“НЕОЧЕКИВАН” ШАМАР ФРАНЦУСКОЈ ВОЈНОЈ ИНДУСТРИЈИ: Казахстан купио и добио шест авиона Су-30СМ уместо француског Рафала (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

26. 08. 2024. у 21:11

ВАЗДУХОПЛОВСТВО Казахстана ојачало је своју флоту са шест нових вишенаменских ловаца Су-30СМ из Иркутског авио-завода, који је део Уједињене авио-корпорације.

“НЕОЧЕКИВАН” ШАМАР ФРАНЦУСКОЈ ВОЈНОЈ ИНДУСТРИЈИ: Казахстан купио и добио шест авиона Су-30СМ уместо француског Рафала (ВИДЕО)

Фото: ЕПА


Овај податак је објављен прошле недеље, 25. августа 2024, на блогу бмпд.

Ови авиони, са бројевима од 51 до 56 у црвеној боји, сада су стационирани у јединици авијације на аеродрому Шимкент. Они замењују старије ловце МиГ-29 из совјетске ере, који су повучени из употребе.

Још 2020. године, закључене су испоруке по три ранија уговора, чиме су 24 ловца Су-30СМ доведена у ваздухопловне снаге Казахстана. Након губитка једног авиона у 2021. због летачке несреће, планови за нове набавке су објављени у јесен 2023. Почетком 2024. године су снаге ПВО опремљене са 23 ловца и, уз додатак ових шест нових пристиглих, флота сада износи 29 борбено спремних авиона Су-30СМ.


ФРАНЦУСКИ РАФАЛ

Крајем прошле године појавили су се гласни извештаји да би Казахстан могао постати најновији оператер француског Дасо рафала (Dassault Rafale). Неки западни и источни извори спекулишу: „Након што је Астана одлучила да повуче совјетске МиГ-29 и МиГ-31, фокус Казахстана се померио ка Западној Европи, посебно Паризу.

Кружиле су гласине да се Dassault Aviation већ неко време “удварала” двема централноазијским државама. Према различитим извештајима, Француска је имала за циљ да ојача билатералне односе са овим земљама, што је кључно питање током посета Емануела Макрона Казахстану и Узбекистану 1. и 2. новембра.

Фото: Профимедиа/Илустрација

Вихорно путовање француског председника уследило је након посете узбекистанског председника Шавката Мирзијојева Француској 21. и 22. новембра 2022. године, а убрзо га је поновила и посета казахстанског председника Касима-Жомарта Токајева Француској 29. и 30. новембра. Француска публикација Ла Трибуне је инкапсулирао осећање када је приметио: „Запањујући концепт који смо замислили на почетку деценије сада се претворио у вероватну стварност“, док се упуштао у потенцијалне – али још увек непотврђене – наруџбине из Узбекистана и Казахстана.

АСТАНА ЈЕ ДЕМАНТОВАЛА КУПОВИНУ РАФАЛА

Јержан Нилдибајев, заменик начелника противваздушне одбране Казахстана и шеф одељења за примарно наоружање, 30. новембра, најавио је да ће Казахстан купити ловце Су-30СМ руске производње, и одбио је истовремену понуду Француске за авионе Рафал.

Нилдибајев је рекао да Министарство одбране Казахстана планира да купи још десет Су-30СМ до 2023-2024, наводећи њихов супериорнији однос „квалитет-цена“ у поређењу са француским опцијама. Ове нове набавке ће заменити авионе као што су казахстански ударни ловци МиГ-29 и узбекистански ловци за надмоћ у ваздуху Су-27, за које се очекује да ће ускоро бити пензионисани.

Одлука о проширењу флоте Су-30СМ је поткрепљена предностима задржавања већ интегрисане класе ловаца. Ово помаже да се избегну бројне компликације и додатни трошкови који долазе са увођењем новог типа авиона, као што су различита обука, захтеви за резервним деловима, потребе инфраструктуре и компатибилност наоружања.


"КРИТИЧНИ КОРАК"

Казахстански војни стручњаци високо поштују борбене авионе Су-30СМ. Виши официр из Казахстанског ратног ваздухопловства истакао је напредну авионику и наоружање авиона, који значајно јачају капацитете противваздушне одбране земље.

Према речима званичника, Су-30СМ су посебно вредни због своје свестраности у извршавању мисија ваздух-ваздух и ваздух-земља. Такође се поуздано понашају у различитим и често тешким временским условима у региону.

Увођење ових авиона представља кључни корак у модернизацији казахстанских ваздухопловних снага, замењујући старије платформе попут МиГ-29. Успешна интеграција Су-30СМ у флоту, са размештањем у кључним ваздушним базама као што су Шимкент и Караганда, наглашава његов стратешки значај.


О СУ-30СМ

Су-30СМ је вишенаменски борбени авион који је развио Сухој, истакнута руска ваздухопловна компанија. То је напредна варијанта породице Су-30, дизајнирана за обављање широког спектра мисија, укључујући ваздушну супериорност, копнене нападе и операције поморских удара. Ознака „СМ“ је скраћеница за „Сериал Модернизед“, што указује на то да укључује бројне надоградње у односу на раније моделе.

Су-30СМ има импресивне димензије које доприносе његовој свестраности и борбеној ефикасности. Има дужину од приближно 21,9 метара [71,9 стопа], распон крила од око 14,7 метара [48,2 стопе] и висину од око 6,4 метара [21 стопу]. Ове димензије му омогућавају да носи значајан терет уз одржавање одлична маневарска способност.

Погонски систем Су-30СМ се састоји од два турбовентилаторска мотора са накнадним сагоревањем АЛ-31ФП. Ови мотори обезбеђују летелици максимални потисак од 27.560 фунти-силе сваки, омогућавајући му да достигне брзине до 2,0 маха. Млазнице мотора за векторисање потиска побољшавају агилност авиона, чинећи га веома маневарским у борбама и другим ваздушним борбама.

Су-30СМ је опремљен софистицираним пакетом авионике који је дизајниран да побољша његове борбене способности. Ово укључује радар Н011М Бар, који је радар са фазном решетком способан да прати више циљева истовремено и даје слику високе резолуције. Авион такође има напредне навигационе и комуникационе системе, који обезбеђују ефикасну координацију током мисија.


НАОРУЖАЊЕ СУ-30СМ

Што се тиче система и сензора, Су-30СМ је опремљен инфрацрвеним системом за претрагу и праћење [ИРСТ], електронским противмерама [ЕЦМ] и ласерским даљиномером. Ови системи омогућавају авиону да детектује, прати и погађа непријатељске мете са високом прецизношћу, чак и у изазовним окружењима. ИРСТ систем, посебно, омогућава пасивну детекцију топлотних потписа, што отежава противницима да избегну откривање.

Наоружање Су-30СМ је веома разноврсно, што му омогућава да носи широку лепезу оружја за различите профиле мисија. Може бити наоружан ракетама ваздух-ваздух као што су Р-77 и Р-73, ракетама ваздух-земља попут Х-29 и Х-31 и разним вођеним и невођеним бомбама. Поред тога, авион је опремљен топом 30мм ГШ-30-1 за блиску борбу.

Оперативни домет Су-30СМ је још један значајан аспект његовог дизајна. Са максималним дометом од приближно 3 000 километара (1 864 миље) без спољних резервоара за гориво, летелица може да спроводи мисије великог домета без потребе за честим пуњењем горива. Овај домет се може додатно проширити употребом ваздушног допуњавања горива, што Су-30СМ чини огромним средством за продужене операције.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦУРЕ ДЕТАЉИ ТРАМПОВОГ МИРОВНОГ ПЛАНА: Украјина задржава суверенитет, формира се демилитаризована зона?

ЦУРЕ ДЕТАЉИ ТРАМПОВОГ МИРОВНОГ ПЛАНА: Украјина задржава суверенитет, формира се демилитаризована зона?

КАНДИДАТ републиканаца за потпредседника Џеј Ди Венс рекао је у интервјуу Шону Рајану 12. септембра да би мировни план Доналда Трампа за окончање рата у Украјини, могао да укључује, поред осталих аранжмана, успостављање специјалне демилитаризоване зоне између Украјине и Русије, преноси Кијев пост.

12. 09. 2024. у 21:39

БИЋЕМО ПРИНУЂЕНИ Путин: НАТО одлучује да ли ће директно ући у сукоб у Украјини!

"БИЋЕМО ПРИНУЂЕНИ" Путин: НАТО одлучује да ли ће директно ући у сукоб у Украјини!

ЗЕМЉЕ НАТО-а сада не разговарају само о могућој употреби западног оружја дугог домета, већ одлучују да ли ће се директно укључити у украјински сукоб, рекао је руски председник Владимир Путин у разговору са новинарима, преноси РИА Новости.

12. 09. 2024. у 18:55

Коментари (1)

ЖАО МИ ЈЕ ШТО НЕМАМ ДЕЦУ, САД ЈЕ КАСНО: Исидора Минић оголила душу - Није ми било суђено да будем мајка