ИТАЛИЈАНСКИ ТУЖИЛАЦ: Хакери са подацима о јавним личностима претња демократији

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 10. 2024. у 20:48

ИТАЛИЈАНСКА хакерска група која је прикупљала поверљиве информације о пословним, али и неким политичким и естрадним личностима, представља опасност за демократију, рекао је данас милански тужилац који предводи истрагу Франческо де Томази.

ИТАЛИЈАНСКИ ТУЖИЛАЦ: Хакери са подацима о јавним личностима претња демократији

Фото Shutterstock

-Није претерано рећи да се ради о појединцима који представљају опасност за демократију ове земље, рекао је он, након што се раније данас испоставило да је ова група клонирала имејл налог председника Серђа Матареле.

Ову групу наводно предводе познати бивши полицајац Кармине Гало и председник Фондације Миланског сајма Енрико Пацали, преноси Анса.

Де Томазо је истакао да се ради о "изузетно опасним појединцима јер су активностима нелегалног прављења досијеа” уз "креирање забрањених паралелних база података и неселективним кружењем осетљивих, поверљивих и тајних информација" у стању да изнуде или уцене појединце, али и утичу на пословање институција.

Осумњичена хакерска група такође је имала контакте са италијанском мафијом и тајним службама, рекао је Де Томазо.

Судски извори наводе да је група такође успела да дође до поверљивих досијеа, а датотеке на УСБ каблу хакера Нунција Каламучија укључивале су документ спољне обавештајне службе АИСЕ, рекли су они.

АИСЕ фајл је класификован као "поверљив" и датира из 2008. или 2009, а тиче се "глобалних мрежа џихада".

Међу онима чије су поверљиве информације наводно прикупљене били су Паоло Скарони, бивши извршни директор енергетског гиганта Ени и председник фудбалског клуба Милан, Ђовани Горно Темпини, директор владине инвестиционе банке Cassa Depositi e Prestiti (ЦДП), и истакнути банкар Масимо Понзелини .

На мети хакера су били и председник Сената Ињацио ла Руса, његов син Ђеронимо, један од најпознатијих адвоката у земљи, бивша градоначелница Милана Летиција Морати и римски кантаутор Алекс Брити, саопштила је полиција.

Друга мета био је бивши премијер, бивши лидер Демократске партије (ПД) левог центра и садашњи лидер центра Италиа Вива (ИВ) Матео Ренци.

Хакери су рекли да су својом активношћу "дискредитовали целу Италију", а Каламучи, главни хакер који је радио за Гала и Пацалија, рекао је да има 800.000 поверљивих података на свом хард диску.

Каламучи је наводно имао "на располагању хард диск са осам стотина хиљада СДИ", односно информација добијене из базе података полиције, број који је касније порастао на "шест, седам милиона", рекли су тужиоци.

Тужиоци који истражују наводну хакерску групу такође истражују продају тих података у иностранство, рекли су данас за Ансу правосудни извори.

Они су рекли да ће миланско јавно тужилаштво, које заједно са националном антимафијашком канцеларијом ДНА, истражити случај националних стратешких база података које је хаковала ова група.

Извори су рекли да ће истраге укључивати и ИТ консалтинг, по налогу тужиоца, о уређајима и рачунарима заплењеним од шест ухапшених мушкараца и осталих 60-ак осумњичених који су под истрагом.

Један од синова покојног директора компаније Луксотика Леонарда Дел Векија, Леонардо Марија, стављен је под истрагу у вези са овим случајем.

Банкар Матео Арпе је такође међу више од 60 особа које су испитане у случају, а који је у петак довео до хапшења шест особа.

Бивши "суперполицајац" Гало, који се прославио у земљи радећи на истрагама високог профила, стављен је у кућни притвор у оквиру истраге.

Гало је, у разговору који је полиција прислушкивала, рекао да је направио хиљаде извештаја за Пацалија.

Министар унутрашњих послова Матео Пјантедози затражио је од шефа италијанске полиције Виторија Пизанија да добије информације од тужилаца како би извршили провере "о наводном незаконитом приступу базама података министарства", рекли су извори из министарства.

-У Виминалеу (Министарству унутрашњих послова) делује комисија стручњака коју је претходно успоставио министар како би дефинисала све даље мере и процедуре за заштиту ИТ структура међу снагама, додају извори за италијанску агенцију.

Заменик премијера и министар спољних послова Антонио Тајани рекао је да наводни хакери представљају "неприхватљиву претњу демократији“, док је премијерка Ђорђа Мелони изјавила да ниједна правна држава не може да толерише нелегално прикупљање досијеа.

-У светлу скандала и истрага, чак и оних најновијих, Лига ће предложити у парламенту повећање казни за такозване шпијуне, наводи десничарска странка министра саобраћаја и заменика премијера Матеа Салвинија.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БОБИ ДОМИНИРАО ПРЕД ПАРТИЗАН: Марјановић најбољи у победи Фенербахчеа