J-20 ILI F-22: Зашто кинески Моћни змај надмашује Рептора у савременом ваздушном рату (ВИДЕО)
КИНЕСКИ стелт ловац Ј-20 пете генерације, представља значајан скок у способностима војне авијације земље.
Развијен од стране Chengdu Aircraft Industry Group, Ј-20 је дизајниран за обављање низа улога, укључујући надмоћ у ваздуху и ударне мисије. Одликује се издуженим трупом, напред закривљеним крилима и канардима, који побољшавају његову агилност и управљивост.
Ниско видљив (стелт) дизајн авиона минимизира његов радарски пресек, омогућавајући му да избегне детекцију напредних непријатељских радара. Са фокусом на напредну технологију, Ј-20 укључује софистицирану авионику и низ сензора који обезбеђују свеобухватну свест о ситуацији, што га чини огромним конкурентом у савременој ваздушној борби.
Насупрот томе, Ф-22 Раптор, који је развио Локид Мартин, је врхунски борбени авион за надмоћ у ваздуху Сједињених Држава. Лансиран почетком 2000-их, Ф-22 је познат по својој изузетној брзини, агилности и напредним стелт способностима. Користи са суперкрстарећим особинама, омогућавајући му да лети надзвучним брзинама без накнадног сагоревања, чиме се штеди гориво и проширује свој радни домет.
Дизајн Ф-22 садржи напредне композитне материјале и јединствен облик који му помаже да одржи низак радарски профил. Овај ловац је опремљен најсавременијом авиоником и пакетом оружја, што му омогућава да доминира небом и истовремено гађа више циљева.
И Ј-20 и Ф-22 су кључни за оперативне способности и одбрамбене стратегије својих држава. За Кину, Ј-20 је камен темељац њених напора за модернизацију војске, чији је циљ да потврди свој утицај у азијско-пацифичком региону и одврати потенцијалне противнике.
Слично томе, Ф-22 игра виталну улогу у способности америчких ваздухопловних снага да одрже супериорност у ваздуху и пројектују снагу на глобалном нивоу. Како тензије расту, посебно у вези са Тајваном, стратешки значај ових авиона постаје све очигледнији, јер свака нација настоји да искористи свој технолошки напредак како би побољшала своје одвраћање и борбену ефикасност.
Ј-20 се може похвалити импресивним техничким спецификацијама које побољшавају његове борбене способности. Са дужином од приближно 20,3 метара са распоном крила од 13,5 метара, Ј-20 је већи од Ф-22. Покрећу га два аутохтона мотора WS-10 или WS-15, који обезбеђују значајан потисак и за маневрисање и за домет.
Авион је опремљен напредном авиоником, укључујући дигитални фли-би-вире систем и интегрисани пакет за електронско ратовање. Његов радар, за који се верује да је заснован на домаћем KLJ-7, има напредну технологију фазног низа, омогућавајући побољшано праћење циљева и ангажовање у сложеним окружењима. Ј-20 такође укључује низ сензора, као што су инфрацрвени системи за претрагу и праћење [ИРСТ] и мултифункционални радар, који побољшавају његову свест о ситуацији.
Има носивост до 14.000 кг, са разноликом палетом муниције, укључујући ракете ваздух-ваздух, прецизно навођене бомбе и хиперсонично оружје, што му даје свестраност у различитим сценаријима борбе. Његов оперативни домет се процењује на око 5.500 километара, што му омогућава да спроводи мисије великог домета без потребе за допуном горива.
Ф-22 Раптор је слично импресиван у својим могућностима, мери око 18,9 метара у дужину са распоном крила од 13,6 метара. Покрећу га два мотора Pratt & Whitney F119-PW-100, што му омогућава да достигне брзине веће од 2 маха. Авион поседује напредну авионику, укључујући радар AN/APG-77, који користи активни електронски скенирани низ [АЕСА] за супериорне могућности откривања и праћења циљева.
Ф-22 је опремљен напредном технологијом фузије сензора, интегришући податке из више извора како би пилотима пружили свеобухватну слику бојног простора. Његов арсенал укључује комбинацију пројектила AIM-120 AMRAAM и AIM-9 Sidewinder, као и прецизно навођену муницију, што му даје застрашујуће способности за удар ваздух-ваздух и ваздух-земља.
Оперативни домет Ф-22 је приближно 2.000 километара, што је, иако је мање од Ј-20, допуњено његовом способношћу допуњавања горива у лету, што повећава његову флексибилност у борбеним ситуацијама.
У савременом ваздушном ратовању, већи оперативни радијус Ј-20 у комбинацији са већим капацитетом носивости може му пружити значајну предност у односу на Ф-22. Ова предност може бити посебно кључна у сценаријима који укључују сукобе око Тајвана, где повећани домет може омогућити Ј-20 да гађа циљеве на већим удаљеностима, смањујући ризик од пресретања од стране непријатељских ловаца.
Капацитет Ј-20 да носи више оружја му то омогућава да дуже буде у борби са непријатељским авионима, потенцијално их надјачавајући ватреном моћи и диверзификујући своје могућности напада. Ова оперативна флексибилност би могла да омогући Ваздухопловству Народне ослободилачке армије (ПЛААФ) да ефикасније пројектује моћ, обезбеђујући доминацију у ваздуху током кључних операција.
Штавише, већи капацитет горива Ј-20 повећава његову способност да спроводи мисије дугог домета без потребе за честом допуном горива, омогућавајући продужене патроле и изненадне нападе. Ова оперативна издржљивост може омогућити Ј-20 да успостави стално присуство над спорним подручјима, одвраћајући непријатељске акције и подржавајући копнене снаге у сценарију Тајвана. Способност покретања удара из даљине не само да чува елемент изненађења, већ и повећава вероватноћу успеха нападом на непријатељску одбрану пре него што она може ефикасно да одговори.
У потенцијалном сукобу, тактичко коришћење Ј-20 би се фокусирало на искориштавање предности његовог домета и носивости. Вероватно би функционисао у умреженом окружењу, користећи своје напредне сензоре и могућности дељења података за координацију напада са другим платформама. Ј-20 би могао да нападне Ф-22 ван њиховог ефективног домета, приморавајући их да заузму одбрамбене положаје и ограничавајући њихове могућности ангажовања. Ова тактика би могла да створи прилике за Кину да постигне супериорност у ваздуху тако што ће надмашити и надмашити америчке ловце пре него што они ефикасно одговоре.
Поред тога, стелт карактеристике Ј-20 би играле кључну улогу у његовој оперативној тактици. Одржавајући низак радарски профил, Ј-20 би могао неоткривено инфилтрирати непријатељски ваздушни простор, омогућавајући изненадне ударе на критичне циљеве. Комбинација невидљивости и веће носивости оружја би омогућила Ј-20 да изврши прецизне ударе на противваздушну одбрану, комуникационе чворове и командне центре, осакаћујући оперативне способности непријатеља пре него што већи сукоб ескалира.
Замислите сценарио са високим улозима око Тајванског мореуза, где тензије ескалирају, а кинески Ј-20 и амерички Ф-22 су распоређени у ваздушном сукобу. Ј-20, опремљен већим капацитетом горива и супериорним оперативним дометом, могао би да изврши превентивни напад на кључне тајванске системе противваздушне одбране са удаљености, лансирајући свој терет прецизно вођене муниције без потребе да улази у домет Ф-22.
Док се Ф-22 крећу да пресретну, њихов релативно краћи оперативни домет значи да морају чешће да допуњују гориво, ограничавајући њихово време у ваздуху и оперативну флексибилност. У међувремену, Ј-20 може дуже да остане на станици, користећи своје напредне сензоре за праћење и циљање непријатељских авиона и земаљских инсталација.
Ово проширено присуство омогућава Ј-20 да систематски деградира непријатељске способности избегавајући директно ангажовање док услови не буду повољни, користећи своје стелт карактеристике да избегне откривање. Док се Ф-22 боре да одрже супериорност у ваздуху на бојном пољу које се брзо развија, способност Ј-20 да остане у ваздуху и да одлучно удари може довести до тактичке предности, на крају померити равнотежу у корист Кине у овом кључном ангажману.
У закључку, док су и Ј-20 и Ф-22 напредни ловци пете генерације са јединственим могућностима, већи оперативни радијус и капацитет носивости Ј-20 могу му дати предност у специфичним борбеним сценаријима. Способност гађања циљева са веће удаљености, у комбинацији са ефикасном тактиком, могла би омогућити Кини да успостави доминацију на небу над Тајваном.
Међутим, неупоредива агилност, брзина и борбено искуство Ф-22 не могу се потценити, што чини неизвесним исход било каквог сукоба између ова два авиона. На крају, иако су они страшни ривали, оперативни домет Ј-20 могао би да буде кључни фактор у обликовању тактичког пејзажа модерног ваздушног ратовања, потенцијално преокренувши равнотежу у корист Пекинга у сукобу са високим улозима.
bulgarianmilitary.com/Boyko Nikolov
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
БИВШИ БУГАРСКИ МИНИСТАР: Ако победи Трамп, САД ће престати да финансирају Украјину
02. 11. 2024. у 00:45
МЕДВЕДЕВ ПОРУЧИО: Да су САД биле мудре и флексибилне, не би било рата у Украјини
01. 11. 2024. у 21:37
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)