ЕУ УВОДИ НЕУТРАЛНУ ШВАЈЦАРСКУ У "ВОЈНИ ШЕНГЕН": Део овог пројекта су и друге земље које нису чланице ЕУ

Далиборка Лазаревић

14. 01. 2025. у 16:06

ШВАЈЦАРСКА ће постати члан иницијативе ЕУ за олакшавање мобилизације војних снага и опреме, укључујући и треће земље попут Уједињеног Краљевства, Сједињених Држава, Норвешке и Канаде.

ЕУ  УВОДИ НЕУТРАЛНУ ШВАЈЦАРСКУ У ВОЈНИ ШЕНГЕН:  Део овог пројекта су и друге земље које нису чланице ЕУ

Фото: Профимедиа

Швајцарска ће се придружити пројекту војне мобилности ЕУ, који има за циљ да обезбеди брзо и несметано кретање војног особља, опреме и средстава, након што су се земље чланице у понедељак увече сложиле да пошаљу земљи званични позив.

Савезни савет неутралне земље одлучио је прошлог августа да ће Швајцарска учествовати у иницијативи ЕУ за смањење бирократије приликом мобилисања војски кроз или између држава чланица ЕУ, било железничким, друмским, ваздушним или поморским путем – али државе чланице су и даље морале да дају коначно зелено светло за Холандију, координатора пројекта, да пошаље званично позивно писмо.


- Учешће Швајцарске у пројекту компатибилно је са принципом неутралности, јер не подразумева никакву правну или де факто посвећеност колективној одбрани - рекао је за Јуроњуз Федерално министарство одбране, цивилне заштите и спорта (ДДПС).

Друге земље које нису чланице ЕУ, као што су Сједињене Америчке Државе, Канада, Норвешка и Уједињено Краљевство, такође су део пројекта сталне структурисане сарадње (ПЕСЦО), који је осмишљен да продуби одбрамбену сарадњу између држава чланица (осим неутралне Малте, која не учествује у ПЕСЦО) и НАТО партнерима.

Иницијатива ЕУ за војну мобилност делује као Шенген за оружане снаге. Омогућава трупама држава чланица да брже и ефикасније реагују на кризе на спољним границама блока или шире, како за операције ЕУ, тако и за распоређивање у другим мултилатералним окружењима као што је НАТО, укључујући у кратком року и у великим размерама.

Акциони план о војној мобилности (2022-26) такође има за циљ јачање спремности и отпорности транспортне инфраструктуре као што су железнице, путеви, водени путеви и аеродроми који се користе у цивилне и војне сврхе.

На позив држава чланица, Швајцарска сада треба само да закључи административни споразум да би постала формална чланица. Модалитети сарадње биће утврђени необавезујућим административним аранжманом.


Земља такође намерава да се придружи пројекту Цyбер Рангес Федератион, који координира Естонија од 2021. године, како би се побољшао квалитет обуке за Оружане снаге Швајцарске и продубила њихова интероперабилност.

- Два пројекта — Цyбер Рангес Федератион и Војна мобилност — нуде прилику да се прошири међународна сарадња између оружаних снага и на тај начин ојачају национални одбрамбени капацитети Швајцарске и доприноси европској безбедности - саопштио је ДДПС.

Швајцарска за сада не намерава да учествује у другим ПЕСЦО пројектима, али могућност остаје за будућност.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО:

Швајцарска под снегом: Бели покривач на планинама

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

РЕЧИ КОЈЕ ТЕРАЈУ СУЗЕ НА ОЧИ! Тренер Вориорса: Сваког дана мислим на Дејана Милојевића