ЛОША ВЕСТ ЗА УКРАЈИНУ: Зашто је Русија прихватила севернокорејску супертешку артиљерију Коксан (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

15. 11. 2024. у 20:45

НЕДАВНО објављене слике потврдиле су долазак највећег севернокорејског артиљеријског топа, самоходног система Коксан калибра 170 мм, у Русију.

ЛОША ВЕСТ ЗА УКРАЈИНУ: Зашто је Русија прихватила севернокорејску супертешку артиљерију Коксан (ВИДЕО)

Фото Танјуг/АП


У претходној процени од 31. октобра, Military Watch је истакао могућност да би се коксански топови могли придружити текућим руским ратним напорима против Украјине и њених западних присталица, на основу широко распрострањених извештаја да је особље Корејске народне армије распоређено у знатној снази у Русију за борбена дејства. Коксан је друга највећа хаубица на свету, по величини премашује само совјетски 2С7М Малка који тренутно користе и Русија и Украјина.

Међутим, за разлику од совјетског система, који има релативно мали домет и који је икада био постављен у малом броју јединица, Коксан је веома широко распоређен од стране Корејске народне армије и има један од најдужих домета на свету. Њена централна улога у артиљеријским снагама земље чини је једном од највероватнијих средстава која ће бити распоређена уколико се севернокорејске копнене јединице придруже ратним напорима. С обзиром да Северна Кореја поседује далеко највећу артиљеријску снагу на свету, руски и инострани аналитичари дуго су истицали стручност те земље на том пољу као област у којој би подршка била посебно цењена на украјинском ратишту.

Коксан је постављен на шасији совјетског тенка Тип 54/55, поузданог и широко коришћеног возила које је чинило окосницу оклопних јединица Северне Кореје до 1980-их. Једноставност шасије чини Коксан релативно лаким за сервисирање и одржавање.

ртиљеријски систем је више пута модернизован и унапређен како би се побољшала његова ефикасност, његов лагер муниције и домет, док су операције у значајном обиму током иранско-ирачког рата у иранским рукама осигурале да је систем био тестиран у борби током неколико година. Међутим, детаљи о вишеструким новијим варијантама Коксана развијеним од 1970-их остају ограничени. Улазак система 170 мм у службу касних 1970-их уско се поклопио са развојем својих првих балистичких пројектила у Северној Кореји, и док је положај одбрамбеног сектора земље изузетно порастао у последњих 45 година, оружје је још увек високо цењено због своје способности дејства на великој удаљености и са веома ниским трошковима у поређењу са ракетном артиљеријом или пројектилима.

Раније је отприлике 75 одсто севернокорејских артиљеријских граната испоручених у Русију било калибра 152 мм, док је остатак био 122 мм. Долазак топова калибра 170 мм, који ће вероватно имати снаге Северне Кореје, бар у почетку, захтеваће испоруку трећег калибра корејског артиљеријског зрна у Русију – која је већ добила преко 6 милиона граната од свог источног суседа. Потпуно непревазиђена способност Северне Кореје за снабдевање артиљеријом је вероватно била велика промена у способности Русије да води борбе на украјинском ратишту, пружајући јасну предност у односу на много ограниченије снабдевање украјинске војске са Запада.

Процењени домет гађања Коксана од 65 километара пружа му знатно већи домет од много мањих топова калибра 152 мм и 155 мм које Украјина тренутно користи, иако је и даље неизвесно да ли су прецизно вођена зрна развијена за систем. Распоређивање топова Коксан отвара бројне могућности за даљу одбрамбену сарадњу између Москве и Пјонгјанга, укључујући топове које ће на крају бити уврштени у руску војску, или Русија и Северна Кореја потенцијално заједнички развијају нове класе вођених 170 мм граната како би додатно побољшали перформансе. Уколико се покаже да постављање топа од 170 мм има значајан утицај на бојном пољу, развој мобилне хаубице овог калибра од стране Русије уз подршку Северне Кореје такође остаје могућ.

militarywatchmagazine.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

РУСИ ОДУШЕВЉЕНИ АВРАМОВИЋЕМ: Све засмејао једним питањем (ВИДЕО)