ОВО СЕ МОГЛО ВИДЕТИ САМО У ФИЛМУ: Први пут успостављена комуникација у сновима између двоје људи (ВИДЕО)
НАУКА не зна за границе у реализовању чак и немогућег, овог пута успешно је успостављена комуникација између двоје људи док су спавали.
Постигнута је прва двосмерна комуникација између људи који су луцидно сањали. Иако можда звучи као радња филма о путовању кроз снове, време и универзуме, ово су прави резултати једног експеримента "РЕМспејса", калифорнијске компаније за проучавање снова.
Двоје учесника су наводно успели да размене поруку док су спавали дубоким сном, тако што је компанија користила "посебно дизајнирану опрему" која је укључивала "сервер", "вај-фај" и "сензоре", али за сада није познато која технологија је сигурно била употребљена. Експеримент је укључивао "посебан уређај" који је пратио мождане таласе учесника и прикупљао друге биолошке податке током експеримента.
Учесници, мушкарац и жена, спавали су луцидним сном (фаза сна у којој је појединац свестан да сања и да, у неким случајевима, може контролисати своје снове), који се јавља у РЕМ фази сна. Били су у одвојеним домовима, док су истраживачи "РЕМспејса" послали реч креирану кроз јединствени језик између њих. Када је сервер открио да је један од њих ушао у луцидни сан, генерисао је насумичну реч из тог језика и послао је преко слушалица.
Мушкарац је затим поновио ту реч у свом сну, а тај одговор је забележен и сачуван на серверу. Осам минута касније, и учесница је ушла у луцидни сан. Сервер је пренео сачувану поруку од првог учесника до ње, коју је она изговорила након буђења.
Иако се ово може назвати револуционарним резултатом, ова технологија још није прегледана нити је поновљена од стране других научника. Али, ако буде потврђена као функционална, то би био велики искорак за истраживање снова и могло би имати примене у лечењу менталног здравља, обуци вештина и много тога, саопштио је "РЕМспејс".
- Успостављена комуникација у сновима је изгледала као научна фантастика, а сутра ће бити толико уобичајена да нећемо моћи да замислимо своје животе без ове технологије. Ово отвара врата безбројним комерцијалним применама, мењајући начин на који размишљамо о комуникацији и интеракцијама у свету снова - рекао је оснивач компаније Мајкл Радуга, познат по својим амбициозним, али често необичним и чак опасним експериментима.
Прошле године је ризиковао је живот покушавајући да угради микрочип у сопствени мозак, како би контролисао своје снове. Иако овај оснивач нема квалификације из неурохирургије, упоредио је свој изузетно опасан експеримент са филмом "Почетак", тврдећи да ће једног дана променити ток луцидног сањања.
Никоме није рекао за тај план, па је чип самостално уградио у мозак након што је гледао сате неурохируршких видео-снимака на Јутјубу и вежбао на пет оваца. Чип је на крају био уклоњен у болници након пет недеља. Ова изузетно опасна студија није објављена ни у једном рецензираном часопису и није подржана од стране универзитета, али Радуга је тврдио да је то морао учинити за себе, преноси "Дејли мејл".
- Верујемо да ће РЕМ сан и сродни феномени, као што су луцидни снови, постати следећа велика индустрија, после вештачке интелигенције - рекао је Радуга за јавност.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО: ПРЕДСТАВЉЕНА НАЈНОВИЈА ДОСТИГНУЋА: У Шангају одржана конференција о вештачкој интелигенцији
Препоручујемо
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
РАЗВОДИ СЕ ЧЕДА ЈОВАНОВИЋ После 25 година брака: "И даље је волим, свакоме је тешко на свој начин"
ПОЛИТИЧАР Чедомир Јовановић потврдио је да је у фебруару поднео захтев за развод брака од супруге Јелене Јовановић.
21. 12. 2024. у 16:32
Коментари (0)