СУ-57 НАД НЕБОМ ИЗНАД КУРСКА: Први пут пар “невидљивих” руских ловаца у борбеним акцијама (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

26. 08. 2024. у 07:11

УКРАЈИНСКИ ресурси за праћење известили су о повећању активности руских ловаца пете генерације Су-57 изнад Курског региона.

СУ-57 НАД НЕБОМ ИЗНАД КУРСКА: Први пут пар “невидљивих” руских ловаца у борбеним акцијама (ВИДЕО)

Фото Rosoboronexport

Према информацијама дистрибуираним на интернету, пар ових најновијих летелица ВКС Русије је у стању борбене готовости за извођење ракетних удара по циљевима у Сумској области Украјине.

Према овим подацима, Су-57, који поседује стелт технологију, делује у условима повећане прикривености и под окриљем пара ловаца Су-35С. Потоњи, сматрају стручњаци, пружају додатну заштиту „невидљивим“ пројектилима, штитећи их од могућих претњи украјинске противваздушне одбране.

Ова активност руских ловаца, опремљених савременим технологијама као што су стелт и напредни системи наоружања, може указивати на припрему за операције великих размера у пограничном подручју.

Чини се да је Русија почела све чешће да изводи операције својим малобројним ловачким авионима пете генерације Су-57, што је свакако изазвало забринутост у Кијеву.

Да ли то једина руска ескадрила стелт ловаца Су-57 може да терорише украјински етар, преузимајући све више мисија у рату који је у току, остаје да видимо, међутим, у периоду од 15. априла до 15. маја 2024. украјински извори су известили да су авиони ове ескадриле одговорни за више од шест напада крстарећим ракетама.

Фото: Принтскрин

Све је почело када је крајем фебруара ове године објављен извештај у коме је објашњено да је један од Су-57 дотичне ескадриле гађао украјинске положаје у Луганску. За напад је тада изабрана руска навођена антирадарска ракета Х-59МК2 (енг. Кх-59МК2, рус. Х-59МК2), чији је домет око 300 километара.

Међутим, сами Украјинци нам откривају да пројектил може да достигне удаљеност од 400 км. Сваки Х-59МК2 има бојеву главу од 320 кг, довољно моћну да уништи чак и добро заштићене циљеве.

Прва теренска испитивања Х-59МК2 су обављена у Сирији 2018. године. Пројектил је дизајниран као главно оружје ваздух-земља Су-57, савршен је за уклањање компактних, ојачаних циљева на великим удаљеностима далеко изван визуелног домета.

У 2015. години, Х-59МК2 је претрпела значајну трансформацију и поново се изродила као Х-69, са побољшањима која укључују стелт карактеристике и редизајнирано тело скројено за одељак за оружје у Су-57. Пројектил Х-69 је дизајниран да комбинује разорну моћ и прецизност ракета Х-101/Х-555.

Дакле, једна од најважнијих карактеристика ових пројектила је њихов иновативни дизајн, који им омогућава да се уграде у унутрашње одељке Су-57. На овај начин се не поткопава стелт профил авиона и његова ефикасност остаје висока.

Х-59МК2 има корелационо-оптички трагач који обезбеђује аутономно препознавање терена у близини мете. Њен навигациони систем је заснован на инерцијалној јединици навигационог система са траком са сателитском јединицом за ажурирање.

Комбинација ових технологија навођења даје ракети невероватно високу прецизност на циљу са вероватноћом кружне грешке мањом од 5 метара. Пре лансирања, пројектил се такође може програмирати да промени правац и нападне из новог угла како се приближава циљу.

Чак и украјински извори тврде да је опаснија чак и од кинжала, а такође може бити опремљена касетним бојевим главама. Ракета се може применити у било које доба године, при осветљености терена од 0,003 лк до 30.000 лукса, на било ком типу терена (с обзиром на то да је оптички контраст у зони корекције и терминалног вођења већи од 10%).

Данас Русија има 22 ловца пете генерације Су-57 и очекује много више јединица. У 2023. години испоручено је 12 авиона, 2022. године шест авиона, а ове године се очекује испорука 20 авиона. Москва се нада да ће до 2027. имати 72 оперативна ловца.

Фото принтскрин рг.ру

У Украјини, први извештаји о присуству Су-57 на бојном пољу описали су руске ваздушно-космичке снаге које користе своје најсавременије авионе за бомбардовање критичних украјинских циљева или за уништавање украјинских система противваздушне одбране.

Комбинација Су-57 са руским ракетама Х-69 показала се посебно ефикасном, остављајући украјинске противваздушне трупе без својих вредних радара.

Међутим, у извештају британског Министарства одбране сугерише се да је Русија почела да користи ове летелице и за борбе из ваздуха.

Према посебном британском извештају, ови авиони „испаљују ракете ваздух-земља великог домета и ракете ваздух-ваздух на циљеве у Украјини најмање од јуна 2022. године”.

Русија је до фебруара ограничено користила свој ловац Су-57, углавном за надзор и подршку комуникације. Забележено је само неколико акција где је Су-57 ушао у ваздушни простор Украјине, као и напада на украјинске ПВО системе.

Дакле, долазимо до закључка да је дотична руска ескадрила активна у Украјини већ дуги низ месеци, али је у последње време интензивирала присуство на ратишту, што је изазвало интересовање стручњака али и нелагоду код Украјинаца.

УКРАТКО О СУ-57

Су-57 је руски вишенаменски борбени авион пете генерације, направљен коришћењем стелт технологија у Конструкторском бироу Сухој. Ловац је дизајниран за уништавање ваздушних, копнених и површинских циљева помоћу система противваздушне одбране, извиђања дугог домета, као и за уништавање система контроле авијације непријатеља.

Су-57, такође познат као ПАК ФА (Проспективни авијацијски комплекс фронталне авијације) је кључна компонента текућих напора Русије да модернизује и унапреди своје ваздухопловне способности.

Авион је дизајниран да замени тешки ловац Су-27 у Ваздушно-космичким снагама Русије. Може се борити сам и у оквиру концепта „јединственог поља“. Уграђени контролни систем прати до 60 циљева, истовремено пуцајући на њих 16.

По распону крила и дужини, Су-57 је већи од Ф-22, али мањи од Су-27. По маси спада, као и Су-27, у класу тешких ловаца. Авион у потпуности испуњава све захтеве за ловце пете генерације захваљујући комбинацији стелт технологија и електронског ратовања. Има суперсоничну брзину крстарења, способан је за маневрисање при великим Г силама, опремљен је напредном електроником, и мултифункционалан је.

Су-57 има могућност да контролише вештачку интелигенцију (или оператер) у беспилотном режиму на великим удаљеностима од базе. Ово уклања физиолошка ограничења брзине и маневара (Г-сила више неће играти улогу у тактици борбе).

Ловац је способан да извршава задатке у интеграцији са најновијом беспилотном летелицом Охотник. У интеракцији са ловцем 5. генерације, стелт ударни дрон може постати кључна предност у области борбене употребе.

Ловац је опремљен топом од 30 мм. Топ су развили стручњаци из Тулског дизајнерског бироа. Нови топ је модернизована верзија авионског топа ГШ-30 калибра 30 мм, који се производи од 1980-их за ловце Миг-29, Су-27 и њихове модификације.

Поред средстава за уништавање, на авион се могу причврстити резервоари за гориво ПТБ-2000, ПТБ-3400, помоћни резервоари за гориво ВТБ-М и ВТБ-Б, као и нишански носач 101Х-Н.

ТТ ПОДАЦИ

Врста: Ловац

Посада: 1

Брзина: Маха 2 (2.135 км/х; 1.327 мпх) на надморској висини

Маха 1,3 (1.400 км/х; 870 мпх) при ниском лету

Долет: 3.500 км супсонично, 4.500 км са два додата резервоара, 1,500 км суперсонично

Висина лета: 20.000 м

Борбени радијус: 2700-2750 км

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (1)

НИЈЕ ЗА СТАРО ГВОЖЂЕ: Монфилс освојио турнир у Окланду и постао најстарији шампион АТП тура (ФОТО)