КИЈЕВ ПРЕД СТРАТЕШКОМ ДИЛЕМОМ: Или ће нападати руске дронове и авионе и губити ПВО системе или ће дозволити ударе (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

29. 10. 2024. у 19:33

АЛЕКСЕЈ Михајлов, истакнути руски војни аналитичар, тврди да је руска војска усвојила нову стратегију ваздушног напада усмерену на украјинске системе противваздушне одбране.

КИЈЕВ ПРЕД СТРАТЕШКОМ ДИЛЕМОМ: Или ће нападати руске дронове и авионе и губити ПВО системе или ће дозволити ударе (ВИДЕО)

Фото принтскрин youtube military update/Танјуг/АП


Према речима Михаилова, Москва изводи координисане нападе на системе Патриот, ИРИС-Т, НАСАМС и МИМ-23 Хавк користећи беспилотне летелице и лансира крстареће ракете из борбених авиона Су-57 Фелон ван видљивог домета.

Дана 20. октобра, на руским друштвеним мрежама и Телеграм каналима појавио се снимак који приказује најновији ловац пете генерације, Су-57, у лету. Млазњак је наводно примећен у региону Азовског мора, са видљивим крстарећим пројектилима за које се верује да су Х-59М2.

У међувремену, у последњих месец дана, украјинска противваздушна одбрана је претрпела значајне губитке. У ноћи са 19. на 20. октобар погођен је положај ПВО система МИМ-23 Хавк. Сумња се да је улогу у овом нападу имао Су-57 распоређен изнад Азовског мора, користећи крстарећу ракету за уништавање система. Ове јединице противваздушне одбране претходно је Кијеву испоручио Мадрид.

Фото МоД Русија

Иако руско Министарство одбране није званично објавило напад, украјински онлајн извори наводе да је „шпански“ систем ПВО био погођен и значајно оштећен. Неки лансери и радари су онеспособљени, а остале компоненте система су оштећене. МИМ-23 Хавк је неочекивано погођен крстарећом ракетом.

Пре тога, амерички ПВО систем Патриот, који се налази у близини Харкова, био је на мети руских снага. Анализа Михајлова показује да су руске ваздушно-космичке снаге озбиљно оштетиле кишобран противваздушне одбране који штити стратешки виталне градове Дњепар и Запорожје. „У већини случајева, напади су такође били потпуно неочекивани“, примећује он.

Повећани ниво губитака међу украјинским ПВО је евидентан у чињеници да западне нације хитно траже системе ПВО за подршку Кијеву. Украјина и Немачка су 20. октобра на састанку Г7 потписале споразум који има за циљ јачање способности ПВО.

Очекује се да ће се пројекту придружити још неколико земаља, укључујући Норвешку, Белгију, Холандију и Данску. Немачка планира да пренесе системе противваздушне одбране ИРИС, у Т и С варијантама, дизајниране за ПВО кратког домета и опремљене ракетама са ИЦ главама (које траже топлотне изворе).

Руске ваздухопловне снаге користе ракете Х-31 за гађање ракетних система земља-ваздух. Ове суперсоничне ракете опремљене су високо осетљивим главама за навођење које могу да детектују сигнале радара противваздушне одбране. Због своје огромне брзине, ракете Х-31 могу да погоде удаљене циљеве за само неколико минута.

Примарне платформе за лансирање ових антирадарских ракета су борбени авиони Су-35 и Су-30СМ. Министарство одбране Русије је у више наврата објављивало снимке Су-35 који делују у Северном војном округу. Чак и током рутинских ваздушних патрола, ови авиони полећу са најмање једном ракетом Х-31. „Од формирања Северног војног округа, руски ловци и Х-31 уништили су десетине украјинских комплекса и система ПВО, као и бројне радарске станице“, тврди Михајлов.

Међутим, Оружане снаге Украјине (ВСУ) су научиле да ублаже губитке од руских суперсоничних „убица противваздушне одбране“. Х-31 лоцирају положаје противваздушне одбране путем радарских емисија. Ипак, снага бојеве главе ракете је недовољна да поуздано покрије целу зону положаја. Као резултат тога, украјинске посаде минимизирају радарске операције и размештају своје лансере и системе противваздушне одбране.

У савременим западним системима противваздушне одбране као што су Патриот, ИРИС, САМП и НАСАМС, ВСУ се ослања на коришћење пројектила са активним главама за навођење. Борбе против руских авиона се првенствено дешавају на основу података из система електронског извиђања и информација о циљању из авиона за рано упозоравање НАТО-а, (AWACS)који готово константно патролирају зоном сукоба.

-Јасно је да ова тактика не дозвољава украјинској противваздушној одбрани да ефикасно нападне руске борбене летелице. Међутим, циљ Кијева није да заштити своје снаге од ваздушних удара, већ да нанесе што више губитака руским ваздушно-космичким снагама, наводи Михајлов.

Истовремено, украјинска команда распоређује цео свој арсенал противваздушне одбране да одбије нападе крстарећих ракета дугог домета и ударних дронова (Герањ-2 и Гербер). С тим у вези, украјински ПВО системи делују са пуном ефикасношћу. Њихови радари откривају циљеве и осветљавају их за ракете земља-ваздух, а користе се сви стандардни лансери.
Домет руских ракета Х-31 је често недовољан за достизање примарних украјинских позиционих подручја, са којих њихова противваздушна одбрана пресреће нападе „летећих мотоцикала“ (дронова). Поред тога, украјински ваздушни браниоци максимизирају мобилност својих система, брзо мењајући положаје.

Међутим, од почетка октобра, ефикасност руских беспилотних летелица Герањ-2 (Шахед) и Гербер нагло је значајно порасла. Ови системи су нанели велике губитке критичним украјинским војним и индустријским објектима. Сада су ови дронови постали изузетно смртоносно оружје. Бројне фотографије и видео снимци које су поделили Украјинци показују да ударни дронови сада лете током дана у релативно великим групама.

Према речима Михајлова, „Кијев неће признати да распоређена украјинска противваздушна одбрана није урадила свој посао“. Грађани Украјине континуирано објављују материјале о лансирању ракета земља-ваздух. Ипак, што је више система противваздушне одбране распоређено, руски дронови камиказе чешће проналазе своје мете.

Прошлог викенда украјински медији објавили су слике новог руског дрона. Овај нови модел не носи бојеву главу. Уместо тога, садржи неколико куглица умотаних у фолију са посебно примењеним узорком. У физици, ови производи се називају „Лунеберг сочива“. Када су осветљене радаром, ове куглице преламањем претварају мали дрон на радарским екранима у мету величине великог објекта.

Дронови-мамци су изузетно јефтини и могу се производити у огромним количинама. Украјинска страна тврди да је чак успела да идентификује назив производа — „Пароди“ — на деловима дрона-мамца. Према ВСУ-у, од почетка октобра, сваки руски напад који је користио Герањ-2 и Гербер дронове био је праћен масовним лансирањем мамаца Пародија. У неким случајевима било је један или два мамаца за сваки дрон камиказа.

Од почетка јесени, руски борбени авиони пете генерације, попут Су-57, такође су се појавили као озбиљан изазов за Украјину. Ове летелице су стално стациониране што ближе зони сукоба. „Су-57 полеће са аеродрома, брзо добија висину и креће у зону узбуне. Захваљујући својим јединственим могућностима, ови авиони су практично невидљиви за НАТО AWACS авионе и украјинске радаре на земљи“, анализира Михајлов.

Истовремено, Су-57 носи ракете Х-69. Ово напредно оружје је недавно почело да се широко усваја од стране руских ваздухопловних снага. Ракете Х-69 се лако уклапају у унутрашње просторе руских ловаца пете генерације и визуелно подсећају на тежи Х-101.

Важна карактеристика Х-69 је његова модуларност. У зависности од мисије пројектила, могу се уградити различите врсте бојевих глава, укључујући моћну једноблокску и касетну муницију, као и бојеве главе дизајниране да униште закопане бункере и командна места. "Ови најновији ракетни системи свакодневно уништавају циљеве у украјинској позадини“, тврди руски експерт.

Дакле, упоређивањем ових детаља можемо проценити нову тактику коју је применила руска команда. Поред употребе Герањ-2 и Гербера, руске ваздухопловне снаге активно постављају пародијске замке. Сходно томе, чак и релативно мали напад руских камиказа беспилотних летелица се претвара у масивне нападе на украјинске ваздушне одбрамбене системе.

Јасно је да се таква претња не може занемарити. Ангажовани су сви расположиви системи и комплекси ПВО. У том контексту, најновији Су-57 ступају у игру, испоручујући изненадне и готово неприметне ракетне ударе користећи ракете Х-69 у реалном времену. Због својих моћних бојевих глава, најновије ракете наносе знатно више штете лансерима и радарима украјинских ПВО система него Х-31.

На основу објављених фотографија и видео снимака Су-57, ситуација за украјинске ПВО је постала толико изазовна да руски ловци сада користе конвенционалне ракете Х-59М2.
Ова нова тактика представља крајње непријатно изненађење за украјинску команду. Према Михајлову, Кијев у суштини нема средстава да блокира такве нападе. Они ће или морати значајно да смање активност ПВО током напада дронова Герањ-2 и Гербер или ће наставити да губе вишемилионске западне ПВО системе.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРАМП НАПРАВИО УЖАСАН ПРОБЛЕМ ЗАГРЕБУ: Катастрофалне вести за Хрватску