КИМ НИШАНИ КОПНО САД: Северна Кореја почела изградњу прве подморнице на нуклеарни погон (ВИДЕО)
ЈУЖНОКОРЕЈСКИ војни извори известили су о знаковима који указују на то да је Северна Кореја почела изградњу своје прве подморнице на нуклеарни погон. Локални медији цитирају изворе у оружаним снагама југа и Народној скупштини који указују да су радови на ратном пловилу почели.
Северна Кореја је деценијама имала најбројнију подморничку флоту на свету, а током последњих осам година направила је револуционарни напредак у изградњи бродова са напредним способностима. Ово је укључивало давање на коришћење морнарици њене прве подморнице са балистичким пројектилима из средине 2010-их, након чега је уследила њена прва подморница са крстарећим ракетама 2023. и тестирану од априла 2023. беспилотне нуклеарне подморнице.
Иако су званичници у неколико наврата спомињали циљ развоја подморнице на нуклеарни погон, остаје потпуно непознато да ли ће то бити подморница са балистичким пројектилима, која ће носити стратешко нуклеарно оружје као средство одвраћања другог степена, или јуришна подморница која би могла да носи нуклеарне и конвенционално наоружане крстареће ракете и торпеда. Такође остаје могућност да се један дизајн изгради у две варијанте за обе улоге, као што су биле подморнице класе Охајо америчке морнарице.
Подморнице на нуклеарни погон цењене су због своје много веће издржљивости у поређењу са пловилима на конвенционални погон као што су они које тренутно има Северна Кореја, и могу да остану под водом месецима, што им даје ефективно неограничен домет. За подморнице са балистичким пројектилима, ово значајно компликује напоре противника да спречи нуклеарно одвраћање интерконтиненталног домета једне земље, што је посебно вредно због релативно мале територије Северне Кореје и због тога ограничене стратешке дубине територије. Ово такође омогућава да се напади покрену из неочекиваних праваца где противракетна одбрана није у великој мери изграђена - као што су удари на копно Сједињених Држава преко јужне границе. У случају нападних подморницеа то би омогућило севернокорејским пловилима да покрену нападе крстарећим ракетама на циљеве било где у свету, укључујући ударе на кључна складишта оружја и војне базе на копну Сједињених Држава и широм Пацифика.
Северна Кореја деценијама веома цени способност да се нападну америчке војне мете далеко изван Корејског полуострва, и ако је потребно да се узврати на стратешке нападе на њене становнике. Током Корејског рата Сједињене Државе су биле у могућности да некажњено бомбардују корејске градове, сравњујући све зграде на два спрата и поливајући насељене центре од краја до краја напалмом, при чему је неспособност Северне Кореје да узврати пропорционално значајно ослабила и њену стратешку позицију и њену позицију за преговарачким столом. Бела кућа је озбиљно размишљала о покретању нуклеарних напада на севернокорејске мете како током рата, тако и у више наврата након тога, при чему су администрација Барака Обаме и Доналда Трампа били близу покретања напада на земљу.
Северна Кореја је први пут стекла могућност да нападне копно Сједињених Држава нуклеарним оружјем 2017. године развојем балистичких ракета интерконтиненталног домета Хвасонг-14 и Хвасонг-15, што се сматрало прекретницом у њеној способности да одврати америчку и западну војску од акција.
Северна Кореја је од 2017. наставила да јача своје одвраћање, а очекује се да ће развој подморнице на нуклеарни погон то значајно додатно ојачати. Изградња таквог пловила учинила би Северну Кореју седмом земљом у свету са подморницама на нуклеарни погон после Сједињених Држава, Кине, Русије, Индије, Француске и Уједињеног Краљевства. Од 2022. се спекулише да би Русија могла да пружи подршку за дугогодишњи програм нуклеарних подморница Северне Кореје како би помогла у плаћању текућих трансфера наоружања из те источноазијске земље у руске оружане снаге великих размера. Таква подршка је можда била главни фактор који је унапредио датум почетка изградње, уз значајну могућност да ће Морнарица Корејске народне армије преузети своју прву подморницу на нуклеарни погон око 2030. године.
militarywatchmagazine.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
ЦИА ПОКРЕНУЛА НОВУ АКЦИЈУ РЕГРУТАЦИЈЕ ДОУШНИКА: На мети Кина, Иран и Северна Кореја
02. 10. 2024. у 19:00
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)