ШТА ЈЕ ЗАПРАВО "ОРЕШНИК" И КОЛИКО ЈЕ МОЋАН? Нова Путинова ракета интригира цео свет - Ево о чему је реч (ФОТО)

Катарина Лековић

22. 11. 2024. у 08:22

РУСИЈА је јуче извела напад на Украјину "непознатим пројектилом", за који се испоставило да је ракета средњег домета. Експлозије у Дњепру у рану зору 21. новембра потресле су читав свет, а све до синоћ се спекулисало шта је Владимир Путин користио за овај напад.

ШТА ЈЕ ЗАПРАВО ОРЕШНИК И КОЛИКО ЈЕ МОЋАН? Нова Путинова ракета интригира цео свет - Ево о чему је реч (ФОТО)

Фоto: ДСНС України/Profimedia/Novosti Ilustracija

Прво су украјинске ваздухопловне снаге саопштиле да је у нападу коришћења интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ), иако су неки западни званичници касније рекли да сумњају у то и да верују да је у питању пројектил средњег домета (ИРБМ).

У међувремену се огласио и председник Украјине Володимир Зеленски и рекао да Путин користи Украјину као полигон да тестира ново оружје. Језиви снимци у којима се виде блесци на небу и град који гори, сатима су кружили мрежама, а тек у вечерњим часовима је коначно и Москва саопштила чиме је гађала. Путин се касно у четвртак увече обратио свету и рекао да је Русија тестирала најновију ракету средњег домета, коју су назвали "орешник".

Мало се до сада о њој зна, али америчка војска верује да је дизајнирана по ИЦБМ РС-26 Рубеж. Званичници наводе да је у питању експериментална ракета, али верују да их Русија има поприлично.

Огласио се Пентагон

Пентагон је навео да је ракета испаљена са конвенционалним бојевим главама, али да би Москва могла да модификује пројектил ако жели.

Фото: ДСНС України

- Сигурно може да се модификује да носи различите врсте конвенционалних или нуклеарних бојевих глава - рекла је портпаролка Пентагона Сабрина Синг, преноси Гардијан.

Џефри Луис, стручњак за непролиферацију на Институту за међународне студије Мидлбери у Калифорнији, рекао је да је руски председник Владимир Путин раније наговестио да ће Русија завршити развој система балистичких ракета средњег домета (ИРБМ) након што су Вашингтон и Берлин договорили распоређивање америчких ракета дугог домета у Немачкој од 2026. године.

- Главни кандидат је увек био РС-26 - рекао је Луис.

Синг каже да нови тип ракете Пентагон посматра као "експерименталан".

- Ово је први пут да смо видели да се користи на бојном пољу. Зато је називамо експерименталном - рекао је портпарол Пентагона.

Амерички и британски извори навели су да верују да је ракета испаљена на Дњепар експериментална балистичка ракета средњег домета (ИРБМ) која има нуклеарни капацитет и има теоретски домет испод 5.500 километара. То је довољно да стигне у Европу одакле је испаљена, са југозапада Русије, али не и до САД.

Иако је лансирање ИРБМ послало мање претећи сигнал, инцидент би ипак могао да изазове узбуну и Москва је обавестила Вашингтон накратко пре лансирања, према америчким званичницима.

Фото: ДСНС України

Хоће ли ово утицати на НАТО?

Тимоти Рајт, са Међународног института за стратешке студије, рекао је да би руски развој нових пројектила могао утицати на одлуке у земљама НАТО-а о томе које противваздушне одбрамбене системе да купе, као и које офанзивне способности да настави.

Нова америчка одбрамбена база балистичких ракета у северној Пољској већ је изазвала љутите реакције Москве. Америчка база у Реџикову део је ширег НАТО ракетног штита и дизајнирана је за пресретање балистичких пројектила кратког до средњег домета.

Ипак, Путинов напад на Украјину у четвртак са новом ИРБМ није био одговор на базу у Пољској, за коју је Москва рекла да је потенцијална мета, већ одговор на то што су Украјинци гађали руску територију ракетама које им је доставио запад.

Након одобрења администрације председника Џоа Бајдена, Украјина је 19. новембра ударила Русију америчким ракетама "атакамс" и британским пројектилима сторм шедоу и ХИМАРС америчке производње 21. новембра.

Фото: ДСНС України

Шта је Путин још рекао о новој ракети?

Руски председник је у телевизијском обраћању нацији признао да је Москва погодила украјински војни објекат новом балистичком ракетом и рекао да се зове "орешник" (лешник).

Он је рекао да је њено распоређивање "било одговор на америчке планове за производњу и размештање ракета средњег и кратког домета" и да ће Русија "одлучно и симетрично одговорити" у случају ескалације.

Москва је саопштила да је гађала ракетну и одбрамбену фирму у централном украјинском граду Дњепру, где се налази ракетно-космичка компанија Пивденмаш, коју Руси називају Јужмаш.

Путин је рекао да Русија развија ракете кратког и средњег домета као одговор на планирану производњу, а затим и распоређивање ракета средњег и краћег домета од стране САД у Европи и Азији.

- Верујем да су Сједињене Државе погрешиле што су једнострано уништиле споразум о елиминисању ракета средњег и краћег домета 2019. године под измишљеним изговором - рекао је Путин, говорећи о споразуму о нуклеарним снагама средњег домета (ИНФ).

САД су се 2019. повукле из ИНФ споразума, који је потписан давне 1987. године, оптужујући Москву да крши договоре, што је Кремљ одлучно демантовао.

Фото: ДСНС України

Шта је балистичка ракета средњег домета?

Русија редовно користи балистичке ракете кратког домета у ваздушним нападима на Украјину, али ИРБМ и ИЦБМ су далеко веће, могу бити опремљене нуклеарним бојевим главама и дизајниране су да погађају циљеве на далеко већим дометима.

Балистичке ракете имају ракетни погон и лансирају се високо у атмосферу пре него што ударе на циљ.

Оне су вођене само у почетним фазама лансирања, тако да могу бити мање прецизне од крстарећих пројектила, али имају предност у достизању невероватно великих брзина — понекад више од 3.200 километара на сат — док се приближавају својим циљевима.

Најважније је да балистичке ракете такође имају веома дуг домет — било шта од око 1.000 километара, до 3.000 па чак и до 5.500 километара, у случају ИРБМ-а.

Русија је до сада користила неколико модела балистичких ракета мањег домета, укључујући "искандер" и "кинжал". Због њихове велике брзине, само одређени системи противваздушне одбране су у стању да их оборе, а један од њих је систем "патриот", произведен у САД.

(Телеграф)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКАВ КРАЈ АУСТРАЛИЈАН ОПЕНА! Овакво финале Јаник Синер - Александер Зверев је мало ко очекивао