МИЛИЈАРДЕ ЕВРА “ОДОБРАВАЈУ” РУСКУ И КИНЕСКУ ВАКЦИНУ: Најаве о ковид пасошима ЕУ и вакцинама наишле на отпор унутар Уније

Новости онлине

14. 03. 2021. у 21:05

НАЈАВЕ да ће потврде о вакцинацији унутар ЕУ важити само за четири вакцине одобрене од стране Европске агенције за лекове, међу којима нису руска и кинеска, можда се неће остварити, јер су наишле на јак отпор појединих земаља чланица.

МИЛИЈАРДЕ ЕВРА “ОДОБРАВАЈУ” РУСКУ И КИНЕСКУ ВАКЦИНУ: Најаве о ковид пасошима ЕУ и вакцинама наишле на отпор унутар Уније

Фото: Танјуг

Осим основних људских права, на коцки су и милијарде евра зараде од туризма. Коначна одлука очекује се 17. марта.

Медијска кућа „Еуроњуз“ пренела је у суботу да ће потврде о вакцинацији, које би у Европској унији требало да буду уведене 17. марта, унутар Уније важити само за она цепива која је одобрила Европска агенција за лекове – „Фајзер/Бионтек“, „Модерна“, „АстраЗенека“ и „Џонсон и Џонсон“.

Иако ће путовања унутар ЕУ и даље бити могућа уз негативан тест на вирус корона или пристанак на карантин, чини се да за руску „Спутњик Ве“ (Sputnik V) и кинеску „Синофарм“ вакцину у Унији још увек нема места, упркос томе што поједине земље чланице не деле тај став.

Фото АП

РУСКА И КИНЕСКА ВАКЦИНА У ЕУ

Чешка и Словачка, на пример, залажу се за употребу руске вакцине. Словачка је 1. марта добила 200.000 доза „Спутњика Ве“, део контигента који чини укупно два милиона доза, што је у тој земљи изазвало политичку кризу и довело до оставке министра здравља Марека Крајција.

Мађарска је 13. фебруара постала прва земља чланица ЕУ која је вакцинисала руским цепивом, а у петак је договорила куповину пет милиона доза кинеског. Италија би од јула требало да почне да производи „Спутњик Ве“, чиме би та земља постала прва чланица Уније која то чини.

С обзиром на становништво које је већ вакцинисано руским и кинеским цепивима и супротстављене ставове земаља чланица, увођење потврда о вакцинацији у ЕУ у среду можда не добије епилог какав су замислили у Бриселу.

„Ако донесу такву одлуку, она је дискриминаторска по више основа. Имате људе који из објективних разлога нису могли да се вакцинишу, оне који то нису хтели и оне који су одабрали још неку од вакцина која је била доступна, а која није међу те четири која је Европска агенција за лекове регистровала. То су све дискриминаторске мере према читавим групама становништва саме ЕУ и мислим да ће се то у пракси тешко спроводити“, сматра Сузана Грубјешић из Центра за спољну политику.

Шест лидера земаља чланица ЕУ (Аустрије, Чешке, Словеније, Бугарске, Летоније и Хрватске) у суботу је писало Европској комисији и Савету, жалећи се на неравномерну расподелу вакцина, што је још један од показатеља да би игнорисање руске и кинеске вакцине имало последице.

„Смањиће поверење у саму ЕУ, која кроз читаву ковид-кризу показује како њоме не треба управљати, недостатак капацитета за управљање. На земљама чланицама које су употребљавале или и даље користе и друге вакцине је да изнесу свој став, како крајња одлука, ако уопште буде донесена, не би била дискриминаторска према њиховим грађанима“, напомиње Грубјешићева.

О томе како ће грађани из земаља које нису чланице улазити у ЕУ још увек нема речи.

„Вакцине би требало да људима олакшају путовања, а не да их поједине додатно отежају. Ми присуствујемо новом ’Хладном рату‘. Сада су вакцине тема, нажалост. Вакцине не би требало да имају идеологију, али је, очигледно, имају“, закључује Грубјешићева.

Фото: ЕПА

ТУРИЗАМ ЕУ – НА КОЦКИ

Изопштавањем руске и кинеске вакцине, Европска комисија би, осим људских права, угрозила и – туризам. Ако туристи из Русије и Кине вакцинисани „Спутњиком Ве“, „Синофармом“ или неким другим неодобреним цепивом не буду могли да безусловно посећују ЕУ, туризам европских земаља би могао да остане без значајних прихода.

„Економски гледано, таква одлука нема оправдања. Причамо о стотинак милијарди које у Европи током године оставе руски и, пре свега, кинески туристи, који су у последњих седам, осам година, од како се Кина отворила према свету, почели масовно да долазе у Европу, нарочито Западну, чији градови бележе по неколико милиона Кинеза годишње. По статистикама, скоро 100 милиона Кинеза прође кроз Европу сваке године. Свакако да би таква одлука демотивисала људе који су примили ове вакцине да путују у Европу“, предочава Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије (ЈУТА).

Према појединим подацима из прве половине 2019. године, Финска је друга земља по реду у коју руски туристи путују – посетило је нешто више од милион и по Руса. У истом периоду, Естонију је посетило скоро 850.000, а Немачку и Италију по око 600.000 руских туриста.

Кинески туристи остварили су око 25,8 милиона ноћења у земљама ЕУ током 2018. године. Кинези су само годину дана раније у Великој Британији оставили 1,74 билиона британских фунти.

rs.sputniknews.com

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE