МАСОВНО ДЕПОРТОВАЊЕ РУСА ИЗ НЕМАЧКЕ: Хиљаде избегло, а остали без азила

Јована Шведић

13. 11. 2024. у 20:29

ИАКО нема директних летова између Немачке и Русије, број депортација руских држављана могао би да расте, уколико судови и власти уваже одлуку административног суда Берлин-Бранденбург.

МАСОВНО ДЕПОРТОВАЊЕ РУСА ИЗ НЕМАЧКЕ: Хиљаде избегло, а остали без азила

Фото: Robert Michael/dpa via AP

Како је суд наводи, млади руски војници позвани су на редовно служење војног рока, и доласком у Немачку избегавају могућност да буду послати у рат у Украјини.

Такође, наводи се да они користе само заштиту дуж границе са Украјином и на Криму, тако да сходно томе они нису у могућности да добију азил у Немачкој, јер само позивање на војну службу не представља валидан основ за азил.

Верује се да је пресуда донета још августа,а медији тек сада сазнају за ову информацију.

Оно што је отпочело истраживање јете појединачна жалба против депортације у Русију која се завршила пресудом која би пореметила планове на стотине руских дезертера да добију азил у Немачкој.

Конкретан случај не односи се на класичног дезертера или одбијање службе, подносилац жалбе је био 22-годишњи руски држављани који је дошао са десет година у Немачку, међутим његова породица није добила азил, већ је само била толерисана.

Полиција га је сматрала особом која често крши закон и осуђен је на две године и девет месеци затвора. Пријављен је и за напад на једног затвореника што му је продужило казну, а на пролеће 2023. године имиграциона служба упутила је обавештење да мора да напусти земљу, на шта је уложио жалбу од страха да не буде регрутован и послат у рат у Украјини коју је суд на крају одбио.

Одељак о регрутовању у Русији заснован је на десетинама извора, укључујући извештаје владиних и невладиних организација, и публикације у европским и руским медијима.

Судије су закључиле да оптужени имају минималан ризик да буду послати у Украјину, а изузетак су такозвани "добровољачки батаљони" из Чеченије, али  такође су навели да је депортовани подносилац представке слободан да живи где год жели у Русији.

Ова одлука има карактер преседана, сматра адвокат Мерсад Смајић, који заступа чеченског подносиоца жалбе.

Одлука је изазвала оштре критике, а према статистикама које објављују локални медији, Руси се депортују преко "трећих земаља".

Полицијски службеници прате депортоване до одредишта трансфера, где их предају обезбеђењу авио-компаније.

Од почетка руске инвазије на Украјину у фебруару 2022. до августа 2024. године, 5.831 руски мушкарац старости између 18 и 45 година затражио је азил у Немачкој.

Само њих 57 добило је азил, док је додатних 154 добило статус привременог боравка.

Скоро половина захтева је или повучена или одбијена из формалних разлога, укључујући непоштовање Даблинског споразума, који захтева да се захтеви за азил подносе у првој земљи ЕУ у коју избеглица уђе.

(Ало)

БОНУС ВИДЕО:

РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СПЕКТАКЛ У БОЛОЊИ: Марко Подрашчанин осваја четврти пут за редом Куп Италије са Лубеом