ПУТОВАЊА БЕЗ ПАСОША: Будућност стигла у Дубаи - ево шта ће на аеродрому заменити сва документа

Новости онлајн

14. 03. 2021. у 14:47

ДУБАИ је свим путницима понудио програм с којим ће све њихове личне папирне и дигиталне документе заменити - дужица ока.

ПУТОВАЊА БЕЗ ПАСОША: Будућност стигла у Дубаи - ево шта ће на аеродрому заменити сва документа

Фото: ЕПА

Танка је граница између света у којем технологија помаже у побољшању наших живота и неке футуристичке дистопије у којој државе знају све о нама те прате сваки наш корак, док приватност постаје само некакав архаичан и егзотичан термин.

Тако се могу описати неке реакције на увођење технологије препознавања дужице ока и препознавања лица на аеродрому у Дубаију која је недавно имплементирана. Захваљујући тој технологији путницима који улазе и напуштају земљу више неће требати пасош, нити било какав други папирни па чак ни дигитални документ, пише Зимо.

Уместо пасоша или пропусница за улазак у авион, све што ће путници морати да ураде јесте да погледају посебну камеру. Аеродром у Дубаију прошлог је месеца овај програм понудио свим путницима чији се подаци о дужици повезују с државним базама података тако да на темељу њихове дужице ока технологија у пар секунди препознаје о којој је особи реч.

Осим убрзавања самог процеса, из аеродрома у Дубаију кажу како је то још један начин спречавања ширења коронавируса јер је цели процес бесконтактан те нема никаквих приближавања, нити размене докумената путника и службеника.

"Будућност долази", коментарисао је за Ассоциате Пресс заменик директора владине канцеларије за резиденцију и спољне послове Обаид Мехаyер Бин Суроор, нагласивши како су сада на аеродрому "све процедуре постале паметне".

Наравно, не треба сумњати како је у том погледу заиста у праву те да је пролазак провере пасоша и пропусница много бржи, но свака употреба такве технологије поставља и питање приватност. Наиме, аеродром повезује лица, односно податке о дужици ока с подацима попут броја пасоша и информација о лету те их задржава колико год је то разумно потребно за сврхе за које се користе тако да остаје непознаница колико дуго ће ти подаци заиста бити чувани у бази података аеродрома.

Дубаи се не намерава зауставити само на овој технологији и на њеном коришћењу на аеродромима и већ су најавили ширење ионако велике мреже камера с технологијом за препознавање лица.

Како би се смањила папирологија, та ће се технологија тестирати и у неким сервисима повезаним с приватним сектором.

Наравно, на мрежи можемо пронаћи и бројне критике такве технологије па је тако за АП Јохнатхан Франкле с МИТ-а рекао како сваки облик надзорне технологије позива на опрез, без обзира на то у којој се земљи користи.

(Б92)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИКОЛА ЈОКИЋ ИГРА НАЈБОЉУ СЕЗОНУ У НБА: Ове бројке доказују да је бољи чак и од Мајкла Џордана (ФОТО)