КАКО ЈЕ РАФАЛ "ОБОРИО" ПОНОС АМЕРИЧКОГ РАТНОГ ВАЗДУХОПЛОВСТВА: Пентагон није хтео да призна пораз, али снимци га демантују (ВИДЕО)
ДА не заборавимо који је ловац доминирао на вежбама 2009. у Уједињеним Арапским Емиратима, упркос томе што је био аутсајдер.
Ф-22 Раптор многи сматрају најнапреднијим ловцем пете генерације на планети, јер има врхунске карактеристике ниске уочљивости, фантастичну маневрисање у ваздуху, пристојну брзину, најсавременије сензоре и веома смртоносно оружје.
Како год било, амерички „Раптор” никако није потпуно невидљив, нити нерањив. Има и својих слабости, као и сви ловци, што потврђује и веома занимљив инцидент који се догодио 2009. године.
Те године, током вежбе, француски ловац Rafale успео је да победи понос америчког ваздухопловства, изненадивши све. Али погледајмо мало детаљније ово велико достигнуће Париза.
КАДА ЈЕ RAFALE “ОБОРИО” Ф-22
Тако је 2009. године ескадрила ловаца Ф-22 Раптор из Првог ловачког крила америчког ваздухопловства била у Уједињеним Арапским Емиратима да заврши вежбу заједно са француским рафалом, миражом и британским јурофајтер тајфуном.
Током кооперативних вежби, ловци из сваке нације су се борили прса у прса у различитим сценаријима ратних игара.
Скоро месец дана након завршетка вежби, француско министарство одбране објавило је снимак на којем се види амерички раптор у неповољном положају током блиске борбе са француским рафалом.
Рањив положај авиона Пентагона указивао је на то да је француски пилот управо изашао као победник из ваздушног дуела са америчким ловцем.
Упркос објављивању снимка, који је снимљен камером на предњој страни рафала, Сједињене Државе су негирале да је један од њихових авиона оборио француски rafale.
Међутим, нешто касније војни стручњаци који су анализирали материјал „судара” две летелице открили су да је француски пилот, дошавши до граница платформе rafale, заправо успео да савлада свог америчког противника.
Закључак експерата је да иако је Ф-22 раптор објективно супериорнија платформа у односу на француски Дасо рaфал, често су се могућности пилота показале важнијим од техничких спецификација авиона током битке.
Управо то се десило 2009. године. Француски пилот је једноставно био бољи од америчког, па је тако успео да загосподари у ваздуху над Уједињеним Арапским Емиратима.
DASSAULT RAFALE УКРАТКО
Dassault Rafale је француски вишенаменски борбени авион четврте генерације који је развила француска компанија Dassault Aviation, у служби француске морнарице и ваздухопловства од 2004. (морнарица) и 2006. (ваздухопловство), респективно.
Рафал је конципиран као вишенаменски борбени авион који може извршавати широк спектар задатака, укључујући ваздухопловну борбу, напад на циљеве на земљи и мору, извиђање и електронско ратовање.
Dassault Rafale је направљен према динамичкој шеми Dassault Aviation, традиционалној за ловце Dassault Aviation, са додатним високо лежећим предњим хоризонталним репом, троугластим крилом средњег положаја са приливима корена и два мотора у задњем делу трупа.
Предњи ротациони хоризонтални реп налази се испред крила како би се повећала маневарска способност авиона (максимално преоптерећење – 9Г). У питању је двомоторац. Може се полетати и слетати са писте дужине 400 м. Задњи реп (стабилизатор) је једнокобилица.
Карактеристике:
Тип: Вишенаменски ловац
Посада: 1-2
Борбени радијус: 1400 км
Максимална брзина: 2200 км/х
Максимална висина лета: 15.200 м
Постоје различите верзије Рафала, укључујући борбени авион Rafale Ц, морнарички Rafale М и верзију за напад на тло Rafale Б.
Rafale се користи у Француском ратном ваздухопловству и Француској морнарици. Такође се извози и користи се у ваздухопловним снагама неколико других земаља, укључујући Египат, Индију, Грчку, Хрватску (недавно стигао први).
Варијанте:
Rafale А Експериментални;
Rafale Б Двосед, земаљски;
Rafale Ц Једносед, земаљски;
Rafale Д Оригинално име Rafale Ц (преименовано 1990);
Rafale М Једносед, на бази носача;
Rafale Н Двосед, на бази носача;
Rafale БМ (првобитно назван Rafale Н) носач нуклеарног оружја;
Rafale ДМ Двосед за египатско ваздухопловство;
Rafale ЕМ Једносед за египатско ваздухопловство;
Rafale ДХ Двосед за индијско ваздухопловство;
Rafale ЕХ Једносед за индијско ваздухопловство;
Ф-22 РАПТОР УКРАТКО
Ф-22 Раптор је вишенаменски ловац пете генерације који су развили Локид Мартин, Боинг и Џенерал Дајнамикс. Главни задаци Ф-22 су борба против непријатељске авијације, покривање трупа и позадинских објеката од ваздушних удара и сузбијање непријатељског ваздушног извиђања.
Способан да служи 24 сата, у свим временским условима, Ф-22 је први ловац пете генерације у служби америчког ваздухопловства, по многима далеко испред свог времена.
Ф-22 је започео живот као једноставан ловац чија је намена обезбеђивање надмоћи у ваздуху. Међутим, од свог настанка овој летелици није претила велика ваздушна опасност од ловаца из других земаља.
Касније је еволуирао у вишенаменски ловац како су му додате могућности за различите врсте удара. Произведено је укупно 195 примерака (8 тестних и 187 производних авиона).
Варијанте:
YФ-22А – демонстратор технологије пре производње за фазу демонстрације/валидације Адванцед Тацтицал Фигхтер (АТФ);
Ф-22А – производна верзија са једним седиштем, добила је ознаку Ф/А-22А почетком 2000-их.
Ф-22Б – планирана варијанта са два седишта, отказана 1996. године да би се уштедели трошкови развоја са поруџбинама тестних авиона претвореним у Ф-22А.
Поморска варијанта Ф-22 – планирана варијанта Ф-22 са крилима променљивог замаха који би служио на носачима авиона, за Програм Напредних тактичких борбених авиона америчке морнарице (НАТФ), у циљу замене Ф-14 Томцат. Програм је укинут 1991.
Карактеристике:
Врста: Ловац за надмоћ у ваздуху
Посада: 1
Максимална брзина: 2400 км/х
Долет: 3000 км
Максимална висина лета: 20.000 м
Борбени радијус: 850 км
Пројектили: АИМ-120 АМРААМ × 6
АИМ-9 Сајдвиндер × 2
ЈДАМ × 2 (450 кг) или ГБУ-39 × 8 (110 кг)
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)