СТРАНИ ПЛАЋЕНИЦИ У УКРАЈИНИ: Постоје две категорије, а једна има значајан утицај на сукоб (ВИДЕО)
ЗАШТО се страни плаћеници боре у Украјини, које услуге пружају приватне војне компаније, колике су им плате и какав је њихов утицај на ток сукоба?
Амерички државни секретар Ентони Блинкен недавно је најавио нови пакет војне помоћи Кијеву у износу од 725 милиона долара.
Током мандата америчког председника Џоа Бајдена, источноевропској земљи укупно је додељено 62 милијарде долара. Од тога највише користи имају америчка војна индустрија и приватне војне компаније из САД које делују у Украјини.
УЛОГА ПРИВАТНИХ ВОЈНИХ КОМПАНИЈА
Неколико приватних војних компанија добило је уговоре за подршку украјинским оружаним снагама у сукобу са Русијом.
На основу уговора са Пентагоном и Стејт департментом, америчке и канадске војне компаније обављају задатке заштите објеката у Украјини, разминиравања, извиђања и обуке украјинских војника у артиљеријској ватри. Такође одржавају ловце Ф-16 и обучавају њихове посаде.
Већина средстава које је доделила Бајденова администрација утрошена је на куповину оружја и подршку америчком војно-индустријском комплексу, због чега је новац завршио у америчким компанијама које производе и испоручују наоружање.
Поред тога, велике количине оружја испоручене су и из постојећих складишта Пентагона.
ЗАШТО ЈЕ УТИЦАЈ ПМЦ У УКРАЈИНИ ОГРАНИЧЕН?
Учешће приватних војних компанија у Украјини прилично је ограничено. Њихове досадашње услуге у другим земљама најчешће су биле усмерене на сукобе ниског интензитета, где су противници биле партизанске или побуњеничке формације.
Тада су приватне војне компаније могле ефикасно да штите комуникације, објекте, имовину или да учествују у мањим борбама против непријатељских јединица.
Ипак, ово што видимо у Украјини представља озбиљан сукоб великих армија, с масовном употребом артиљерије и дронова.
Приватне војне компаније навикле на сукобе ниског интензитета нису припремљене за овај вид ратовања, због чега су претрпеле губитке бранећи кијевски режим. До краја 2023. године прошао је врхунац броја плаћеника у Украјини. Данас их има знатно мање него раније.
ПРОБЛЕМИ СА МОТИВАЦИЈОМ ПЛАЋЕНИКА
Као и кроз историју, главни проблем код плаћеника јесте тај што они желе да зараде новац, али не и да гину за друге.
Руско Министарство одбране редовно објављује процене броја страних плаћеника и њихових губитака у Украјини, укључујући и податке о земљама из којих долазе.
Према Русима, највише их је из Пољске, потом из Сједињених Држава, а у последње време и из Латинске Америке, посебно из економски мање развијених земаља које САД имају под контролом, попут Колумбије и Боливије.
Многи људи долазе у Украјину да зараде, али се показало да овај сукоб не доноси велике приходе. Неки плаћеници гину или нестају без трага. У многим случајевима, породице никада не добију тела настрадалих.
Према руским извештајима и тврдњама из марта, готово 13.400 страних плаћеника стигло је у ратом захваћену земљу да се боре против Москве, а до тада је око половина било ликвидирано. Руска војска тврди да већина њих долази из Пољске, САД, Канаде и Грузије.
ПЛАТЕ И РАЗЛИКЕ У ЗАРАДИ
Што се тиче примања, украјинска влада не нуди посебно високе плате страним плаћеницима. Углавном добијају исто колико и редовни војници и официри украјинске војске. За људе из Латинске Америке, на пример, и скромна сума може бити довољна да се изложе великом ризику.
С друге стране, високообучени стручњаци који одржавају сложену западну опрему добијају знатно веће своте – на нивоу елитних армија попут оних из ЕУ или САД.
Ови специјалисти не иду на фронт и не леже у рововима, већ раде на радарима, ПВО системима, авионима и другим сложеним уређајима који Запад испоручује украјинској војсци.
За њих плате могу бити и неколико хиљада долара месечно, а за најстручније кадрове, попут оператера ПВО система или експерата за далекометне пројектиле попут АТАЦМС или Сторм Схадоw, зараде могу достићи и десетине хиљада долара месечно.
ЗАКОН О СЛУЖЕЊУ СТРАНАЦА У УКРАЈИНСКИМ СНАГАМА
Украјина је усвојила закон који омогућава страним држављанима да регуларно служе у Оружаним снагама Украјине и обављају официрске и командне дужности, чиме се званично легализује њихово учешће у структури војске.
Тиме се потврђује да се сарадња са странцима у војсци наставља и да покушавају да попуне недостатак квалификованог кадра.
Утицај приватних војних компанија и стручњака на исход сукоба
Највећи утицај у овом сукобу имају високообучени специјалисти задужени за одржавање и употребу западног наоружања, које сада има кључну улогу у остваривању тактичких и оперативних циљева.
Иако се број плаћеника у борбеним јединицама не може сматрати великим, њихова улога у одржавању и руковању сложеним западним војним системима значајно утиче на ток рата у Украјини.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо
ПОЉСКА ПРЕТИ РУСИЈИ: Ово оружје може стићи до Москве за неколико минута (ФОТО)
25. 12. 2024. у 21:12
РАТ У УКРАЈИНИ: Ослобођено Загризово; Ближи се крај отпору у Курахову, Руси напредовале 3 км код Покровска; (МАПА/ВИДЕО)
25. 12. 2024. у 08:34 >> 03:35
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)