БОРБА ПРОТИВ ФРАЗА И ДУГОВА: Шта чека Француску под будућом владом Франсоа Бајруа

Тиме што је Француска добила премијера, нису решени сви проблеми. Напротив. Франсоа Бајруа тек сада чека тежак задатак, да састави владу којом би требало да задовољи најшароликији спектар политичких партија, да би бар неко време опстао на функцији.

БОРБА ПРОТИВ ФРАЗА И ДУГОВА: Шта чека Француску под будућом владом Франсоа Бајруа

Фото: Горан Чворовић

Левичари неће ни да чују за "тврдокорне" министре с десног крила, крајњој десници не одговарају "црвени".  Иза тога, затим, требало би да следе и дела, а ту ће тек староседелац с Пиренеја морати да буде мало чаробњак, мало мађионичар, да би задовољио све апетите и укусе.

Професор књижевности, Бајру долази с крајњег југозапада Француске, из околине града Поа. Потиче из малог села у коме се сви познају и где и даље често навраћа у своју кућу. Верник је, али инсистира на одвојености државе и цркве. Воли добру домаћу храну, поштује традиционалне породичне вредности. С поносом истиче квалитет који стижу с францускх фарми и поља, па би то, можда, могао да буде добар знак и за побуњене пољопривреднике.

Три пута се до сада кандидовао за председника, и ниједном није успео. Једном је био трећи, али је зато дао одлучујуће гласове двојици шефова држава, социјалисти Оланду 2012. и либералу Макрону 2017. Баш због његове подршке социјалистичком кандидату, који је сада посланик у скупштини, очекивало се да би можда могао да има благонаклоност ове странке. Али, социјалисти, као и комунисти и еколози, инсистирају на испуњавању њихових захтева, док су крајњелевичарски Непотчињени априори против новог станара Матињонске палате.

Можда би и могао да пронађе заједнички језик с левицом, јер је већ отворено критиковао извршену пензијску реформу, закон о имиграцији и пропали буџет истичући да то "не треба да буде питање аритметике, већ динамике", залажући се да се подрже предузетници. Заузима се и за опорезивање екстрапрофита. Али, ни левичари, ни крајњи десничари, му не дају пуно маневарског простора, претећи рушењем уколико не испуни оно што траже.

Бајру је поручио је да је обавеза свих да се, у овако тешком тренутку по земљу и Европу, пред свим ризицима који прете планети, отворених очију суоче са наслеђеном ситуацијом која се провлачи деценијама и коју нико није сматрао неопходном за решавање, што је куминирало разним кризама последњих година. 

- Знам колико је то тешко, али покушаћу да наш јавни живот ослободим фраза, исписаних пре него што су изговорене, и које смо могли да претпоставимо да ће их рећи они који их говоре – заложио се за отворен приступ.

У свом обраћању приликом преузимања дужности направио је алузију на француског краља Анрија Четвртог, "једног од ретких пријатеља који га прате читавог живота", коме је баш у дану његовог именовања била годишњица рођења и коме је посветио доста својих књига, владару рођеном у Поу, граду у коме је Бајру био дугогодишњи градоначленик.

- Анри Четврти је засновао свој сусрет с Французима на неопходности да се изађе из секундарних и глупих ратова, да би се сконцентрисао на оно суштинско, а то је будућност земље – казао је Бајру.

Сада ће он, као и Анри Четврти, покушати да служи том неопходном помирењу нације. А прво с чиме ће морати да се ухвати у коштац је пројектовање, без већине у скупштини, буџета за следећу годину, пошто је први нацрт пропао и са собом у амбис одвео претходног премијера. Биће умеће да избегне исту судбину, а уз буџет мораће да решава и дубоку друштвену кризу у којој се земља налази.

ЧЕТВРТИ ПРЕМИЈЕР У ГОДИНИ

У Матињонској палати већ су били распрострли црвени тепих за смену премијера, док још није било познато ни ко ће стати поред одлазећег Мишела Барнијеа. Зли језици су говорили да техничко особље није знало на коју висину да подеси миркофоне. Макрон и Бајру су претходно имали жучну расправу, током које је гост, као дугогодишњи коалициони партнер, претио прекидом сарадње. Шеф државе је најпре доделио Орден легије части председнику МОК Томасу Баху, а онда је из председничке палате стигло кратко саопштење да је Бајру нови шеф владе. Шести током Макронове владавине, четврти ове године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СВЕТ СЕ СМЕЈЕ ХРВАТИМА: Оваква крађа још није виђенa, Енглези кипте од беса!