МОЋНИ ПИЛОТИ ЗА "МОЋНЕ ЗМАЈЕВЕ": Нови кинески режим обуке за елитне пилоте Ј-20 (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

24. 12. 2024. у 21:11

ВАЗДУХОПЛОВНЕ снаге кинеске народноослободилачке војске почеле су да користе бадуањин облик Чи Гонга, древну вежбу повезану са Кунг Фу и Таи Чи, како би побољшали перформансе својих најелитнијих борбених пилота који управљају стелт авионима Ј-20 у земљи.

МОЋНИ ПИЛОТИ ЗА МОЋНЕ ЗМАЈЕВЕ: Нови кинески режим обуке за елитне пилоте Ј-20 (ВИДЕО)

Фото: ЕПА


У доби између 23 и 48 година, пилоти су обучени у Ки Гонг-у (Qi Gong)да искористе телесни Ки (Qi), термин за виталну енергију, који се према анализи научних података показао „изузетно ефикасним“.

Рецензирани рад објављен у Journal of Rehabilitation Medicine открио је да, у поређењу са пилотима који се баве искључиво вежбама у западном стилу, они који практикују Ки Гонг виде у просеку повећање од 15 процената у дебљини својих основних мишићних група, укључујући леђа и мишићe струка. Овај нови облик обуке сматра се посебно важним пошто су захтеви борбених операција наставили да расту, при чему Ј-20 пружа пилотима количину информација која се може мерити само са америчком Ф-35.

Додатни захтеви високих перформанси лета приморавају пилоте да издрже много већа оптерећења од оних у Ф-35 због много веће брзине авиона, висине плафона лета и нивоа маневрисања. И кинески и западни извори су известили да кинески борбени пилоти данас добијају знатно више сати обуке него њихове америчке колеге, при чему разлика наставља да расте првенствено због ниске стопе доступности у америчкој флоти. Кинески извори тврде да интензитет обуке пилота превазилази онај америчких борбених пилота.

Недавно објављена прва књига о програму Ј-20: “J-20 Mighty Dragon: Asia's First Stealth Fighter in the Era of China's Military Rise” наглашава: „ПЛААФ је почетком 2020-их процењено да сваке године прима више нових ловаца него било који други остало ваздухопловство – око 14–20 процената више него што је добијао УСАФ – уз повећање производње које је довело до тога да служба више улаже у бољи и бржи програм обуке за нове генерације пилота да би били у току.

Летачка академија Шиђаџуанг у провинцији Хебеј била је пионир многих од ових промена. Програм Ј-20 је довео до повећања производње на 100-120 авиона годишње - што је размера која се може парирати само са Ф-35 - што је захтевало убрзање обуке пилота, а такође је приморало јединице Ј-20 да се обучавају за већи домет мисија изван њихове примарне мисије борбе ваздух-ваздух.

Планови за увођење беспилотних летелица „крило“ за подршку операцијама Ј-20 додатно су повећали сложеност и приморали пилоте да делују и као команданти у ваздухопловству за беспилотне аутономне или полуаутономне летелице.

Све већи број аналитичара сматра да је Ј-20 најбољи светски ловац за супериорност у ваздуху – како због брзог побољшања способности, тако и због тога што је авионика његовог америчког ривала Ф-22 Рептор додатно заостала. Будући да је дизајниран за бојна поља усредсређена на информације, и да има користи од значајних инкременталних надоградњи, потребан је висок ниво технолошке способности за управљање авионом.

militarywatchmagazine.com

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЈЕЗИВ ПАД: Скијашица једва остала жива, хитно превежена у болницу (ФОТО)