ЂУРЂЕВИ СТУПОВИ СУ МОЈ ДОМ Историчарка из Јапана за "Новости": Задивљена сам српским манастирима

Д. Матовић

04. 04. 2023. у 13:44

ДОК је студирала историју уметности на Универзитету у Окијами, Јапанка Саћи Шимада учила је и о византијској уметности и заволела српску средњовековну. Касније, на мастер-студијама, добила је стипендију од југословенске владе и три године провела у Београду. Од тада се ванредна професорка Женског универзитета "Ћисен" у Токију много пута враћала у Србију.

ЂУРЂЕВИ СТУПОВИ СУ МОЈ ДОМ Историчарка из Јапана за Новости: Задивљена сам српским манастирима

ОДУШЕВЉЕЊЕ Саћи Шимада, са женског универзитета Ђисен у Токију, Фото Н. Кочовић

Живела је са монахињама и учествовала у обнови неколико наших манастира. Заслужна је и за оживљавање фресака у Ђурђевим ступовима код Новог Пазара, у капели краља Драгутина, делу светске културне баштине под заштитом Унеска.

Иако је сада у Токију, на друштвеним мрежама још је у нашој земљи. У објавама говори о лепотама Србије. О српској средњовековној уметности пише чланке за јапанске медије. А, написала је књигу о културној баштини Србије на јапанском, коју треба да објави.

- Јапанци мало знају о Србији, а још мање о српским манастирима - каже Шимада за "Новости".

- Зато се трудим да им што живописније пренесем искуство. Покушавам да им дочарам лепоту архитектонских здања, цркава и манастира. Највише пишем о средњовековним фрескама и љубазним људима. Читаоци ми се често јављају, нарочито они који одлуче да обиђу српске манастире и доживе њихову лепоту.

Privatna arhiva

Ђурђеви ступови
Учествовала у конзервацији фресака у неколико светињa

Љубав према српској уметности пренео јој је професор и ментор Мићитака Сузуки. Он је много пута био у Југославији, а на Хиландару је добио име Сава.

- Српско средњовековно краљевство је било између Западног римског царства и Византије. Од стапања ових двеју култура остале су занимљиве грађевине и уметничка дела - каже Шимада, која је по повратку у Јапан уписала докторске студије.

САКУПИЛА ДОНАЦИЈУ ОД 50.000 ЕВРА

ШИМАДА је помогла у прикупљању новца за обнављање српског наслеђа. Написала је текстове о Ђурђевим ступовима и историји Новог Пазара да, како каже, и Јапанци препознају њихов значај. Са конзерватором Драганом Станојевићем аплицирала је за средства за пројекте конзервације и рестаурације фресака.

- Компанија "Кинчо" и Фондација "Сумитомо" донирале су за две године око 50.000 евра за културну баштину Србије - каже Шимада. - "Кинчо" се бави производњом миришљавих штапића, а основни састојак им је биљка бухач из Србије и зато су желели да помогну нешто што је од изузетног значаја. "Сумитомо" је допринео очувању више од 500 културних добара широм света, сваке године по 15 у свету.

Радила је готово деценију, била кустос музеја у Гунми, али је, како каже, српска уметност наставила да живи у њој.

- Желела сам да се вратим у Србију. Дала сам отказ и 2018. кренула у обилазак српских светиња на КиМ.

Privatna arhiva

Дечани

Пре две године је са колегама извела конзервацију и рестаурацију зидног сликарства у Ђурђевим ступовима у Расу.

- Волим да посећујеми манастире у забаченим местима, да разговарам са монасима. Пријатељи ми тада често помогну да премостим језичку баријеру.

Сећа се да је страховала 2001, када је први пут кренула у Београд:

- У Јапану готово да није било информација о Србији. Нашла сам једног студента из Београда који ми је испричао како се живи. Кренула сам нервозна и уплашена, али све се променило чим сам слетела у Београд.

Желела је да види Ђурђеве ступове:

- Од почетка ме тај манастир привлачио јер је у њему портрет краља Драгутина и његове породице. Тамо сам живела два месеца за време радова. Осећам да су Ђурђеви ступови мој дом.

Жичу је посетила пет пута:

- Манастир је предиван, али никад нисам остала дуже од неколико сати.

Privatna arhiva

Ђурђеви ступови
ФРЕСКОМ краља Драгутина и његове породице је импресионирана


 

Много воли наше фреске, највише Лозу Немањића у Дечанимаа, јер, како каже, има јединствену идеју. Упознала је и монашки живот:

- Имају живот сличан јапанском начину живота. Монаси живе тако да не ометају друге, а, опет, нису ни усредсређени на себе и своје жеље. Тако живимо и у Јапану. Али, Јапанци се понашају како им налажу друштвена правила, док калуђери живе по Божјим. У манастиру се осећам као код куће.

Шимада живи са мужем у Јокохоми, градићу удаљеном око 25 километара од Токија. На посао иде три пута недељно у једну компанију:

- Зарађујем довољно за нормалан живот. Једном недељно држим предавање на Женском Универзитету "Ћисен" у Токију, а једном месечно предајем о српској средњовековној уметности на другим местима.

Шимада, која је и стручни сарадник и члан Одбора за историју уметности САНУ, нада се да ће ове године добити стипендију за истраживање. И, ако је добије, обићи ће манастире и цркве у Црној Гори и БиХ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (2)

АЛБАНЦИ СИКТЕ ОД БЕСА: Не могу да верују шта се десило у великом дербију Црне Горе (ВИДЕО)