ОВОМ ТРАСОМ ХОДИЛИ И САРМАТИ И АВАРИ: На деоници будуће брзе пруге Београд-Будимпешта археолози пронашли велику археолошку вредност
ДОК неимари нестрпљиво чекају да се захуктају радови на деоници брзе пруге Београд - Будимпешта, од Новог Сада до Суботице, археолошки тим Међуопштинског завода за заштиту споменика из Суботице даноноћно је радио на ископавањима вредних налазишта код Малог Иђоша и Суботице и тако сачувао важан сегмент прошлости севера наше земље.
На траси брзе пруге детектовано је пет локалитета: четири у Суботици (Каменити кат, Водице, Верушић и Азотара) и Криваја у Малом Иђошу.
- Оно што смо затекли има велику археолошку вредност. Локалитет у Малом Иђошу је већ познат и седамдесетих година ту су обављена ископавања аварске некрополе, а откривено је 13 гробова. Има и трагова из времена Сармата и сеоба народа - каже др Неда Мирковић Марић, археолог конзерватор, саветник Завода. - На траси будуће пруге откривене су аварске куће, делови њиховог насеља из 7. и 8. века. Ови остаци укопани су у делове насеља из сарматског периода, који је био од 2. до 5. века. Пронађене су куће, пећи, јаме за оставе, ограде и ровови... Ту је и неколико гробова, а један управо припада сарматском периоду, гроб "са прстеном", рово моколо. Ископане су укупно је 284 археолошке целине.
НЕКИ НАЛАЗИ ИДУ У МУЗЕЈ
РАДОВИ на археолошким локалитетима су почели 20. децембра.
- Најпре је рађено машинско скидање хумуса и детекција археолошких објеката, а потом и заштитна археолошка ископавања. Све оно што ће бити уништено земљаним радовима на изградњи пруге документоваћемо, склонити налазе, направити потпуну реконструкцију. То ће бити публиковано, представљено и предато надлежном музеју - истиче археолог Неда Мирковић Марић.
То указује да је живот на северу данашње Србије кроз све периоде историје био врло богат и жив.
- У кућама и јамама се налазе свакодневни употребни предмети: највише грнчарија коју су користили, остаци костију животиња којима су се хранили, предмети од обрађене кости и рога, делови камених алатки и металних предмета, стаклене пасте, оруђа, секире... Већина је послата на конзервацију како би се утврдило шта је заиста - додаје археолог. - На основу онога што смо истражили у Малом Иђошу јасно је да је било богато аварско насеље поред воде. Куће су јој биле довољно близу да се користи за живот, а довољно далеко и изнад ње да их не плави. Очигледно је да су се бавили земљорадњом и сточарством, али су и трговали и бавили се занатством, о чему сведоче украсни предмети од стаклене пасте и метала.
Истражен је, такође, део некрополе, али на другој обали реке Криваје. Реч је о гробљу које се везује за Сармате, али га покретни налази сврставају у 2. и 3. век. Током ископавања констатовано је 10 гробних целина, као и осам кружних ровова око гробне укопе. Из гробова потичу керамичке посуде, фибуле, налази новца, као и оружја. Сакупљена грађа јасно осликава погребне ритуале сарматског друштва у овом раздобљу. Археолошким ископавањима овог локалитета руководио је др Перица Шпехар, професор Филозофског факултетета у Београду.
Локалитет "Азотара" у Суботици је такође познато налазиште, које је ископавано још за потребе изградње овог предузећа и асфалтне базе.
- Познат је по сарматским гробовима са прстеном, а постојале су и две средњовековне некрополе. Откривени су делови сарматског насеља са кућама, радионицама, пећима, као и део некрополе - додаје наша саговорница.
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)