ТРКА АМЕРИКЕ И КИНЕ ЗА ДОМИНАЦИЈУ НА ПАЦИФИКУ: САД журе да развију ловац 6. генерације F/A-XX за морнарицу (ВИДЕО)
ПОТЕЗ долази у тренутку када Кина тестира свој ловачки авион пете генерације базиран на носачу авиона, за који се очекује да ће ускоро бити оперативан.
Упркос кинеском напретку, развој сугерише да би њене поморске снаге могле остати једну генерацију иза америчких када је реч о најновијој борбеној технологији, сматрају Американци.
Шефица операција америчке морнарице, адмира Лиса Франчети, нагласила је важност будућег авиона, привремено названог F/A-XX, у новој поруци од 2. октобра.
-Очекујемо да ће платформа шесте генерације имати напредне сензоре, напредну смртоносност, повећани домет и способност интеграције са системима са и без посаде, изјавила је Франчети, истичући фокус америчке морнарице на комбиновању ових иновација са лекцијама наученим из НГАД програма америчког ваздухопловства.
Америчка морнарица ускоро планира да додели уговор, а компаније Боеинг, Лоцкхеед Мартин и Нортхроп Грумман се такмиче за развој нове генерације ловачког авиона.
-Тренутно смо у процесу одабира извора, потврдила је Франчети током састанка у Defence Writers Group, наглашавајући стратешку важност ваздушних платформи и подморница као кључних предности америчке морнарице.
Очекује се да ће F/A-XX заменити старе вишенаменске ловце Ф/А-18 Супер Хорнет, као и њихову Е/А-18 Гроwлер верзију специјализовану за електронско ратовање.
F/A-XX ЗА АМЕРИЧКУ МОРНАРИЦУ, СРЕДИНОМ 2030-ИХ
Кључна карактеристика F/A-XX програма је његова интеграција у „породицу система”, сличну НГАД (Неxт Генератион Аир Доминанце) иницијативи ваздухопловних снага.
Ова породица система ће укључивати ловачке авионе са високим степеном аутоматске сарадње (ЦЦА) и високо аутономне дронове дизајниране да функционишу као лојални пратиоци уз авионе са посадом.
Ови дронови ће бити засновани на вештачкој интелигенцији и унапредиће способности ловца у оспораваним окружењима, посебно у сценаријима А2/АД.
[Термин А2/АД алудира на низ војних способности која се користи за спречавање или ограничавање распоређивања супротстављених снага у предметној области сукоба и смањење њихове слободе маневара уколико се распоређивање ипак догоди. Термин је постао популаран пре 20-ак година, посебно на Пацифику, управо како је америчко-кинески ривалитет растао.]
Авион ће пружити побољшан домет, напредну детекцију и способности за електронско ратовање, значајно надмашујући могућности тренутне флоте ловаца пете генерације Ф-35Ц америчке морнарице. Нова платформа је планирана да уђе у службу до средине 2030-их, обећавају из Пентагона.
“АВИОНИ 6. ГЕНЕРАЦИЈЕ ЋЕ ЗАДРЖАТИ ПРЕДНОСТ НАД КИНОМ”
Док Кина наставља да модернизује своје способности поморске авијације, ова најсавременија платформа ће задржати америчку морнарицу на челу у еволутивном пејзажу војне технологије, заједнички тврде сви амерички извори.
Иако Народна ослободилачка морнарица Кине напредује у тестирању ФЦ-31 (Ј-35, варијанте Ј-35 за носаче авиона), на западу се сматра да су Сједињене Америчке Државе и даље су лидери у погледу поморске авијације.
Ловац Ф-35Ц, који је ушао у службу 2019. године, је најнапреднији ловац америчке морнарице, остаје и први и једини “стеалтх” ловац са великим дометом у свету, дизајниран искључиво за операције на носачу авиона, наглашавају Американци.
У оштром контрасту, кинеске могућности поморске авијације су и даље инфериорне. Њихов једини ловац са носача авиона тренутно је Ј-15, авион четврте генерације који је ушао у службу пре више од једне деценије.
Иако је Ј-15 значајно коришћен, његова тежина, оптерећење горивом и распон мисија ограничавају његову ефикасност у поређењу са америчким еквивалентима, сматрају амерички стручњаци.
Међутим, Кина је недавно започела тестирање морнаричке варијанте напредног ловца Ј-35, авиона пете генерације који обећава побољшане радарске способности и смањени радарски одраз.
Авион је првобитно дизајниран за употребу са носача авиона Фуџиан, а његово појављивање на Лиаонингу, који користи нагнуту лансирну рампу, указује да би Ј-35 могао бити оперативан и са старијих кинеских носача авиона.
Ипак, увођење Ј-35 није очекивано пре почетка 2030-их, што значи да ће Кина још дуго остати на нивоу пете генерације. До тренутка када Кина буде распоредила Ј-35 у значајном броју, америчка морнарица ће вероватно већ бити на прагу увођења F/A-XX, како је за сада познат, авиона шесте генерације, надају се у САД.
ЗНАЧАЈ АВИОНА У ОПСЕСИЈИ ДОМИНАЦИЈОМ НАД КИНОМ
Генерацијски јаз између борбених авиона САД-а и Кине ће имати дубоке импликације на динамику поморске моћи, посебно у региону Индо-Пацифика, где се обе нације боре за утицај.
Распоређивање ловца шесте генерације дало би Сједињеним Државама одлучујућу предност у стратешки кључним подручјима као што су Јужно кинеско море и Тајвански мореуз, регионима где Кина стално повећава своју војну присутност, сматрају амерички стручњаци.
Очекивани технолошки скок америчке морнарице могао би јој омогућити да надмаши кинеске ловце, док би уједно обезбедио ваздушну надмоћ у могућем сукобу.
Поред тога, авиони шесте генерације нису само одговор на кинеске напретке, већ део шире стратегије за осигурање будућности америчке доминацје у ери брзих технолошких промена.
Сједињене Државе намеравају да развију ваздухопловну силу адекватно опремљену за суочавање са будућим претњама, које карактеришу увођење вештачке интелигенције, дронова и напредних система наоружања.
ДОМИНАЦИЈА ПО СВАКУ ЦЕНУ
Способност да оперишу у високо оспораваним окружењима, као што су А2/АД зоне, биће кључна за одржавање поморске доминације САД-а у свету који постаје све више мултиполаран, што их изузетно, као што знамо, брине.
Међутим, америчка морнарица се суочава са својим буџетским изазовима. Почетком ове године, морнарица је одложила улагања од приближно милијарду долара за F/A-XX како би дала приоритет тренутним захтевима за припрему, а постоји могућност да Конгрес САД наметне додатна смањења буџета програма.
Буџетска ограничења и специфичне финансијске препреке могле би одложити увођење авиона шесте генерације.
Упркос тим препрекама, па чак и постојању критика које тврде да није нужно потребан потпуно нови и напредан авион, те да би фокус могао бити стављен на оптимизацију перформанси постојећег Ф-35Ц, ставови високих званичника америчке морнарице сугеришу да развој новог ловца са посадом остаје висок приоритет.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)