ИЗЛАЗ ТРАЖИО У ПРЕГОВАРАЧУ ОКО "БРЕГЗИТА": Ко је Мишел Барније кога је Емануел Макрон иемновао за новог премијера Француске

Унутрашњу политичку кризу у Фрнацуској ће, као премијер, покушати да реши некадашњи европски преговарач за "брегзит" Мишел Барније (73). Њему је француски председник Емануел Макрон јуче дао мандат за састав нове Владе.

ИЗЛАЗ ТРАЖИО У ПРЕГОВАРАЧУ ОКО БРЕГЗИТА:  Ко је Мишел Барније кога је Емануел Макрон иемновао за новог премијера Француске

Фото: Танјуг/АП

Ово именовање је резултат вишенедељних премишљања после ванредних парламентарних избора из којих је са највише посланика изашла левичарска коалиција Нови народни фронт. Барније, међутим, долази из редова десничарских републиканаца, који су завршили тек на четвртом месту.

Одбијање председника да именује мандатара из њихових редова ражестило је крајњу левицу која је најавила уличне протесте. Непотчињени Жан-Лика Меланшона су пре именовања Барнијеа поручили да шеф државе има пред собом само два избора, а то је или да мандат да њиховој кандидаткињи Лиси Касте, или да изабере име за које ће имати подршку крајње деснице.

Мишел Барније има велико политичко искуство, био је више пута министар, шеф дипломатије, европски комесар у два наврата – за регионалну политику и унутрашње тржиште, сенатор, посланик, европосланик, преговарач за Брегзит... Макрон се нада да ће с таквим искуством моћи да постиже компромисе с осталим политичким формацијама од којих ниједна нема апсолутну већину и тако повести земљу путем стабилности.

Противници Барнијеовог постављања истичу да се на овај начин практично неће много тога променити у француској политици иако су грађани то тражили на изборима, пре свега када је реч о повећању плата, ревизији пензијске реформе или смањењу европске бирократије, па и "еколошког терора" према пољопривредницима. Уз европску етикету, Барније је, између осталог, током своје функције био и министар за човекову околину, а онда и пољопривреде. Има либералну оријентацију и европејац је као и Макрон, па се то види као својеврстан наставак политике коалиције око председника која је изгубила претходне парламентарне изборе. То се већ карактерише као "лака кохабитација".

Пре него што је Макрон извукао Барнијеа у први план, фигурирале су разне друге личности, међу којима левичар Бернар Казнев и десничар Гзавије Бертран, али је председник наилазио на најаву крајњих десничара да ће одмах гласати за неповерење влади.

Изгледа да је у Барнијеу пронашао (за сада) добитну комбинацију, јер је Национално окупљање поручило да га неће одмах санкционисати, чекајући прво да види шта ће да предложи као оријентацију нове владе. Странка Марин Ле Пен од њега тражи пропорционани изборни систем, борбу против миграције и већу безбедност.

Барније није био активан у политици од повратка из Брисела 2021. године где му је последња функција била преговарање услова о изласку Велике Британије из ЕУ и пораза  на унутрашњим страначким изборима за председничког кандидата републиканаца те исте године. После тога држао је углавном међународне конференције. Французи се питају да ли је, после дугогодишњег боравка у европској политици, задржао слух за изазове на домаћој сцени.

Јелисејска палата је јавност о именовању Барнијеа обавестила саопштењем, а није се очекивало обраћање Макрона тим поводом. Предаја дужности између најмлађег премијера Пете републике Габријела Атала (35) и најстаријег, Барнијеа, била је организована већ јуче поподне.

МЕЛАНШОН: ПОКРАДЕНИ ИЗБОРИ!

- Избори су украдени француском народу – поручио је Меланшон одмах по прокламовању Барнијеа и  рекао да неће прихватити "негирање демократије".

Као чин одбијања "председничке монархије" позвао је на "највеће могуће окупљање" у суботу на улицама у циљу "поштовања демократије и институција под суверенитетом наорода".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЈАНИК СИНЕР ПОВУКАО ДРАСТИЧАН ПОТЕЗ: Дан после Аустралијан опена - одрекао се АТП бодова