ПОВЕЋАНЕ ИСПОРУКЕ КРСТАРЕЋИХ РАКЕТА УКРАЈИНИ: Две државе послале значајне количине оружја

Марко Колашинац
Марко Колашинац

27. 11. 2024. у 09:05

ВЕЛИКА Британија и Француска извршиле су значајне испоруке крстарећих ракета "сторм шедоу" и "скалп-ег" које се лансирају из ваздуха, намењених Оружаним снагама Украјине, преноси Милитари воч.

ПОВЕЋАНЕ ИСПОРУКЕ КРСТАРЕЋИХ РАКЕТА УКРАЈИНИ: Две државе послале значајне количине оружја

Foto: Profimedia

До 150 ових ракета испоручено је непосредно пре одобрења од 19. новембра за њихову употребу против међународно признате руске територије. Неколико европских држава дуго је снажно лобирало за неограничене нападе дубоко у териотрију Русије, при чему су Лондон и Париз били међу најактивнијим у том погледу. Отпор Сједињених Држава овим захтевима својих оштријих савезника ослабио је након председничких избора у новембру.

Употреба ракета и проширење напада

Иако је украјинско ратно ваздухопловство почело да користи ракете "сторм шедоу" за нападе на руске снаге још у мају 2023. године, њихова употреба била је ограничена на циљеве у областима које Запад сматра украјинским – укључујући спорне регионе Донбаса и Крим, на које полажу право и Москва и Кијев.

Проширење ракетних напада, уз подршку велике мреже западних сателита и саветника на терену, на циљеве широм Русије представља значајну ескалацију. Први такав напад крстарећим ракетама извршен је 20. новембра.

Фото Танјуг/АП

Техничке могућности и одбрана

"Сторм шедоу" и "скалп-ег" ракете су варијанте истог англо-француског крстарећег ракетног пројекта. Од 2023. године интегрисане су на совјетске борбене авионе Су-24М и Су-27, што омогућава напад на циљеве дубоко иза руских линија. Француске ракете "скалп" се очекује да буду интегрисане на авионе "мираж 2000", чија је испорука украјинском ваздухопловству планирана за јануар.

Руски одбрамбени системи успели су да оборе или електронски онеспособе више ових ракета, при чему се верује да је хватање релативно неоштећених пројектила допринело развоју ефикаснијих електронских противмера. Западни и украјински извори често су изражавали незадовољство ефикасношћу руских електронских система, који су успели да спрече широк спектар навођених ракета да буду ефективно коришћене.

Нови изазови за руску одбрану

Иако су руски системи одбране показали високу ефикасност у заштити линија фронта, одбрана огромне унутрашњости Русије од напада крстарећим ракетама представља много већи изазов.

Фото Танјуг/АП

Украјинска флота борбених авиона је знатно ослабљена, али се очекује да ће, поред "миража 2000", Ф-16 авиони које ће неколико европских земаља испоручити 2025. године такође бити опремљени овим ракетама.

Европски и амерички планови

Европске земље које донирају Ф-16 авионе јасно су ставиле до знања да подржавају њихову употребу за нападе широм Русије, а не само на спорним територијама. Поред тога, европске државе настављају да лобирају код САД за испоруку њихових JASSM крстарећих ракета Украјини, које би се лакше могле интегрисати на украјинске Ф-16. Председник Џо Бајден је 1. августа изјавио да је испорука нове класе ракета могућа, а Политико је навео да је JASSM класа о којој се говори.

Ф-16 авиони који су обећани Украјини су застареле варијанте из Хладног рата и нису способни за ефикасну ваздушну борбу против савремених руских авиона опремљених фазним радарима и модерним системима за ометање. Стога се дуго спекулише да ће ови авиони бити коришћени углавном као платформе за лансирање ракета са безбедних удаљености, далеко од линија фронта, слично као што су то чинили украјински совјетски авиони.

(Military Watch)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАПАД У НЕВЕРИЦИ: Ево шта је управо саопштио потпредседник руске владе Дмитриј Чернишенко