КАКО ЈЕ НОВИ ЗЕЛАНД УСПЕО: Готово нико не носи маске, а већ 100 дана немају ниједан случај короне

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

10. 08. 2020. у 12:45

НОВИ Зеланд је учинио нешто што свим осталим државама света у овом тренутку делује немогуће - забележили су 100 дана без иједног новог случаја корона вируса.

КАКО ЈЕ НОВИ ЗЕЛАНД УСПЕО: Готово нико не носи маске, а већ 100 дана немају ниједан случај короне

Фото: Depositphotos

До данас ова држава је пријавила свега 1.219 случајева, а имају активну 21 инфекцију. Већ 100 дана нема локалне трансмисије, а уколико се и забележи неки случај, он је увезен из друге земље. Крајњи биланс - држава која броји 5 милиона становника забележила је само 22 смртна случаја, док се оближња Аустралија, да не помињемо САД боре са "корона пожаром".

Нови Зеланд је сада постао прави пример како једна држава треба да се бори са Цовид-19, а чини се да је главни разлог њиховог успеха тај што и сада тестирају неколико хиљада људи сваког дана.

- Видели смо на примеру других држава како вирус поново букне, чак и у местима која су га имале под контролом - рекао је др Ешли Блумфилд, директор Института за јавно здравље.

Он је рекао да држава мора да буде спремна да здроби вирус у случају да поново негде букне на Новом зеланду.

- Немојте изневерити овај тим, то једноставно не можемо да приуштимо - поручио је Блумфилд грађанима.

КАКО СУ УСПЕЛИ ДА ЗГРОМЕ КОРОНУ?

Стратегија Новог Зеланд је била веома једноставна. Према речима премијерке Ардерн, земља је морала да реагује оштро и брзо.

Када су власти донеле одлуку о затврању граница за странце 19. марта, у земљи је било потврђено само 28 случајева. Четири дана касније, 23. марта, када је читава држава стављена у блокаду било је регистровано 102 случаја, али није било смртних случајева. Блокада на Новом Зеланду је била веома строга - нема плажа, нема узимања клопе на киосцима брзе хране, нема напуштања комшилука. Ове мере су биле на снази пет недеља када је донета одлука да блокада буде продужена за још две.

Циљ стратегије био је веома јасан - елиминисати вирус!

- Елиминација у овом случају није значила потпуно искоренити вирус на Новом Зеланду, већ омогућити елиминацију ланца преноса вируса унутар заједнице на најмање 28 дана, што омогућава ефикасно праћење и сузбијање у случају да вирус буде увезен - саопштили су из Министарства здравља.

Нови Зеланд је чекао потпуно заравњење криве пре него што је укинуо блокаду.

Када је премијерка 8. јуна саопштила да се попуштају мере знала је да у претходних 17 дана, од око 40.000 тестова, нису имали ниједан забележен случај.

Од тада у овој држави се живи скоро па нормално, и није ни било потребе да се враћају мере. Оно што је Нови Зеланд урадио јесте комбинација блокаде са стриктним граничним контролама. Само је држављанима дозвољено да уђу у земљу и морају да проведу две недеље у карантину, али не кућном, већ у специјалним установама.

Исто тако, не дозвољавају тек привремени улаз својим држављанима. Наиме, држављани могу да уђу и оду у карантин, али ако ће ускоро поново да напусте државу, боравак у карантину ће морати и да плате и то у износу од око 2.000 америчких долара.

Када се подвуче црта, на граници су "ухватили" 95 случајева, а 70 одсто заражених на Новом Зеланду били су или увезени или су били у контакту са неким ко је дошао из иностранства.

ШТА НОВИ ЗЕЛАНД НИЈЕ УРАДИО?

И док широм света уводе обавезу ношења маски, ова тактика на Новом Зеланду није била пресудна чак ни у првом таласу. Једноставно, у марту је било тешко пронаћи маску. Касније, када је блокада укинута, на Новом Зеланду је било свега неколико регистрованих случајева, па није било ни потребе да се маска носи.

Оно што је чињеница јесте да је Новом Зеланду географија доста помогла у томе да сузбије вирус. Наиме, немају копнене границе, па су веома лако контролисали сваки улазак у земљу. Исто тако, помаже им и то што земља није густо насељена. Подаци показују да на Новом Зеланду живи 18 особа на један квадратни километар, док у САД та бројка износи 36, а у Уједињеном краљевству 275.

Ипак, ово не значи да је Нови Зеланд одустао од маски. Напротив, верују да ће им оне бити од велике помоћи у будућности. Зато сада апелују на грађане да праве залихе, јер иако им маске сада нису неопходне, у будућности ће сигурно бити.

- Питање је када ће вам бити потребне, не да ли ће вам бити потребне - рекао је Блумфилд прошле седмице обраћајући се нацији.

Он је рекао да је врло вероватно да ће зараза поново букнути, и да је сигуран да би то могло ускоро да се догоди.

(Телеграф.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРАМП НАПРАВИО УЖАСАН ПРОБЛЕМ ЗАГРЕБУ: Катастрофалне вести за Хрватску