АМЕРИКАНЦИ ПРАВЕ СВОЈ Су-75? Ратно ваздухопловство САД представља концепт „лаке стелт летелице“ (ВИДЕО)
УСРЕД преовлађујуће неизвесности у вези са програмом ваздушне доминације следеће генерације (НГАД) америчког ваздухопловства, високи амерички званичник је представио концепт лаког стелт борбеног авиона.
Начелник штаба америчких ваздухопловних снага (УСАФ), генерал Дејвид В. Олвин (David W. Allvin), илустровао је наводни „концепт лаког борбеног авиона“ током свог излагања на Глобалној конференцији шефова ваздухопловства и свемира одржаној у Лондону прошлог месеца. Конференцији је присуствовало мноштво руководилаца одбрамбене индустрије. Ово је први објавио The Aviationist.
Нови концепт лаког ловца, иако га Олвин не спомиње као такав, био је праћен позивима генерала да се развој авиона помери са филозофије „изграђеног да траје“ у „изграђеног да се прилагоди“.
Према извештају, генерал у свом обраћању није поменуо НГАД или „лаки ловац“.
УСАФ није признао ниједан такав програм. Концепт који се појавио у презентацији генерала Олвина је чиста имагинација. Међутим, дизајн има невероватну сличност са стелт авионом Ф-35 Лајтинг 2, при чему неки стручњаци тврде да се чини да је то смањена верзија авиона пете генерације.
Овај замишљени ловац је наводно једномоторни авион за који се чини да је дизајниран са малом уочљивошћу. Осим усисника за ваздух, који су на овом авиону оријентисани уназад, док су на Лајтинг 2 истурени напред, крила и В-реп овог авиона су идентични крилима Ф-35.
Идеја о лаком ловцу постоји већ неко време. Неколико званичника је изнело идеју о развоју потпуно новог лаког ловца (4. или 4.5. генерације) за ниске претње, док су други предложили изградњу лаке ловачке варијанте авиона шесте генерације.
На пример, раније је УСАФ изјавио да разматра развој лаког борбеног авиона Ф-7 који је изведен из тренажног авиона Т-7 Red Hawk који би заменио флоту Ф-16 Ц/Д Вајпер.
Године 2021, пензионисани генерал Џејмс М. Холмс, бивши шеф ваздушне борбене команде, сугерисао је да би могле постојати две варијанте шесте генерације НГАД-а: једна са великим дометом и теретом за Индо-Пацифик и друга оријентисана на релативно кратке домете између могућих бојних подручја у Европи. Ово последње би, како су неки тумачили, била лакша варијанта.
Исте године, одлазећи шеф ваздухопловства, генерал Чарлс Кју. Браун млађи, најавио је почетак вишемесечне истраживања о будућем саставу снага у служби, за коју је приметио да би могла да укључује „дизајн чистог листа“. Познат као авион „четири и по генерације или пете генерације минус“, био би приступачан за набавку довољне количине да би се на крају заменио Ф-16. Једва да је било напретка у једној од ових идеја.
Без обзира на то, Олвинов концептуални лаки ловац је вредан пажње јер предлаже да се флота УСАФ-а обнови авионима способним да се прилагоде модерним технологијама које се развијају.
ПРИЛАГОДЉИВОСТ ЈЕ ФОКУС
Олвин је промовисао идеју да структуре треба да буду „изграђене да се прилагођавају“, за разлику од хладноратовске и постхладноратовске парадигме „изграђене да трају“. Он је сугерисао да то можда није тачно за многе платформе авиона данас.
Он је напоменуо да је „трунутна претпоставка“ да ће системи дизајнирани за дуговечност остати „релевантни“ у будућности. „Тај предлог може постати албатрос. Још увек функционише, али није толико ефикасан“, рекао је Олвин не наводећи платформу УСАФ-а. -Ваздухопловство Сједињених Држава има велику већину својих система дизајнираних и развијених са овим вредносним предлогом.
Затим је открио имиџ концептног млазњака, наглашавајући потребу да се предност даје прилагодљивости над трајноћу или издржљивошћу. Олвин је нагласио да ће се то постићи концентрисањем на креирање нових верзија стандардног софтвера који ће радити на многим платформама.
Према овом приступу, ловци са посадом би били више „за једнократну употребу“, док би се ваздухопловства са застарелим флотама фокусирале на најсавременије софтвере, док би хардвер могао бити избачен много брже. Иако Олвин није прецизирао ниједан систем, приступ наглашава забринутост да платформе вредне милијарду долара, попут НГАД-а, могу брзо да застаре.
НГАД
-Могућност ажурирања брзином софтвера, ово је предност коју можемо да пружимо у односу на наше противнике, рекао је Олвин. Такође је истакао да ће будуће ваздухопловне снаге у великој мери зависити од „ројења“ како би испуниле оперативне захтеве поред тога што ће бити усмерене на систем, а не на платформу.
Темпо технолошког напретка значајно се убрзава. Како се уводе нова авионика и софтвер, оквири авиона се могу прогресивно унапређивати због све већег усвајања модуларног дизајна. Чини се несмотреним давати строга технолошка обећања платформи вредној више милијарди долара која би могла постати застарела за неколико година, а не за деценије. Сваки нови оквир авиона би имао дужи век трајања ако би флексибилност била приоритет.
Да би континуирано развијао оквир авиона током времена, Олвин је замислио млазњак који би се ослањао на архитектуру отворених система, модуларни дизајн, дигитални инжењеринг и адитивну производњу/тродимензионалну штампу.
Представљање овог новог концепта ловца уследило је недељама након што је УСАФ објавио да се НГАД поново разматра због високих трошкова. Иако су виши нивои службе назначили да програм није мртав, неизвесност око авиона следеће генерације узнемирила је посматраче и законодавце.
Према плану, НГАД би заменио Ф-22 Рапторс 2030-их. Тренутно им недостаје замена и вероватно ће бити у функцији до 2040-их.
За сада, УСАФ тек треба да званично потврди своју спремност за развој слабо видљивог, модуларног лаког ловца. Али Олвинов концепт је можда поставио позорницу за дискурс о лаком јуришном авиону, посебно зато што опасност од сукоба траје и УСАФ-у треба више ловаца са футуристичком технологијом да замени своје старе авионе.
(eurasiantimes.com/Саксхи Тивари)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СУСРЕТ МЕРКЕЛОВЕ И ТРАМПА Питао је за Путина, а папа јој рекао: "Савијај, савијај, савијај - али осигурај да не пукне"
ДОБАР део одломака се односи на састанак који је имала са Трампом у Белој кући у марту 2017.
21. 11. 2024. у 17:17
Коментари (1)