РЕВОЛУЦИЈОМ ДО СМИРИВАЊА РУСИЈЕ: Упозорења на хушкања САД у Молдавији треба озбиљно схватити
УПОЗОРЕЊА да би Вашингтон у Молдавији могао да организује „обојену револуцију“ и да би могли да избију протести какви су већ захватили Белорусију и Киргизију треба схватити озбиљно, jeр je Молдавија, у чијој близини je и замрзнути сукоб у Придњестровљу, један од инструмената Вашнгтона у оквиру политике „обуздавања“ Русије, истичу руски експерти.
Стручњаци упозоравају да би сценарио „обојене револуције“ у Молдавији могао да буде реализован одмах после председничких избора, заказаних за 1. новембар. У трци је осам кандидата, а главни ривали за место шефа државе су актуелни председник Игор Додон, који се сматра проруским и бивша премијерка Маја Санду, која је проевропски оријентисана.
- Овде постоји јединствена комбинација унутрашњих и спољних фактора, која је карактеристична за постсовјетски простор Молдавије и Киргизије. Стална унутарполитичка нестабилност, слаба државност, мноштво сукобљених интересних група које конкуришу за ту територију између Истока и Запада, уз активне покушаје да се Молдавија увуче у сферу утицаја НАТО-а и Европске уније и уз активности америчких и румунских специјалних служби на њеној територији. Због тога је сценарио ’обојене револуције‘ у Кишињеву после другог круга председничких избора, а можда и после првог, више него веровата - рекао је за Спутњик руски политиколог Александар Носович.
Он је навео да, према прогнозама, прва рунда можда неће одредити победника, те да Додон, који има за циљ приближавање Русији у оквиру Евроазијске економске уније, и Маја Санду, која се сматра главном прозападном политичарком земље, могу ући у други круг. Анкете показују да Додон има већу подршку грађана, али недовољну да би се све решило у првом кругу.
САД сковале план за „обојену револуцију“
Директор Обавештајне службе Русије Сергеј Наришкин је упозорио да САД припремају револуционарни сценарио и за Молдавију, те да настављају да се мешају у унутрашње ствари пријатељских држава Москве, дуж руских граница. Према његовим речима, сценарио „обојене револуције“ може се реализовати након председничких избора у тој земљи. Разлог је незадовољство Вашингтона тренутним шефом државе Игором Додоном, који подржава конструктивне односе са државама ЗНД, укључујући Русију.
Амерички Стејт департмент наредио је својој амбасади у Кишињеву да, ако Додон буде поново изабран, охрабри опозицију да организује масовне протесте после избора и захтева поништавање резултата гласања. Према подацима руских тајних служби, америчке дипломате такође покушавају да убеде молдавске безбедносне снаге да се не мешају у могуће уличне протесте и да одмах „пређу на страну народа“, а постоје и индиције да се група америчких специјалиста за „обојене револуције“ спрема за улазак у Молдавију.
Многи молдавски експерти такође говоре о могућим покушајима државног удара у тој земљи. Маја Санду, која види земљу као део породице ЕУ и подржава идеју уједињења Молдавије са Румунијом, већ је оптужила власти за припреме фалсификовања резултата избора и позвала је своје присталице да се припреме за протесте.
Носович, међутим, сматра да у случају Додонове победе на изборима, његове присталице неће дозволити противницима да доводе у питање победу њиховог представника.
- Игор Додон је прошле недеље говорио о томе да се припрема сценарио за„ обојену револуцију“... Ако изађу на улицу присталице Додона и присталице Маје Санду може доћи до сукоба између две стране, а чак је могућ и сценарио уличног герилског сукоба“ на улицама Кишињева“, сматра политиколог.
Америка ствара жаришта у близини руских граница
Експерти истичу да дестабилизација постсовјетског простора има све знаке планиране и координисане кампање за слабљење Русије стварањем жаришта на ободу њених граница, а да су САД једина земља на свету која има довољно ресурса и мотива да организује такву кампању.
После распада Совјетског Савеза у многим бившим републикама је стварано тло за политичке завере, побуне, револуције... То се дешавало у Грузији, Украјини, Киргизији, Молдавији, Јерменији, Белорусији и другим руским суседима.
Сада, када је Америка на прагу председничких избора, Стејт департмент и америчке специјалне службе играју на сигурну карту - слабљења Русије и других геополитичких противника – или, боље речено, покушаја слабљења.
Другим речима, дестабилизација дуж руских граница део је кампање за обуздавање и подривање економских, политичких и технолошких могућности земље.
Експерти објашњавају да Русија својим постојањем, независношћу, величином и ресурсима, представља претњу глобалној доминацији САД и то је разлог што у близини њених граница стално избијају тензије, ратови, немири, револуције, али истовремено и истичу да је Русија једини играч у Евроазији који може да парира САД, а да је њен национални интерес обезбеђивање мира и стабилности на руским границама.
(Спутњик)
Препоручујемо
ЈОШ ЈЕДНА ЗЕМЉА НА УДАРУ! РУСИЈА УПОЗОРАВА: Американци спремају нову револуцију
20. 10. 2020. у 15:09
ПРЕДСЕДНИК ПУТИН НАЈАВИО: Русија спремна за производњу вакцине у другим земљама
21. 10. 2020. у 18:58
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)