ОВОМ ТРАСОМ ХОДИЛИ И САРМАТИ И АВАРИ: На деоници будуће брзе пруге Београд-Будимпешта археолози пронашли велику археолошку вредност

Јелена Лемајић

31. 03. 2023. у 15:22

ДОК неимари нестрпљиво чекају да се захуктају радови на деоници брзе пруге Београд - Будимпешта, од Новог Сада до Суботице, археолошки тим Међуопштинског завода за заштиту споменика из Суботице даноноћно је радио на ископавањима вредних налазишта код Малог Иђоша и Суботице и тако сачувао важан сегмент прошлости севера наше земље.

ОВОМ ТРАСОМ ХОДИЛИ И САРМАТИ И АВАРИ: На деоници будуће брзе пруге Београд-Будимпешта археолози пронашли велику археолошку вредност

фото: Ј.Л. и приватна архива

На траси брзе пруге детектовано је пет локалитета: четири у Суботици (Каменити кат, Водице, Верушић и Азотара) и Криваја у Малом Иђошу.

- Оно што смо затекли има велику археолошку вредност. Локалитет у Малом Иђошу је већ познат и седамдесетих година ту су обављена ископавања аварске некрополе, а откривено је 13 гробова. Има и трагова из времена Сармата и сеоба народа - каже др Неда Мирковић Марић, археолог конзерватор, саветник Завода. - На траси будуће пруге откривене су аварске куће, делови њиховог насеља из 7. и 8. века. Ови остаци укопани су у делове насеља из сарматског периода, који је био од 2. до 5. века. Пронађене су куће, пећи, јаме за оставе, ограде и ровови... Ту је и неколико гробова, а један управо припада сарматском периоду, гроб "са прстеном", рово моколо. Ископане су укупно је 284 археолошке целине.

НЕКИ НАЛАЗИ ИДУ У МУЗЕЈ

РАДОВИ на археолошким локалитетима су почели 20. децембра.

- Најпре је рађено машинско скидање хумуса и детекција археолошких објеката, а потом и заштитна археолошка ископавања. Све оно што ће бити уништено земљаним радовима на изградњи пруге документоваћемо, склонити налазе, направити потпуну реконструкцију. То ће бити публиковано, представљено и предато надлежном музеју - истиче археолог Неда Мирковић Марић. 

То указује да је живот на северу данашње Србије кроз све периоде историје био врло богат и жив.

- У кућама и јамама се налазе свакодневни употребни предмети: највише грнчарија коју су користили, остаци костију животиња којима су се хранили, предмети од обрађене кости и рога, делови камених алатки и металних предмета, стаклене пасте, оруђа, секире... Већина је послата на конзервацију како би се утврдило шта је заиста - додаје археолог. - На основу онога што смо истражили у Малом Иђошу јасно је да је било богато аварско насеље поред воде. Куће су јој биле довољно близу да се користи за живот, а довољно далеко и изнад ње да их не плави. Очигледно је да су се бавили земљорадњом и сточарством, али су и трговали и бавили се занатством, о чему сведоче украсни предмети од стаклене пасте и метала.

Ј. Л./ Приватна архива

Неда Мирковић Марић

Истражен је, такође, део некрополе, али на другој обали реке Криваје. Реч је о гробљу које се везује за Сармате, али га покретни налази сврставају у 2. и 3. век. Током ископавања констатовано је 10 гробних целина, као и осам кружних ровова око гробне укопе. Из гробова потичу керамичке посуде, фибуле, налази новца, као и оружја. Сакупљена грађа јасно осликава погребне ритуале сарматског друштва у овом раздобљу. Археолошким ископавањима овог локалитета руководио је др Перица Шпехар, професор Филозофског факултетета у Београду.

Локалитет "Азотара" у Суботици је такође познато налазиште, које је ископавано још за потребе изградње овог предузећа и асфалтне базе.

Ј. Л./ Приватна архива

Археолошко налазиште у Малом Иђошу

- Познат је по сарматским гробовима са прстеном, а постојале су и две средњовековне некрополе. Откривени су делови сарматског насеља са кућама, радионицама, пећима, као и део некрополе - додаје наша саговорница. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ЈЕЗИВО: Последњи минути живота Јаниса Тиме снимљени камером, после овога се убио (ВИДЕО)