ПАРИЖАНИ ПОД МАСКАМА И НА ОТВОРЕНОМ: Заштита обавезна на улицама бројних француских градова - казна до 138 евра

Горан Чворовић дописник из Париза

09. 08. 2020. у 23:08

НА париском уметничком брду Монмартру или у Старој луци у Марсељу, више неће моћи да се шета улицама без маски.

ПАРИЖАНИ ПОД МАСКАМА И НА ОТВОРЕНОМ: Заштита обавезна на улицама бројних француских градова - казна до 138 евра

Фото Тањуг АП

Француске власти све више прибегавају мерама ношења ове врсте заштите и ван затвореног простора.

Од данас заклањање лица на овај начин обавезно је на свим оним отвореним местима где је флуктуација грађана велика. То се односи на шеталишта дуж Сене, париских канала и језера, на паркове, али и пешачке зоне где није могуће одржавати дистанцу.
Маске су од првобитне процене с почетка епидемије да нису ефикасне постале неизоставни реквизит и на отвореном. Све је више оних који се слажу да ситуације с великом густином пролазника на отвореном нису различите од окупљања у затвореном.
Маске на отвореном су, под претњом казне од 138 евра, већ уведене у многим градовима - Лилу, Туру и Тулузу, али и многобројним летовалиштима на Атлантику и Медитерану, попут Сен Тропеа или Бонифача на Корзици.

ЗАШТИТА ПОД ЦРВЕНИМ ФЕЊЕРИМА

У четврти Де Вален у Амстердаму, препознатљивој по црвеним фењерима, маске су такође обавезне на улицама, као и у трговачким улицама у Ротердаму и Шпанији, где параметри епидемије поново скачу. С друге стране, Швеђани и Норвежани немају много поверења у маске. Слично су донедавно мислили и Данци, који су се, крајем јула, ипак предомислили, па прописали обавезно ношење бар у градском саобраћају.

Додатни проблем су огромне врућине у Француској, пре свега у континенталном делу земље, укључујући и Париз, где се температуре пењу и изнад 40 степени, а жива на термометру не спушта се испод 30. Ношење маски у таквим условима је прави изазов, али је све више грађана који ипак схватају да је то за њихово и опште добро.
Француску није захватио други талас, али се, због летњих одмора, појављују знаци забринутости. Проценат заражених у односу на тестиране, порастао је за последњих петнаестак дана са 1,2 на 1,7 одсто, док и даље свакодневно опада број људи на болничком лечењу. Њих је сада нешто изнад 5.000 у земљи од 67 милиона становника.
Такође, број болесника на респираторима стабилизовао се на око 380, што је за 20 пута мање него у јеку епидемије. Ипак, француске власти новим мерама, а поучене искуствима из суседства, желе да спрече евентуални притисак на болнице у случају новог таласа на јесен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (1)

УКРАЈИНЦИ ОДБИЛИ ДА СЕ ВРАТЕ У УКРАЈИНУ: Спортска драма због рата