„ЕКСПЛОДИРАО НА МЕСТУ ЛАНСИРАЊА“? Руски извори пријављују неуспело пробно лансирање РС-28 Сармат (ВИДЕО/ФОТО)
ПРОБНО лансирање руске интерконтиненталне балистичке ракете РС-28 Сармат вероватно је било неуспешно. Ракета је, према руским војним аналитичарима, експлодирала директно у силосу, наневши штету на полигону Плесецк у региону Архангелска.
Сателитски снимци објављени на интернету показују огроман кратер настао као резултат експлозије ракете.
Поред тога, систем за праћење пожара ФИРМС забележио је озбиљан пожар у области Плесецка. По свој прилици, стручњацима ће сада требати доста времена да обнове инфраструктуру депоније.
Вреди напоменути да стручњаци, када анализирају шта се догодило, нису склони да посипају главу пепелом, истичући да се тренутно тестира само најновија руска интерконтинентална балистичка ракета. Ти тестови су неопходни да би се елиминисали сви постојећи недостаци.
Подсетимо, интерконтиненталну ракетну РС-28 Сармат произвођачи позиционирају као ракету која се не може пресрести. Стручњаци то објашњавају смањењем активног дела путање лета.
Додајмо да је прво пуноправно лансирање Сармата изведено са космодрома Плесецк у априлу 2022. године прошло успешно. Тренажне бојеве главе су потом безбедно стигле на полигон Кура на Камчатки, а прорачунате карактеристике ракете потврђене су у свим фазама лета.
Интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ) Сармат је развој руског Државног ракетног центра по имену В.П.. Стручњаци кажу да има способност да испоручи вишеструку бојеву главу тежине до 10 тона у било коју тачку на планети.
Пре само неколико дана, уочи гласања у ЕУ које се тиче дозволе Кијеву да користи њихове пројектиле за напад дубоко у Русију, руски званичник је упозорио да би руска интерконтинентална балистичка ракета РС-28 Сармат, позната на Западу као „Сатана ИИ“, могла да стигне до Стразбура, једне од локација на којој се налази Европски парламент, за само 3 минута и 20 секунди.
ПИТАЊА И ОДГОВОРИ ВЕЗАНИ ЗА ИЦБМ
Шта је интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ)? ИЦБМ је ракета дугог домета способна да испоручи нуклеарне или конвенционалне бојеве главе на екстремно велике удаљености, дакле између континената.
Шта су вишеструка независно циљана возила за поновни улазак (МИРВ)? МИРВ-ови су носиви терети који се могу носити са једном ракетом, а затим пустити да независно погоде више циљева. Ова способност повећава ефикасност и потенцијалну штету једне ракете.
Како функционишу системи против балистичких ракета (АБМ)? АБМ системи су дизајнирани да пресретну и униште долазеће балистичке ракете. Они обично користе ракете пресретаче које се лансирају да би се судариле и уништиле надолазећу претњу.
У закључку, док напредне могућности ракете Сармат је чине најопаснијим оружјем, њено пресретања остаје под великим знаком питања. Пресретање ИЦБМ-а је невероватно сложен задатак, а ефикасност постојећих АБМ система против Сармата тек треба да се утврди.
Како нације настављају да развијају и унапређују своје системе противракетне одбране, трка у супротстављању претњи ракете Сармат се наставља, док можемо закључити да је ракета тренутно у драстичном вођству.
О ИЦБМ РАКЕТИ САРМАТ УКРАТКО
Сармат је перспективни ракетни комплекс са силосним (стационарним) базирањем. Развили су га почетком 2000-их стручњаци Државног ракетног центра Виктор Петрович Макејев из града Мјаса (Чељабинска област). Масовна производња ракета се одвија у Кранојарском машинском предузећу.
Током јуна 2023. године руски председник Владимир Путин изјавио је да ће нови ракетни комплекс Сармат бити стављен у борбену службу „у блиској будућности“.
Серијска производња интерконтиненталних балистичких ракета „Сармат“ почела је прошле године у Краснојарском Машиноградском предузећу (Красмаш), који је део Роскосмоса. Планирано је да се трупама испоручи укупно 46 ракета РС-28 Сармат, које ће бити уграђене у ракетне силосе РС-20В (СС-18 Сатан у НАТО класификацији).
Први пукови опремљени новим ракетама РС-28 већ су формирани у оквиру 62. ракетне дивизије – Солнечни (Ужур) / 33. ракетне армије – Омск у Краснојарској територији и 13. ракетне дивизије – Јасни (Домбаровски) / 31. ракетне армије – Оренбург у Оренбуршкој области.
Интерконтинентална балистичка ракета Сармат је способна да погоди вишеструком бојевом главом било где на планети, и на Северном и на Јужном полу.
Према подацима објављеним на војно-техничком форуму Армата 2019, ракета има домет од 18.000 километара. Њена лансирна тежина је преко 200 тона, од чега је 178 тона горива. Укупна дужина ракете је 35,5 метара, а пречник три метра. Њено ложиште се може поделити на 10 појединачних јединица.
Улазак „Сармата” у рад био је важан корак у модернизацији руског нуклеарног арсенала. С обзиром на масу ракете и њен потенцијал, нови комплекс се сматра једним од најмоћнијих на свету, што Русији омогућава да одржи стратешки баланс снага на светској сцени.
Са становишта унутрашње политике у Москви, успешан развој и пуштање у рад Сармата су значајни догађаји који потврђују делотворност државног програма војне модернизације.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)