СВЕМОЋНА РУСКА РАКЕТА: Патент научника за борбу са дроновима
НАУЧНИЦИ Руског федералног нуклеарног центра – Сверуског научно-истраживачког института техничке физике, који се налази у Снежинску у Чељабинској области, направили су апарат за борбу са дроновима.
Реч је о ракети из које се лансира мрежа за хватање дронова, пише у документу објављеном на сајту „Роспатента“.
Изум је патентиран у марту 2021. године. Састоји се од ракете са блоком за навођење, која испаљује најмање један контејнер са мрежом и теговима, причвршћеним у угловима мреже, на подручје где се налази дрон. Ови тегови истежу мрежу и омогућавају да се беспилотна летелица ухвати. Уређај има и опрему за проналажење правца.
Научници објашњавају целисходност стварања система чињеницом да су слични пројекти замки за дронове, који постоје данас у Русији, неефикасни за хватање брзих беспилотних летелица способних за извођење сложених маневара.
- Потребно је сустићи мету у ваздуху и брзином којом се летелица креће 'лансирати' мреже замки, што је врло тешко и дуготрајно. За то време мета се може сакрити - напомињу научници.
Експерти нуклеарног центра у Снежинску планирају да реше проблем повећавањем почетне брзине са причвршћеним издувним водовима повезаним са мрежом замке, помоћу продужења оквира из којих излази замка.
- Опремање сваке цеви, из које излази мрежа, покретним делом уграђеним у цев са могућношћу телескопског продужења када терет лети из цеви, омогућава, у поређењу са прототипом, повећање дужине цеви за бацање. То доводи до повећања брзине сваког терета у цеви и до смањења времена потребног за постављање замки за хватање брзих беспилотних летелица, повећавајући ефикасност његовог хватања - наводи се у извештају патента.
Тренутно се ради на припреми документације, планирана је производња и прелиминарна тестирања прототипова комплекса за борбу са брзим беспилотним летелицама. Напомиње се да су њихове могућности потврђене прорачунима.
Сверуски научно-истраживачки институт техничке физике у Снежинску је једно од кључних предузећа комплекса нуклеарног наоружања „Росатом“. Његов главни задатак је решавање научно-техничких проблема, повезаних са обезбеђивањем и одржавањем поузданости и безбедности руског нуклеарног оружја. Институт, такође, решава проблеме у нуклеарном енергетском комплексу, нуклеарној медицини, суперкомпјутерима и рачунским технологијама.
(Спутњик)
Препоручујемо
РУСИ ЋЕ СЕ ВАКЦИНИСАТИ ПОСЛЕ ПУТИНА: До сад имунизовано око четири милиона људи
09. 03. 2021. у 17:33
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)