ДРАГИЦА ГАШИЋ ОД ПРЕ ДВЕ И ПО ГОДИНЕ ЈЕДИНИ ЈЕ СРПСКИ ПОВРАТНИК У ГРАДУ НА РИБНИКУ: Мој дом је само Ђаковица

Драгана ЗЕЧЕВИЋ

11. 01. 2024. у 07:00

УПРКОС свему што ме сналазило од када сам се вратила, и даље волим да будем у свом стану. Желим да останем овде, јер се у Ђаковици, мом родном граду, најбоље осећам, ма шта де се дешава - говори нам Драгица Гашић (61), и данас, више од две године након што је почетком јуна 2021. смогла снаге да се врати у Ђаковицу, на своје.

ДРАГИЦА ГАШИЋ ОД ПРЕ ДВЕ И ПО ГОДИНЕ ЈЕДИНИ ЈЕ СРПСКИ ПОВРАТНИК У ГРАДУ НА РИБНИКУ: Мој дом је само Ђаковица

фото д.з.

У овом граду у Метохији, из којег је 1999, протерано више од 12.000 Срба, једина је српска повратница. Храбра, намерна да истраје и остане иако је прошла вишегодишњу правну "борбу" са Албанцем који јој је узурпирао стан и упркос томе што од повратка проживљава праву голготу.

- Истог дана када су ми из тзв. Косовске агенције за имовину вратили кључ дошла сам у свој стан. И пре него што сам се вратила сваке године сам долазила до зграде и са улице гледала свој стан, своју терасу. Имала сам толику жељу да се вратим да нисам размишљала о потешкоћама - прича нам.

Ушла је Драгица у празан, руиниран стан... Није одустала. Ни када су је Албанци гађали камењем, лепили слике како ће је заклати, ни када су јој забранили у оближњем маркету и пекари да купује хлеб и пецива...

- Није ми било свеједно када су ми сваке ноћи од један после поноћи до ујутру у пет сати лупали на врата. Зато сам првих годину дана била готово без сна. Нема начина на који нису покушали да ме понизе и уплаше. Ево, последњих неколико дана не могу да изађем да бацим смеће, јер ми прете... Али издржаћу. Повремено ме посете полиција, Кфор, понекад новинари, а у граду одем до Манастира Успења Пресвете Богородице, где живе две монахиње. Оне су ми једино српско друштво у граду - прича нам Драгица док јој поглед иде према прозору, светлости, метохијском небу, тераси која јој је често једино место "за излазак".

Ова жена чији је живот последње две године подвиг, неупоредив, многима непојмљив, мајка је два одрасла сина која и даље живе у расељеништву. Каже нам да се они нису слагали са њеном одлуком да се врати, али да је она и то занемарила.

- Само је Ђаковица мој дом, то је једно једино место на свету које за мене значи дом - искрала се суза из Драгичиног ока. - Време ми овде брзо пролази, гледам ТВ, плетем чарапе, џемпере, сређујем стан, причам телефоном, обрадујем се сваком телефонском позиву јер то ми је "чашица разговора"...

ХЕРОИНА У "ЗАБРАЊЕНОМ ГРАДУ"

ДРАГИЦА је хероина, јер се осмелила да се врати у град који је на неки начин забрањен за Србе. Албанци на све начине настоје да им онемогуће повратак. Већина српских кућа је порушена или узурпирана, гробље оскрнављено, а црква у градском парку срушена до темеља. Ипак, верујемо да је Драгица та "нит" која ће покренути повратак расељених - каже Миленко Јовановић, председник Привременог органа Ђаковице. 

Захвална је Канцеларији за Косово и Метохију која јој је уплатила 300.000 динара, Горану Ракићу који је 2021. био министар за повратак и допремио јој кухињу, шпорет, машину за веш, кревет... Вуксану Гојковићу, из Клине, који јој доноси намирнице. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИСАМ БИО СПРЕМАН ЗА ОВО ПИТАЊЕ! Александер Зверев о теми чије разрешење и Србија чека