РЕВОЛУЦИЈА ТЕНКОВСКОГ РАТОВАЊА: Стиже нови тенк Леопард 3 - одговр на руску армату
НЕМАЧКА и Француска сарађују на развоју главног борбеног тенка Леопард 3 (МБТ) као део програма Main Ground Combat System (MGCS), са циљем да револуционишу европско тенковско ратовање.
Нови Леопард 3, који се очекује крајем 2020-их или почетком 2030-их, имаће беспилотне куполе, напредне АИ системе и моћни топ од 140 мм за већи домет и прецизност без преседана.
Иако би овај заједнички пројекат могао да побољша интероперабилност европске одбране, извештаји сугеришу да би Немачка могла да преиспита своје партнерство са Француском, потенцијално развијајући Леопард 3 независно.
Пројекат наглашава промену динамике у европској војној сарадњи.
ЛЕОПАРД-3 БИ МОГЛЕ ДА РАЗВИЈУ И НЕМАЧКА И ФРАНЦУСКА
Немачка серија главног борбеног тенка Леопард налази се межу најбољим оклопним ратним платформама на свету. Заиста, то би могао бити најнапреднији тенк аутохтоно произведен у Европи.
Као што име говори, Леопард 2 је витално побољшање оригиналног Леопарда 1 који су Немци направили 1960-их. Препознајући потребу за још једном рундом еволуције у својој МБТ флоти, чини се да је Берлин мање заинтересован за потпуну замену Леопард линије МБТ-ова. Уместо тога, чини се да Немачка можда намерава да поново надогради Леопард са незванично названим „Леопард 3” МБТ.
Француска и Немачка су два стуба Европске уније. Ове две европске државе такође чине витални тим за укупну аутохтону европску безбедност. Због тога је дошло до великог помака ка стварању такозваног главног копненог борбеног система (МГЦС).
ШТА ЈЕ ГЛАВНИ КОПНЕНИ БОРБЕНИ СИСТЕМ?
МГЦС је предложена сарадња између Париза и Берлина за стварање нове генерације МБТ-а. Неки су сугерисали да ово представља тежње система Леопард-3.
На пример, МГЦС настоји да угради беспилотне куполе, напредну вештачку интелигенцију и друге напредне погонске системе. Занимљиво је да су Французи и Немци плесали једни око других најмање пет година пре него што су се договорили да заједнички развију оно што многи називају Леопард 3.
Једна од највећих надоградњи (о којој Европљани ћуте) је величина предложеног потпуно аутоматског и беспосадног топа. Биће то невероватних 140 мм, ако све буде по плану. Овај тенк, за који се верује да ће изаћи на бојна поља крајем 2020-их или почетком 2030-их, имаће домет без преседана са овим оружјем. Захваљујући вештачкој интелигенцији, имаће и изузетну прецизност.
Предложени Леопард 3 ће имати мању посаду, од три особе, у односу на четири садашње посаде Леопарда 2. Даље, комбинација немачких и француских одбрамбених извођача само повећава интероперабилност између две најмоћније и најважније земље у Европи.
Остало је мало информација о овом заједничком подухвату. Заиста, као што је горе наведено, Берлин и Париз су заиста оклевали да склопе споразум о заједничком развоју овог пројекта. На крају су се сложили.
Међутим, неки немачки медијски извори известили су да Берлин тражи излаз из, како неки верују, гломазног споразума са Француском. Берлин би се уместо тога усредсредио на развој немачког тенка искључиво за Немачку.
НЕМАЧКОЈ НЕ ТРЕБА ФРАНЦУСКА ДА НАПРАВИ „POWERPOINT PANZER“
Ако постоји једна ствар коју Берлин зна да уради у војсци, то је како да направи одговарајуће тенкове. Потреба да се Французи укључе у овај пројекат је вероватно била паметна у почетку. То би несумњиво смањило укупне трошкове програма и, као што је раније поменуто, побољшало би интероперабилност међу немачким савезницима у НАТО-у.
Немачкој је потребан нови МБТ.
Берлин би требало да смисли најбржи пут за постизање овог циља и крене њиме. Нема гаранције да ће Французи уопште моћи да изађу у сусрет Немачкој у овој области. Супротно популарном мишљењу у западним престоницама, Европа се дели и остаје све даље од консензуса после 1991. године.
Немачка ће морати да зацрта сопствени курс далеко боље него што је то било од Другог светског рата. Један од начина да се то уради био би да се Леопард 3 развија и производи аутохтоно.
nationalinterest.org/Brandon J. Weichert
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (5)