РУСКИ СУ-57 УНИШТИО АМЕРИЧКИ HAWK? Руско ратно ваздухопловство је напало украјинске ПВО системе распоређене око Одесе (ВИДЕО)
РУСКИ извори су известили да су 19. октобра борбени авиони руског ваздухопловства Су-57 Фелон уништили неколико америчких ракетних система земља-ваздух МИМ-23 HAWK испоручених Украјини.
Према овим извештајима, удари су се догодили у суботу рано ујутро на југу Украјине. На налогу руског Телеграма, Fighterbomber, за који се зна да има везе са руским ваздухопловством, потврдио је да су авиони Су-57 били укључени у напад, али није прецизирао тачну локацију. Веб сајт за авијацију Avia.pro сугерисао је да су Су-57 гађали системе МИМ-23 HAWK у близини или око Одесе. Прелиминарни извештаји показују да је украјинска војска распоредила застареле батерије противваздушне одбране HAWK за заштиту теретних бродова.
-Упркос напорима да се ојача противваздушна одбрана региона, украјински положаји противваздушне одбране су идентификовани и нападнути од стране руских борбених авиона са мора, пренео је Avia.pro. У нападима су наводно уништена најмање два лансера МИМ-23 и командно место AN/MSW-9 PCP, што је изазвало пожар који су снимили сведоци.
МИМ-23 HAWK (Homing All the Way Killer) је амерички ракетни систем земља-ваздух представљен 1960-их. Дизајниран да гађа непријатељске авионе на средњим висинама, систем HAWK је прошао кроз неколико надоградњи да би остао ефикасан у сталном развоју ваздушне одбране. Његове примарне компоненте укључују радар AN/MPQ-50 за рано упозорење и хватање циљева и радар за контролу ватре AN/MPQ-46.
МИМ-23Б, побољшана варијанта оригиналног МИМ-23А, има максимални домет од око 40 километара и може да достигне висину до 18 километара. Користи полуактивно радарско навођење, што захтева да циљ буде „осветљен“ земаљским радаром током целог лета ракете.
Тешка око 590 килограма, ракета носи бојеву главу од 75 килограма која може да уништи бомбардере, мање летелице и хеликоптере. Ракета достиже брзину до 2,4 маха (око 1.825 миља на сат или 2.940 километара на сат).
HAWK системи су полупокретни, омогућавајући брзо распоређивање и премештање, али се ослањају на сложен контролни центар где оператери прате циљеве и лансирају ракете.
Упркос надоградњи, МИМ-23 HAWK је све застарелији, посебно против савремених борбених авиона попут руског Су-57. Су-57 је ловац пете генерације са бројним предностима које старијим системима као што је HAWK отежавају ефикасно супротстављање.
Једна од кључних предности Су-57 је његова стелт технологија, која значајно смањује његов радарски потпис. Радари МИМ-23 HAWK, дизајнирани за старије генерације авиона са већим радарским пресецима, имају проблеме да открију и прате Су-57 на безбедним удаљеностима.
Штавише, Су-57 је наоружан напредним ракетама ваздух-земља попут Х-59, које се могу лансирати са удаљености које су далеко изван домета HAWK-а. Х-59 има домет до 290 километара и лети на малим висинама са великом прецизношћу, што МИМ-23 HAWK чини рањивим, јер није дизајниран да пресреће такве брзе, ниско летеће ракете.
Поред тога, Су-57 је опремљен савременим системима за електронско ратовање (EW) који могу да ометају или збуне радаре HAWK система, додатно смањујући шансе система противваздушне одбране да успостави ефикасан одговор.
Од почетка руске инвазије у фебруару 2022. до октобра 2024., Украјина је добила неколико система противваздушне одбране МИМ-23 HAWK, углавном из Шпаније и Сједињених Држава. Шпанија је била кључни донатор, преневши укупно 12 лансера HAWK, довољно за опремање две батерије средњег домета.
Шпанија је првобитно послала шест лансера, а касније је додала још шест 2023. Сједињене Државе су такође одиграле значајну улогу куповином и преношењем расходованих система HAWK, посебно са Тајвана.
Друге земље су допринеле пружањем техничке подршке или олакшавањем реновирања и транспорта ових старијих система. Док тачан број јединица МИМ-23 HAWK испоручених Украјини може мало да варира због оперативне безбедности, Шпанија и САД остају примарни донатори.
Упркос томе што су технолошки превазиђени модернијим системима противваздушне одбране, ови HAWK системи настављају да пружају вредну заштиту средњег домета, посебно након што су прошли кроз неколико програма модернизације.
(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)