ЕВРОПА СТАРИ, МИГРАНТИ ПОПРАВЉАЈУ СТАТИСТИКУ: У Бугарској и Француској наталитет највећи
Европа стари. Број новорођене деце опада, а демографски, Стари континент ситуацију поправља "увозом" мигранта. То може да се закључи из истраживања француског Националног института за демографска истраживања (ИНЕД).
Иако је број новорођенчади у 2023. у овој земљи смањен за чак 7 одсто, Француска је остала међу ретким са позитивном демографском динамиком. Број беба по мајци се такође смањио, на 1,7, али и то је било довољно да Француска заузме друго место у ЕУ по наталитету, иза првопласиране Бугарске.
Статистичко истраживање је показало да број жена које имају само једно дете расте, док број оних с троје деце опада.
Са 68,4 милиона становника, Француска је по бројности друга у ЕУ, иза Немачке.
У прошлој години, у Француској је рођено 678.000 беба, док је истовремено умрло 631.000 људи. Земља је, тако, "у плусу" за 47.000 особа. Иако је то историјски низак салдо, било је довољно да буде међу најбољима у ЕУ, са Ирском и Шведском.
Позитивној демографској слици пре свега доприносе мигранти, као и у другим европским земаљама. Укупан број становника у прошлој години у Француској је порастао за 230.000. Мање од 2 бебе на 10 родиле су имигранткиње. Напомиње се и да ИНЕД нема званичне статистичке податке о илегалној имиграцији. Претпоставља се да у Француској илегално живи између 400.000 и 800.000 људи.
Французи су се у прошлој години венчавали више него обично. Највише још од 2012. године. Склопљено је 242.000 бракова. Истиче се да се на овај начин и даље надокнађују "закашњења" због пандемије ковида. Постоје и други разлози, као што су повољна фискална политика, значајна социјална давања или обавезно школовање већ од 3. године живота.
Французи се, с друге стране, венчавају касније. Први пут пред матичара Францускиње стају са 34 године, а мушкарци с 36. Укупни просек је још виши – код жена 36, а од мушкараца 39. Истиче се да тенденција ипак не иде у прилог браковима и да ће међу онима који су рођени осамдесетих година прошлог века само половина бити венчана.
У Француској се, такође, заједно са Шведском, највише прибегава абортусу. Прошле године извршено је 242.000 прекида трудноће. На три рођене бебе у просеку дође један абортус. То је 15 на хиљаду жена у годинама за рађање. У Пољској је број најмањи, и изности свега 0,1 у истим пропорцијама.
Жене у Француској могу да се надају у дуговечност. На другом месту су европских земаља са 85,7 година, одмах иза Швајцарске (86). Мушкарци много лошије стоје с просеком од 80 година. Један од разлога за то је и смртност младих између 20 и 30 година у саобраћајним несрећама, као и због каснијих канцерогених обољења услед прекомерног конзумирања алкохола. За разлику од остакта Европе где предоминирају кардиваскуларне болести, рак је први узрок смрти у Француској.
Ускоро опширније
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)