ПЕКИНГ ПОБЕСНЕО ЗБОГ ПОТЕЗА ЕУ: То је црвена линија која се не сме прећи, будите опрезни!
ПЕКИНГ је упозорио Европски парламент да "поступи опрезно" по питању Тајвана, рекавши да је "то црвена линија која се не сме прећи".
Кина је критиковала Европски парламент јер је усвојио симболичну, али оштро срочену резолуцију којом се Пекинг осуђује због његових „покушаја искривљавања историје и међународних правила“ како би оправдао своје територијалне претензије на Тајван.
У тексту усвојеном у четвртак са 432 гласа за и 60 против, законодавство је такође позвало Кину да одмах прекине своје „настављене војне операције“, „економску принуду“ и „непријатељске дезинформације“ против самовладајућег демократског острва.
Пекинг је реаговао са очекиваним бесом, упозоравајући да се „питање Тајвана тиче суверенитета Кине” и „то је црвена линија која се не сме прећи”.
„Кина снажно жали и противи се овом невиђеном кршењу принципа једне Кине и мешању у унутрашње ствари Кине“, рекао је портпарол кинеске мисије при ЕУ у дугој изјави у петак.
Политика једне Кине датира из Резолуције УН 2758 усвојене 1971. године, којом је призната Народна Република Кина (НРК) као „једини легитимни представник Кине у Уједињеним нацијама“ и уклоњено је место додељено „представницима Чанг Кај Шека“, ауторитарног лидера Републике Кине, Тајвана.
ЕУ, САД и већина међународне заједнице поштују ову политику и одржавају дипломатске односе само са НР Кином, остављајући Тајван без званичног признања.
Пекинг, међутим, иде даље у свом тумачењу и тврди да је Резолуција 2758 пружила правни основ за његове територијалне претензије на Тајван, који копно сматра отцепљеним провиђењем. (Текст УН не помиње Тајван).
Земља се такође позвала на Резолуцију 2758 како би спречила Тајпеј да учествује, чак и као посматрач, у међународним телима, као што су Светска здравствена организација (СЗО) и Међународна организација цивилног ваздухопловства (ИЦАО).
Посланици Европског парламента су у четвртак директно оспорили овај аргумент, рекавши да Парламент „подвлачи да Резолуција УН 2758 не заузима никакав став о Тајвану; снажно одбацује и побија покушаје НР Кине да искриви историју и међународна правила“ и позива ЕУ да подржи „смислено учешће Тајвана“ у међународним организацијама.
У својој заједничкој молби, посланици су истакли поштовање принципа једне Кине, али су инсистирали да је на Тајванцима да „демократски одлуче како желе да живе“.
За Пекинг, став Парламента „искривљује чињенице, гази међународно право и представља очигледну провокацију против међународног поретка након Другог светског рата и основних норми у међународним односима".
Портпарол кинеске мисије каже да Резолуција 2758 није оставила „никакву сиву зону или простор за двосмисленост“ и сугерише да ЕУ „поступа опрезно по питању Тајвана“.
- Такође позивамо одређене дезинформисане политичаре да напусте своје узалудне покушаје да опструишу развој и поновно уједињење Кине искоришћавањем тајванског питања - рекао је портпарол, напомињући да ће се „Тајван на крају вратити”.
Тајвански председник Вилијам Лај категорички је одбацио ову реторику и обећао да острво никада неће постати подређено копну. Председник каже да Тајван не мора да прогласи независност јер је де факто независан.
Током свог инаугурационог говора у мају, Лај је понудио Кини шансу да настави формални дијалог заснован на „паритету и достојанству“. Кина је одбила Лаијеву понуду, кога види као "опасног сепаратисту", и од тада је појачала своје војне вежбе у близини острва.
Ово није први пут да се Брисел суочио са гневом Пекинга у вези са Тајваном.
У јулу, дан након реизбора Урсуле фон дер Лајен, Кина је рекла да се председница Европске комисије „игра ватром“ након што је предложила сарадњу са другим демократским нацијама у региону како би „одвратила Кину од једностране промене статуса кво војним средствима, посебно над Тајваном."
(Јуроњуз)
Препоручујемо
КИНЕСКА РАКЕТА ДФ-26Б УБИЦА НОСАЧА АВИОНА: Хути показали ко је господар мора (ВИДЕО)
25. 10. 2024. у 15:01
ЦЕНА СИТНИЦА: Кинеска компанија продаје карте за туристичке летове у свемир
25. 10. 2024. у 00:00
СТРУЧЊАЦИ ПРЕДВИЂАЈУ: Самит БРИКС-а могао би да буде прекретница у историји
24. 10. 2024. у 00:45
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)