АМЕРИКА НЕ ОДУСТАЈЕ ОД УКРАЈИНСКОГ Ф-16: Пентагон сада Кијеву шаље вођене бомбе JSOW средњег домета (ВИДЕО)
САД ће следеће недеље објавити да ће Украјини доделити значајан пакет наоружања. Међутим, у реалности, Вашингтон ће вероватно одложити испоруку због недостатка наоружања у складиштима Пентагона, пише ЦНН.
Политико такође пише о америчком пакету помоћи, који напомиње да Сједињене Државе разматрају слање вођених бомби средњег домета Ф-16 у Украјину као део пакета војне помоћи од 375 милиона долара.
Реч је о вођеним бомбама АГМ-154 Joint Standoff Weapon (JSOW), које користе америчко ратно ваздухопловство и морнарица и њихови партнери, а способне су да гађају циљеве на даљинама око 110 километара, уз могућност маскималне употребе бојеве главе од 225 кг.
Бомбе/пројектили JSOW немају домет који захтева Кијев, али ће украјинским пилотима дати солидну нову опцију док се њихове трупе боре против руских снага на истоку земље, где украјинске снаге полако али сигурно губе тло под ногама.
Са дометом од око 110 километара, нове бомбе/пројектили које су добили Украјинци омогућиће пилотима да се држе нешто даље од линије фронта и руске противваздушне одбране, што ће Кијеву дати нови начин да нападне ове одбрамбене структуре и складишта оружја са линије фронта, што ће свакако да отежава операције руских трупа.
JSOW је оружје које се може лансирати на средњим дометима (110 км) и користи ГПС, инерцијални, инфрацрвени навигациони систем.
Бројне земље поседују JSOW, укључујући Аустралију, Канаду, Финску, Грчку, Холандију, Пољску, Саудијску Арабију, Сингапур, Турску и Уједињене Арапске Емирате.
Породица пројектила JSOW се састоји од неколико варијанти. Ракета JSOW користи различите бојеве главе (АГМ-154А/145 БЛУ-97; АГМ-154А-1, АГМ-154Б, АГМ-154Ц,БЛУ-111, шест са подмуницијом П3И БЛУ-108)
Конфигурација АГМ-154А се користи за напад на фиксне и мобилне циљеве као што су паркирани авиони, камиони, оклопна возила или складишта ракета.
Варијанта АГМ-154Ц укључује рафалне/фрагментационе/пенетрационе бојеве главе од 225 кг ефикасне против циљева са фиксном тачком као што су индустријски објекти, логистички системи и утврђени тактички циљеви.
Најновија варијанта, JSOW C-1, опремљена је системом за претрагу и праћење, што им омогућава да гађају и морске циљеве. Ова варијанта је интегрисана само на авионима Ф/А-18 (Е/Ф тип) и Ф-35 (А/Ц тип). Такође укључује везу за пренос података Линк 16.
Да су Ф-16 украјинског ратног ваздухопловства модификовани како би постали оруђе за прикупљање података америчког ратног ваздухопловства, већ је писано. Подсетимо, најмање један Ф-16 је већ страдао заједно са пилотом, што је представљало први губитак украјинског Ф-16.
СТОРМ ШЕДОУ РАКЕТЕ ЗА УДАРЕ НА РУСКУ ТЕРИТОРИЈУ
Са друге стране британски Тајмс пише да САД и Велика Британија планирају да дају Украјини дозволу да користи ракете дугог домета Сторм шедоу за гађање циљева дубоко унутар руске територије.
Западни званичници имају резерве да јавно објаве ову акцију, како не би алармирали Русију. Како наводи публикација, ова дозвола неће бити обелодањена до лансирања прве ракете.
Према дипломатским изворима овог гласила, могао би се договорити нејавни договор који би Украјини омогућио да користи крстареће ракете британске и француске производње против руских циљева, са планом да се Украјини пружи предност изненађења.
Уједињено Краљевство и Француска су одавно послале ракете Сторм шедоу Украјини, али су оне првобитно биле намењене само за употребу против циљева унутар старих украјинских граница у борби против руских снага.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)