"ОВА СТУДИЈА БИ ТРЕБАЛО ДА ОТВОРИ ОЧИ ПОЛИТИЧКИМ ЛИДЕРИМА": Нова анализа открива разлог учесталих смртоносних временских непогода

Танјуг

31. 10. 2024. у 09:01

КЛИМАТСКЕ промене изазване људским фактором довеле су до тога да десет најсмртоноснијих екстремних временских неприлика у последњих 20 година буду интензивније, а могућност да ће се дешавати је постала најмање двоструко вероватнија, показала је нова анализа научника групе World Weather Attribution (WWA) на Империјал колеџу у Лондону.

ОВА СТУДИЈА БИ ТРЕБАЛО ДА ОТВОРИ ОЧИ ПОЛИТИЧКИМ ЛИДЕРИМА: Нова анализа открива разлог учесталих смртоносних временских непогода

Фото АП

Олује, топлотни таласи и поплаве који су у последње две деценије погодиле Европу, Африку и Азију убиле су више од 570.000 људи, пише Би-Би-Си.

- Ова студија би требало да отвори очи политичким лидерима који се држе фосилних горива која греју планету и уништавају животе. Ако наставимо да сагоревамо нафту, гас и угаљ, патње (људи) ће се наставити - рекла је Фридерике Ото, суоснивачица WWА.

Истраживачи су се фокусирали на 10 најсмртоноснијих временских догађаја регистрованих у Међународној бази података о катастрофама од 2004.

Најсмртоноснији догађај у последње две деценије била је суша у Сомалији 2011. за коју се сматра да је убила више од 250.000 људи. Истраживачи су открили да су недовољне падавине које су довеле до суше биле екстремније због климатских промена.

На листи се налази и топлотни талас који је погодио Француску 2015. године и током којег је преминуло више од 3.000 људи, а истраживачи кажу да је висока температура двоструко вероватнија због климатских промена.

Листа такође садржи европске топлотне таласе из 2022. године, када је умрло 53.000 људи, и 2023. године, када је живот изгубилло 37.000 људи.

Ови догађају би били немогуће без климатских промена, наводе научници у студији. Како се додаје, климатске промене су повећале интензитет смртоносних тропских циклона који су погодили Бангладеш 2007. године, Мјанмар 2008. и Филипине 2013.

- Огроман број смртних случајева који стално виђамо у екстремним временским условима показује да нисмо добро припремљени за загревање од 1,3 степена Целзијуса, а камоли за 1,5 степени или 2 степена - рекла је Руп Синг, из Климатског центра Црвеног крста и Црвеног полумесеца који подржава WWА.

Она је рекла да је ова студија показала потребу да све земље изграде отпорност на климатске промене и упозорила да ће се рекорди екстремних времених прилика повећавати заједно са загревањем планете.

БОНУС ВИДЕО:

ПУСТОШ ПОСЛЕ ПОПЛАВА У ЧЕШКОЈ: Пријављени први смртни случајеви

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПРЕТИО ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ: Неће моћи тако ако ја победим, платиће високу цену

ТРАМП ЗАПРЕТИО ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ: Неће моћи тако ако ја победим, платиће високу цену

КАДНИДАТ за председника САД-а Доналд Трамп наставио је са својом предизборном кампањом, а овај пут тема су биле тарифе које Трамп планира да уведе ако победи на изборима заказаним за 5. новембар.

30. 10. 2024. у 14:20

Коментари (0)

ТРАДИЦИЈА СЕ НАСТАВЉА: Фондација Меридиан вредним стипендијама по пети пут наградила најбоље академце у земљи