ОКО ОВЕ КОЛЕБЉИВЕ ДРЖАВЕ ПОЧИЊЕ ПРАВА БОРБА: Харис и Трамп спремни
АМЕРИЧКИ експерти политичке стратегије говоре да ће Пенсилванија бити "очигледан кључ" у добијању трке за Белу кућу коју воде актуелна потпредседница Камала Харис и бивши председник САД Доналд Трамп.
Демократска кандидаткиња и потпредседница Камала Харис је у последењем тренутку променила фокус кампање и обратила се присталицама на највећем бојном пољу током говора пред великом публиком у Харисвургу прошле недеље и нагласила да "нико не може да седи по страни" .
- Потребно нам је да гласате, Пенсилванија. Требате нам да гласате - нагласила је Харисова.
Камала Харис пристиже у Пенсилванију у понедељак, а одржаће митинге у Алентауну, Питсбургу и Филаделфији вече уочи избора, док је њен ривал републикански кандидат и бивши председник Доналд Трамп већ одржао митинг у овој колебљивој држави.
- Веома, веома посебан поздрав за Пенсилванију… Какво сјајно место. И одушевљен сам што сам се вратио у овај прелепи Комонвелт са хиљадама поносних, вредних америчких патриота. Пенсилванијо, гласај! - рекао је бивши председник окупљенима на свом митингу.
У понедељак, дан уочи избора, Трамп ће одржати скупове у Редингу и Питсбургу.
Како експерти наводе, уопште није изненађујућа чињеница да оба кандидата концентришу последње тренутке кампање у Пенсилванији.
Са 19 електорских гласова за преузимање, то је највећа награда међу седам кључних бојних поља чије маргине су биле кључне у победи председника Бајдена на изборима 2020. над Трампом и вероватно ће одредити да ли ће Трамп или Харисова наследити Бајдена у Белој кући.
- Пенсилванија је једина држава у којој је тешко видети ко губи, а ко побеђује у председничкој трци - рекао је за Фокс њуз Марк Харис, дугогодишњи републикански национални стратег и креатор огласа из Питсбурга.
Камала Харис, која је ветеранка вишеструких председничих кампања ГОП-а, назвала је Пенсилванију "великом државом преломне тачке" и указујући на главне градове државе, што су Филаделфија и Питсбург, њена изборно кључна приградска подручја и огроман део руралних округа, истакла је да мисли да је то "добар микрокосмос Америке".
Оба председничка кандидата као и њихови потпредседнички кандидати, сенатор Џеј Ди Венс и гувернер Тим Валц, више пута су укључивали ову државу на својим турнејама овог лета и јесени.
Иако су кампање и савезници уложили значајне ресурсе у свих седам бојних поља, више новца је потрошена на места кључна у трци у Пенсилванији него у било којој другој колебљивој држави, према подацима Ед Импакта која је водећа национална фирма за праћење огласа.
Пенсилванија заједно са Мичигеном и Винсконсоном чини "Раст Белт" што је такозвани "Плави зид" демократа.
Демократе су поуздано победиле у све три државе четврт века пре него што их је Трамп за малу разлику придобио на изборима 2016. године, и тако освојио Белу кућу, док је четири године касније Бајден придобио назад поверење грађана ових држава и вратио их у "демократску колонију".
Анкета Њујорк тајмса и Сијена колеџа у Пенсилванији која је спроведена од прошлог уторка до суботе, а објављена у недељу, показала је да су Харисова и Трамп у ћорсокаку од 48 одсто међу вероватним гласачима и тиме је постала најновије истраживање које је указало на изједначену трку, тј. трку са маргином грешке.
Високи званичници демократске кампање, одговарајући на питања новинара у недељу увече, приметили су да ће отприлике три четвртине гласача државе Кејстон гласати у уторак ''зато што су, за разлику од других држава, смернице и доступност превременог гласања само ограниченији у Пенсилванији'', међутим додају да када је реч о превременим гласањима у држави, предвиђају и очекују да ће "у Пенсилванији имати веома јак изборан дан".
Пенсилванија је такође држава у којој је Трамп преживео покушај атентата у јулу - два дана пре почетка Републиканске националне конвенције, а бивши председник се вратио на место у Батлеру - у западном делу државе - на масовни митинг прошлог месеца.
Уочи своја два митинга у Пенсилванији, Трамп почиње свој распоред кампање у понедељак у Северној Каролини - где ће одржати свој четврти митинг од суботе, што је уздрмало политичке оперативце.
- Имали смо много среће у Северној Каролини. Два пута смо је освојили. Освојићемо Северну Каролину - рекао је Трамп у недељу у Кинстону.
Али дан раније, на још једном митингу у Северној Каролини, упозорио је своје присталице да ''када побеђујете са много, још увек можете да изгубите за мало''.
Анкете указују на трку маргине грешке у Северној Каролини, једином од седам кључних бојних поља које је Трамп за длаку освојио над Бајденом пре четири године.
А извор у политичкој орбити бившег председника поверио је Фокс њузу да постоји забринутост од могућег назадовања у држави Тар Хил.
(Фокс Њуз)
Препоручујемо
ИЗБОРИ У САД 2024: Сви детаљи које треба да знате о процесу и кандидатима
03. 11. 2024. у 16:00
ОТКРИВЕНА СЛЕДЕЋА СТАНИЦА ХАРИС И ТРАМПА : А ево која ће се позната глумица придружити Валцу
02. 11. 2024. у 15:47 >> 16:28
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)