ЗАПАДНИ СТРУЧЊАЦИ ОТКРИВАЈУ: Зашто Руси не користе своје најсмртоносније оружје у Курску
РУСИЈА није у стању да у потпуности искористи једно од својих најефикаснијих и најсмртоноснијих оружја против украјинских снага које напредују у Курској области, сматра стручњак за војну стратегију.
То је вероватно зато што руски системи није довољно добар и сигуран, па се надлежни плаше удара на своју територију. Русија је последњи месеци значајно повећала испаљивање такозваних клизних бомби током борби на истоку Украјине.
Ове бомбе су опремљене системима за навођење који им омогућавају да се лансирају из млазњака на даљину. Њих је тешко зауставити, а Русија их обилато користи. Неке од њих тешке су и по неколико тона и оне су се показале као незаустаљиве у рушењу добро утврђених украјинских положаја.
Међутим, Русија ове бомбе једва и да користи против украјинских снага које су прешле границу и извршила инвазију на Курску област, што је први пут од завршетка Другог светског рата да је страна војска упала на руску територију, пренео је "Бизнис инсајдер".
Марк Канциан, пуковник маринаца у пензији и виши саветник у Центру за стратешке и међународне студије, рекао је да Русија не користи ваздушне снаге или клизне бомбе против украјинских снага у Курску.
- Мислим да је то одраз слабог система контроле ваздушног простора - рекао је он и навео да САД и НАТО имају веома софистициране механизме и "веома разрађен, добро обучен систем" између авиона и контролног центра како би се осигурало да не погоде своје снаге, што није случај за Русију.
- САД су прилично добре у томе, а Руси нису - рекао је он.
Он је истакао да је Русија у стању да снажно користи клизне бомбе у Украјини јер је фронт статичан и углавном непомичан, тако да Русија може да се извуче са слабијим системом контроле и мање ненамерне штете.
Он је рекао да је релативни опрез Русије у Курску "одраз неспособности, њихове слабости у коришћењу ваздушних снага за подршку копненим снагама".
У Курску је забележена симболична употреба клизних бомби, али не у толиким размерама као на другим деловима фронта.
- Русија је само прошле недеље употребила чак 750 клизних бомби на украјинске градове и села - рекао је у недељу володимир Зеленски, председник Украјине.
У Сумској области Русија свакодневно испаљује око 50 клизних бомби.
- Руси су затечени на један начин, у смислу да су не могу да бацају ове разорне бомбе у Курск као што то раде у другим деловима Украјине, посебно на источном фронту, јер је очигледно то њихова сопствена територија. Убиће много цивила - сматра Рајан Менон, виши научни сарадник на Институту за ратне и мировне студије Универзитета Колумбија.
На другој страни, Џорџ Барос, руски војни експерт у америчком Институту за проучавање рата (ИСW), рекао је да "Русија не користи клизне бомбе у Курску колико би могла".
- Руси би могли да збришу читава насеља и градове за само неколико дана. Русија то очигледно не ради у Курску. Међутим, уколико се украјински упад интензивира руски прорачун ризика може да се промени - рекао је Барос.
Од почетка инвазије на Украјину у фебруару 2022. Русија је и неколико наврата вршила нападе на своју територију и уништавала сопствене трупе и наоружање, али то су били изоловани инциденти. То укључује и обарање сопствених борбених авиона.
- Русија се плаши политичких последица које би дошле са гађањем сопствене територије - додаје Барос.
У међувремену, ситуација се окренула. Сада је Украјина почела да користи клизне бомбе против Русије у Курску. Зеленски је рекао да је циљ упада стварање "тампон зоне" и да се минимизира способност Русије да нанесе штету Украјини.
Међутим, војни аналитичари верују да Украјина вероватно жели да растегне руске снаге и пружи нову мотивацију својим трупама и савезницима. Барос је рекао да није јасно како ће се операција која се брзо одвија завршити.
Али он је рекао да је до сада то било позитивно за Украјину након месеци жестоког рата током којих је дошло до мало промена на фронту.
- Украјинци више нису заглављени у колотечини где више немају иницијативу. Сада више не леже на лађима девет месеци, већ покушавају да дају најбоље од себе - закључио је он.
Препоручујемо
ДЕТАЉИ САСТАНКА МОДИЈА И ЗЕЛЕНСКОГ: Због чега су посете индијског премијера толико битне
23. 08. 2024. у 17:27
КЉУЧНИ УКРАЈИНСКИ ГРАД ПРЕД ПАДОМ: "Руси напредују брже него што се очекивало" (МАПА)
23. 08. 2024. у 09:29
РАТ У УКРАЈИНИ: Руска беспилотна летилица погодила цивиле у Хоркову
23. 08. 2024. у 07:23 >> 00:46
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (4)