СНАЖАН УДАРАЦ ЗА БАЛКАНСКИ КАРТЕЛ: У Лас Палмасу заплењена пошиљка од 289 килограма кокаина, ово место било одредница

Ђорђе Грмуша
Ђорђе Грмуша

11. 08. 2024. у 09:42

РОНИОЦИ шпанске Цивилне гарде и припадници Пореске управе у Лас Палмасу запленили су пошиљку од 289 килограма кокаина чије је крајње одредиште била лука Копер у Словенији. Дрога је превожена трговачким бродом, а била је сакривена у усису за хлађење, у 12 водоотпорних врећа причвршћених конопцима.

СНАЖАН УДАРАЦ ЗА БАЛКАНСКИ КАРТЕЛ:  У Лас Палмасу заплењена пошиљка од 289 килограма кокаина, ово место било одредница

Фото: Shutterstock

Извор “Вијести” из стране безбедносне службе казао је да је и та пошиљка повезана с Балканским картелом, али да због даље истраге за сада не може износити више детаља. Исти извор објаснио је да надлежни настављају са спровођењем неопходних истражних радњи у операцији названој “Понос југ”, како би се утврдио идентитет одговорних за транспорт дроге, као и оних који су били задужени за преузимање.

Операција је спроведена у оквиру уске сарадње између тамошње Службе за надзор и Цивилне гарде, које редовно прикупљају информације и процењују потенцијалне нове руте и методе сакривања које користе криминалне организације за транспорт кокаина из Јужне Америке у Европу, саопштено је из шпанског Министарства унутрашњих послова.

Објашњавају да су у оквиру заједничког рада и анализе ризика спроведених на поморском саобраћају дошли до класификације једног теретног брода, који је стајао у више бразилских лука, као сумњивог за коришћење у транспорту дроге ка Европи.

Агенти су проверили пријављене дестинације - прва наредна била је Лас Палмас де Гран Цанариа, а потом је брод планирао да настави пут ка лукама Сете и Копер, у Француској и Словенији.

Након доласка у Лас Палмас де Гран Цанариа извршена је инспекција на сидришту тог брода.

- На основу подводне анализе трупа брода, коју је спровела Специјална група за подводне активности Цивилне гарде из Лас Палмаса, откривено је дванаест водоотпорних врећа смештених на сакривеном месту, у усису за хлађење и причвршћених конопцем за једну од решетки трупа, и извршено је њихово вађење. У просторијама Цивилне гарде извршена су тестирања и утврђено је да је у питању кокаин, укупне тежине 289 килограма, расподељених у толики број паковања -саопштили су из шпанског Министарства унутрашњих послова.

Балкански картел претрпео јак ударац

Према сазнањима “Вијести”, Балкански картел је и средином јула претрпио јак ударац у Јужној Америци, када је, након четворогодишње истраге, Централна бригада за дроге Националне полиције, у сарадњи с Еурополом, америчком агенцијом ДЕА, Националном криминалистичком агенцијом Уједињеног краљевства и Поморским центром за анализу и операције у вези с дрогама (МАОЦ-Н), ухапсила око 50 особа које су биле део криминалне мреже задужене за транспорт кокаина из Латинске Америке у Европу.

- Балкански картел у том криминалном послу био је задужен за регрутовање посада и набавку дела кокаина који су дистрибуирали широм Европе, из својих база на Цоста дел Сол - казао је саговорник “Вијести”.

Део те групе, према тврдњама Еуропола, ухапшен је и средином јуна, када су европске полиције ухапсиле 40 особа и заплениле осам тона кокаина, у акцији кодног назива “Операција Јадран”, чија мета је била криминална мрежа која је кријумчарила велике количине дроге из Јужне Америке у Европу, преко Западне Африке и Канарских острва.

У тој акцији, осим дроге, одузето је 12,5 милиона евра у готовини, у различитим земљама Европе. Тиме је, како тврди шпанска полиција, потпуно онеспособљена једна од највећих група за шверц дроге у Европу - Балкански картел.

Рониоци каче дрогу на бродове

Саговорник “Вијести” објаснио је да сакривање дроге у усисном делу брода није новина и да се међународни истражитељи годинама сусрећу с тим.

- Сеа цхест, простори из којих бродови узимају рецимо воду за хлађење мотора технички су изведени да када се отвори усис, заштитне решетке служе да спрече пролаз веће рибе кроз решетке, која би под притиском могла зачепити те усисе. Усиси се с унутрашње стране могу само чистити од онога што прође кроз усис, односно, углавном од ситне рибе. Спољњем делу се не може приступити изнутра, јер су ти простори пломбирани због евентуалних грешака, јер када би били лако доступни за отварање, то би омогућило лако потапање брода. Кад би неко то отворио, притисак подводног дела воде је такав да је практично незаустављив и то топи брод у пар сати, зависно од величине брода. Због тога је једини приступ споља и на тим местима дрогу сакривају рониоци, опремљени алатом, који знају шта раде. То им се плаћа од 50 до 80.000 долара. Задатак им је да споља отворе решетке, убаце кокаин, причврсте дрогу и поново заваре решетке. Никакво друго качење није могуће, јер је велики ризик од губљења товара - казао је саговорник “Вијести”.

Објаснио је да су међународне службе, управо због тог начина кријумчарења кокаина, договорили да у Колумбији, на контејнерским терминалима, за време боравка брода на терминалу, око тих пловила све време патролирају војне патроле.

- Након завршетка теретних операција војни рониоци с роботом улазе у воду и прегледају комплетан труп. Те мере допринеле су да се значајно смањи могућност уноса кокаина у усисни део брода - казао је исти извор.

(Курир/Вијести)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ШТА СЕ ОВО ДОГОДИЛО: Незапамћени хаос у свлачионици Денвера након победе над Лејкерсима