ЗАИГРАЛИ ФУДБАЛ, ПА ТЕК ОНДА КОЛО: У престоници Аустрије, први српски исељеници, крајем шездесетих година, најпре основали спортске клубове
СРБИ су после Немаца и Румуна трећа најбројнија мањина у Аустрији. Незванично, ако се узме у обзир и број Срба са аустријским држављанством, ова земља има око 300.000 становника српског порекла. Занимљиво је да су после потписивања споразума између Аустрије и Југославије 1968. "о извозу наших радника", у престоници на плавом Дунаву, наши људи заиграли прво фудбал, па тек потом српско коло.
Први наш фудбалски клуб у Бечу основао је давне 1969. Божин Јовановић Бата, радник пореклом из Прокупља. Било је то време када су Срби из СФРЈ били Југословени. Божин је био кум и први председник удружења наших радника.
- Име "Интернационални клуб младих Југословена" дали смо клубу јер смо сви били млади. Желели смо да у Аустрији живимо своју младост на југословенски начин - испричао је Божин Бата Јовановић професорки Светлани Матић, песникињи и ауторки других књижевних дела на српском и немачком, и публицисти Марку Лопушини, писцу многих књига о српском расејању.
СРБИ у Бечу се тих година окупљали у кафаници, у 17. округуSadržaj
Тих година Срби у Бечу окупљали су се у једној аустријској кафаници у 17. округу. У џубокс су уградили и плоче са нашом музиком и слушали певача Душка Јакшића, харминикаша Јовицу Петковића, Радојку и Тинета Живковића. Како се друштво увећавало, простор им је постајао тесан, па су одлучили да нађу веће просторије. У дотадашњем подруму за угаљ, у Урбангасе 10, отворили су први југословенски клуб у Аустрији са више од 700 чланова. Већина су били Срби из Србије, БиХ и Црне Горе.
- Иако смо званично били југословенски клуб, Хрвати, који су имали својe етнички чисте клубове, када би дошли у наше просторије говорили су да су били у "српском клубу" - причао је Јовановић. - Од Савеза синдиката Аустрије клуб ИКМЈ је добио столове и столице, шаховске гарнитуре и реквизите за стони тенис. Од југословенских предузећа донација је коришћена да се опреми фудбалски тим, женски рукометни тим, као и екипе шахиста и стонотенисера. Фудбалски тим ИКМЈ имао је укупно 40 играча. Тренер је био Јован Аћимов из Ваљева.
ШАХИСТИ И РУКОМЕТАШИ
ПРВО југословенско такмичење у стоном тенису у Бечу одржано је у мају 1971. Учествовали су клубови ИКМЈ, "Јединиство" из Беча и "Југославија" из Бадена. Стонотенисери ИКМЈ су били чланови Бечке лиге. Забележено је да су први тим странаца који је освојио прво место. ИКМЈ је имао и женску рукометну екипу, која је одмеравала снаге са аустријским рукометашицама. Томе је највише "кумовао" сам Братољуб Ћук, и сам рукометаш. После рукометашица, ИКМЈ је добио и мушки састав. Шаховска екипа имала је 60 чланова, а предводио их је мајстор дрвених фигура Лазић, пореклом из Ваљева. Клуб ИКМЈ је 1971. организовао и прво Појединачно првенство у шаху, а учествовало је 12 шахиста.
У дресу ИКМЈ од 1969. до 1973. играли су многи добри фудбалери. Тим је побеђивао југословенске, аустријске и турске радничке клубове. Већ у мају 1971. Фудбалска лига југословенских клубова имала је шест екипа: "Илинден", ИКМЈ, "Радник", "Хајдук", "Локомотива" и "Југославија".
- Фудбалери ИКМЈ су били прваци лиге 1972. Освојили су два пута победнички пехар Купа Југословена, прво место на турниру "Спортских новости" из Загреба, па на турниру "Љубљанске банке" из Љубљане, као и на Првомајском турниру у Бадену код Беча. Поднели су захтев Подсавезу лиге у Бечу и она их је примила, али су се бечки локални клубови жалили, па су их одбили. Требало је да уђу у Аустријску фудбалску лигу, али се наши југословнески клубови око тога нису договорили и нису послали захтев Фудбалском савезу Аустрије - наводи Светлана Митић. - Фудбалски тим ИКМЈ је био толико надмоћан у игри да је предлагано да постане члан Аустријске фудбалске лиге. У томе су челнике ФК ИКМЈ подржавали и неке Бечлије, али ФС Аустрије није прихватио предлог. За њих су играчи били само странци и ништа више, па нису желели да играју у њиховој Првој лиги.
ДИСКОТЕКА, КОНЦЕРТИ, БИОСКОП...
ПРЕДЛАГАНО да тим ИКМЈ постане члан Аустријске фудбалске лиге
У ПРОСТОРИЈАМА клуба ИКМЈ отворена је прва српска и југословенска дискотека у Бечу. У њој су гостовали: Есма Реџепова, Недељко Билкић, Силвана Арменулић, Душко Јакшић, Нада Мамула, Неџад Имамовић, Мехо Пузић, Уснија Реџепова и хармоникаш Јовица Петковић. Уметнике је из Југославије у Беч слала држава, а њихови наступи су одржавани у Конгресхаусу са 1.500 места. Интересовање наших људи за те концерте било је огромно, да би и стадион Рапида био мали да их све прими. У клубу је постојао и биоскоп, а први филм који су наши радници гледали био је "Поп Ћира и поп Спира".
ИКМЈ постојао је само четири године. Угашен је 1973. јер је први и једини председник клуба Божин Бата Јовановић отишао на одслужење војног рока у Скопље. Нико у Бечу из руководства ИКМЈ није хтео да преузме председничку функцију.
Препоручујемо
БАЈЧЕТИЋ ОДАБРАО РЕПРЕЗЕНТАЦИЈУ: Стефан дебитује у квалификацијама за Еуро 2024.
08. 03. 2023. у 16:25 >> 16:36
ЈАЧИНЕ 10 СТЕПЕНИ ПО МЕРКАЛИЈЕВОЈ СКАЛИ: Када је Србију погодио први земљотрес
17. 02. 2023. у 10:37
ОВО ЈЕ НАЈГОРИ СЦЕНАРИО: Мапа открива максималну јачину земљотреса за сваки део Србије
16. 02. 2023. у 21:28
ЈАЧИ ЗЕМЉОТРЕС ЧЕКА И СРБИЈУ: Стручњаци тврде да ће бити ове магнитуде
16. 02. 2023. у 13:53
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)