљевља

Тог 13. априла 1941. године они су одбили да се без борбе предају окупатору, већ су јуначки положили живот за отаџбину. Двадесетшестогодишњи поручник Жугић није хео да положи оружје пред мађарским (хортијевским) војницима код Гложана, недалеко од Новог Сада. Убио је непријатељског и свог команданта, уз речи - "Зар се тако брани отаџбина?"

Хортијевски брзи корпус, у коме су били и модерни немачки тенкови и италијанске танкете, пресекли су 10. посадни пук Војске Краљевине Југославије који се повлачио према Новом Саду. Југословенски војници су се нашли под паљбом и командант пука Божидар Росић је одлучио да се преда. Непријатељи су очекивали да ће сви југословенски војници и официри бити разоружани и довели су мештанина, Штефана Дудока, као преводиоца. Како је био васпитаван на дурмиторској традицији и моралу, уз звуке гусала и на принципима Косовског завета, Божидар никако није могао пристати на тај срамни чин окупације.

Док су Ристић и фашистички командант преговарали о предаји, пришао им је двадесетшестогодишњи поручник Жугић, рекао да се "југословенски официр не предаје" и испалио метак у свог команданта а затим и Хортијевог официра. Руке два противника пале су пре руковања и озваничења капитулације. Очевици су касније сведочили да је Жугић пре пуцња упозорио команданта Ристића речима "господине пуковниче, тако се отаџбина не брани. Ја се не предајем, југословенски официр се не предаје, он може само да погине".

Хортијевци су били изненађени и запрепашћени, али су се брзо прибрали и изрешетали митраљеском ватром храброг Дурмиторца Жугића, а затим га згазили тенковима. За одмазду убили су још петнаест југословенских војника и схранили на буњишту оближњег салажа.

Херојском делу Божидара Жугића дивили и непријатељи. У будимпештанским новинама је осванула изјава немачког фелдмаршала Максимилијана који је рекао да је то пример саможртвовања.

Мештани Гложана, код Бачког Петровца, где Словаци чине огромну већину, касније су извадили њихова тела и сахранили достојанствено све погинуле војнике на старом православном гробљу. И данас чувају сећање на дуго скривану легенду о храбром официру, рођеном Дурмиторцу, и одржавају споменик који су подигли 1960. године. Током 2019. у Новаковићима код Жабљака потписана је повеља о братимљењу МЗ Гложан код Бачког Петровца, гдје је погинуо и МЗ Новаковићи гдје је рођен.

Божидару Жугићу у Гложанима су подигнута два спомен обележја једно са петокраком као синбол једног времена, једне идеологије и касније деведесетих година још једно  са крстом. Спомен-обележје добио је Божидар Жугић и у свом завичају. Њега је 1966. године покрај монументалног моста на реци Тари подигла његова мајка Марија.

СТРАДАЊЕ ЈЕДНЕ ПОРОДИЦЕ

- КОЛИКО се ценила реч, колико се било спремно погинути за реч и слободу најбоље говори податак да је Божидар имао четри рођена брата  и још шесторицу браће од стричева. Од њих десеторице нема упоште потомака, нијесу били жењени јер су изгинули у вихорима ратова који су се водили на овим просторима од 1912. године до 1945. године, испричао је раније Радош Жугић.

Божидар Жугић имао је четри брата Александра, Сава,Витомира и Бранка и једну сестру Савету.

-Сва четри брата настрадала су неоставивиши потомство иза себе, ниједан није био жењен. Александар је страдао у саобраћајној несрћи непосредно пред почетак Другог светског рата. Сава и Витомор гину као војници Војске Краљевине Југославије у рејону села Тепца недалеко од Жабљака а Бранко као војник Краљевине Југославије гине у Србији, испричао је раније Радош Жугић.

Храбри поручник Жугић у Србији је остао заборављен, док су се његови Пљевљаци ипак на неки начин одужили његовом херојском чину, јер је једна улица у Пљевљима понела његово име, а постављен му је и споменик у парку код некадашње куће породице Жугић. У Бождаревој родној кући у селу Новаковићи данас нико не живи али се чува од заборава предање о овом храбром официру.

Божидар Жугић је рођен 14. марта 1915. у Новаковићима, селу код Жабљака, испод Дурмитора.Његова породица се потом преселила у Пљевља. Основну школу је похађао у Пријепољу, а одрастао је у Пљевљима где је завршио гимназију. Пут га даље води у Београд, на Војну академију, где ће стицати знања све до 1935. године. У Европи тада почињу турбулентна времена. Други светски рат Божидар Жугић дочекује као припадник Југословенске војске. Био је инжињеријски поручник 10. посадног пука.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА ПРЕВАРИЛА НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.

15. 11. 2024. у 23:36

Коментари (3)

РОЗЕ ОКТОБАР, ШТИТНА ЖЛЕЗДА, ТРБУШНА АОРТА: Бесплатно прегледано више од 5.000 грађана