ЗВОНИК ГОТОВ ЗА ИЛИНДАН: Жупљани из села Плеш код Александровца сложно граде цркву поред археолошког локалитета из трећег века (ФОТО)

10. 04. 2023. у 13:00

"ИМА бога, али бога ми, и верника", поручују мештани малог села Плеш код Александровца, који су почели да граде цркву поред археолошког локалитета из 3. века.

ЗВОНИК ГОТОВ ЗА ИЛИНДАН: Жупљани из села Плеш код Александровца сложно граде цркву поред археолошког локалитета из трећег века (ФОТО)

FOTO: Privatna arhiva

Сложно, искључиво од пара које су сами сакупили, вредни Жупљани су прво изградили летњиковац надомак налазишта Јабланица, а од прошле недеље почели да равнају терен за темеље будуће богомоље. Биће то црква-брвнара, посвећена Светом Илији.

- До нашег празника надамо се темељима и звонику, а за остало, како Бог да - прича за "Новости" Александар Стајковац,председник МЗ Плеш. - Народ је вољан, иако је наше село мало. То дугујемо прецима. На локалитету су се вековима сакупљали наши стари, саборовали, верујући да је ту црквиште. Када смо се одлучили да градимо цркву, дошли су археолози да провере терен. Пре једно девет година нађени су остаци римских терми, а прошле године наставили су са истраживањима.

Испод земље, како су "Новости" писале, нађен је читав низ објеката за које стручњаци Завода за заштиту споменика из Краљева претпостављају да заузимају око 60 одсто локалитета. Можда верског објекта нема међу њима, али вера, додају мештани Плеша, постоји.

- Цркву градимо у близини, на другој обали речице - објашњава нам Стајковац. - Имаће 54 квадратна метра, а надамо се да ће заједно са прилазним путем, портом, звоником и свим другим садржајима, све бити готово за две до три године. То је реалан рок, јер већ имамо један лепи манастир Светих Врача на километар од суседне Рађевице, као и темеље друге цркве на путу ка Врњачкој Бањи.

СВЕТЕ БРВНАРЕ

НЕВЕЛИК је број сачуваних цркви-брванара у Србији. Очекује се отуда да ће ова нова у Плешу, посвећена Светом Илији, бити права атракција. Једна од најпопуларнијих богомоља ове врсте у Расинском округу је у селу Дупци, надомак Бруса. Посвећена је архангелу Гаврилу и направљена је од чистог храста. Верује се да је изграђена у време позне турске власти. Материјал, изглед и мања величина оваквих објеката, омогућавали су верницима да брзо преселе цркву или је због градње у шуми, просто сакрију од Турака оближњим дрвећем.

Локалитет Јабланица први пут је значајно оживео пре девет година, када је током заштитних истраживања баш због изражене жеље мештана да на том месту подигну комплекс Светом Илији, из земље "изронило" јединствено мало купатило ("балнеум"). Пре три године, геофизичка истраживања показала су постојање читавог низа објеката испод земље: виле рустика у првом реду.

Прошле јесени откривен је и драгоцен покретан материјал и почело је да се верује да испод земље могу осванути и економски објекти, попут житнице (хотеума), штале, ковачнице, топионице.

- На римском новчићу који смо пронашли је лик цара Аурелијана из 3. века, представљен са зракастом круном као персонификацијом Сола, бога Сунца, а имамо и сличне налазе новчића које ће након конзервације и уклањања патине бити видљиви - објаснила је за "Новости" др Марија Марић током прошлогодишњих истраживања.

Тешко је знати ко је тачно био власник приватног пољопривредног имања на чијем простору је откривено римско купатило и детектовани објекти испод земље. Верује се да су слична градили припадници романизованог становништва. Они су за време империјалног система добили високе функције у локалним градовима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

И ОНА ДИГЛА РУКУ НА СЕБЕ?! Драма чувене певачице после самоубиства њеног досадашњег мужа, кошаркаша Јаниса Тиме