КИЈЕВ ДИЖЕ УЗБУНУ: Руси у Црном мору по први пут од почетка сукоба распоредили три подморнице наоружане "калибрима" (ВИДЕО)
ПРВИ пут од почетка сукоба Русија је истовремено распоредила три подморнице, носаче крстарећих ракета, у региону Црног мора.
Пре неколико сати се сазнало да су руске трупе, настављајући напредовање у правцу Покровска у Доњецку, заузеле село Волчје на поменутом сектору фронта. Министарство одбране Русије потврдило је ову вест.
После заузимања поменутог насеља Волчије и раније насеља Прогрес у Доњецку, московска војска је, како се наводи, преузела контролу над најважнијим позицијама целог Покровског правца. И Прогрес и Волчије су на релативно великој надморској висини, дајући тактичку предност било којој војсци која их контролише.
Руски медији јављају да руске снаге напредују у правцу Покровска „задовољавајућим“ темпом. Са своје стране, украјинска војска сматра да је напредовање успорено као и да „Руси немају довољно војника и опреме, зато нас стално притискају“.
Међутим, Кијев не може ефикасно да одбије јединице Центра оружаних снага Русије, због чега се губици у украјинској војсци повећавају.
Руске трупе непрестано праве рупе у украјинским одбрамбеним линијама, због чега заузимају све повољније позиције. Другим речима, поразу Украјинаца као да нема краја и домино ефекат падања украјинских села изгледа да се неће брзо зауставити, јер је Москва преузела вођство у Доњецку.
Према последњим информацијама, тренутно се воде тешке борбе за контролу села Весолоје у истом сектору руско-украјинског ратишта.
ТРИ РУСКЕ ПОДМОРНИЦЕ У ЦРНОМ МОРУ ПО ПРВИ ПУТ
Истовремено, први пут се наводи да је Русија истовремено распоредила три подморнице опремљене крстарећим ракетама у Црном и Азовском мору. Ово је известио представник украјинске морнарице.
Иако није открио више детаља о том руском потезу, други Украјинци сматрају да формирање три подморнице у истој области у истом временском периоду може указивати на непосредан ракетни напад на Украјину у припреми.
Подсетимо, неколико дана раније украјинска морнарица је објавила да је Русија повукла све своје ратне бродове из Азовског мора због све јачих напада украјинске војске.
Међутим, како се сада испоставило, украјинска радост није дуго трајала и ствари су поново постале опасне за Кијев и украјинске градове угрожене смртоносним крстарећим пројектилима руске подморничке флоте.
Тачније, а према прецизним изворима, најмање три дизел-електричне подморнице пројекта 636.3 класе Варшавјанка отишле су на борбено дежурство у Црном мору.
Ова информација заиста указује да постоји велика вероватноћа припреме за масовни ракетни удар на стратешки важне објекте Оружаних снага Украјине.
Према изворима, подморнице, познате по слабој видљивости, могле би да се користе у комбинованом удару. У току операције, посаде подморница могу да користе од 12 до 16 стратешких крстарећих ракета 3М14К Калибар-ПЛ.
Ове ракете, као што већ знате до сада, су веома прецизне и имају велики домет, што их чини изузетно ефикасним у погађању кључних циљева на значајним удаљеностима.
Подморнице класе Варшавјанка (НАТО кодно име „Импровед Кило”) сматрају се међу најтишим подморницама на свету. Опремљени су савременим системима за детекцију и оружјем, што их чини моћним оруђем како за одбрамбене, тако и за офанзивне мисије.
ПОДМОРНИЦЕ КЛАСЕ ВАРШАВЈАНКА
Подморнице пројекта 636.3, класе Варшавјанка припадају трећој генерацији великих дизел-електричних подморница и сматрају се једнима од најтиших на свету. Дуге су 74 метра и имају максимални депласман од преко 3.900 тона.
Подморнице модификованог пројекта 636.3 имају већу борбену моћ у поређењу са претходним пројектима.
Оптимална комбинација акустичне прикривености и домета циљева, најновији инерцијални навигациони систем, напредни аутоматски информациони и контролни систем, моћно торпедно ракетно наоружање велике брзине осигуравају да подморнице ове класе буду глобални приоритет у области ненуклеарних конструкција подморница.
Побољшане подморнице класе Кило називају се трећом генерацијом великих дизел-електричних подморница, које су изграђене у Адмиралитетским бродоградилиштима за главне флоте руске морнарице.
Првобитно су се ове подморнице звале Пројект 636.3, у западним земљама су дефинисане као унапређена Кило-класа, што је надограђена верзија подморница Пројекта 877 (Кило-класа).
Побољшане подморнице класе Варшавјанка дизајниране су за извођење противбродских и противподморничких мисија у плитким водама и имају стелт технологију са проширеним борбеним дометом за дејствовање по копненим, површинским и подводним циљевима.
Подморнице пројекта 636.3 спадају међу најтише подморнице на свету. Дуг је 74 метра, има депласман од преко 3.900 тона и оперативну дубину од 240 метара. Може да ради на максималној дубини од 300 метара и има домет од 7.500 наутичких миља.
Робусни труп даје подморници могућност да еволуира до радне дубине од 240 метара са максималним зароном од 300 метара. Подморнице имају домет до 7.500 миља. Њихово главно наоружање представља ракетни систем Калибар-ПЛ.
РУСИ СУ ИЗГРАДИЛИ 12 ПОДМОРНИЦА КЛАСЕ ВАРШАВЈАНКА
До данас је адмиралитетско бродоградилиште у Санкт Петербургу изградило две серије од по шест подморница пројекта 636.3 класе Варшавјанка за Црноморске и Тихоокеанске флоте.
Од тога је 11 већ испоручено, а последња је у завршној фази изградње и припрема се за пуштање у рад. Бродоградилиште је већ закључило четири друга уговора за изградњу нових подморница овог типа.
Једна од њих је намењена Балтичкој флоти, а три Северној флоти. Да ће нове руске подморнице класе Варшавјанка добити имена по градовима у окупираним украјинским регионима, већ смо писали. Прва ће се звати Маријупољ.
Тренутно се у Балтичком мору налазе четири дизел-електричне подморнице класе Кило. Два од њих, Краснодар и Новоросијск, припадају Црноморској флоти и доведени су на поправку након завршетка мисија у Средоземном мору.
Друге две подморнице, Магадан и Можајск, које су у саставу Флоте у Тихом океану, иако су завршиле државна испитивања, још нису премештене у Владивосток.
ПОРОДИЦА РАКЕТА КАЛИБАР
Породица ракета „калибар” обухвата неколико варијанти са различитим способностима, укључујући противбродске, нападе на копно и противподморничке операције.
Домаће варијанте су основне верзије ове фамилије пројектила; у питању су 3М54 и 3М14. Модел за извоз се зове Клуб. Постоје две главне платформе за лансирање: Калибр-ПЛ (извозни клуб-С), дизајниран за употребу са подморница, и Калибр-НК (извозни клуб-Н), дизајниран за површинске бродове.
Ове две лансирне платформе могу бити опремљене следећим комбинацијама бојеве главе и навођења: 3М54К, 3М54Т, 3М14К, 3М14Т.
Ракете „калибар” имају различите величине у зависности од платформе са које се лансирају. Подморничке верзије ракета „калибар” обично имају калибар од 533 мм, док површински бродови користе верзије са већим калибром од око 0,6 метара.
Тачни калибри могу варирати у зависности од специфичне варијанте и модела ракете „калибар”.
Калибар-М је нова верзија „калибра” са већом бојевом главом и проширеним дометом на 4.500 км. У развоју су бродске, подморничке, ваздушне и копнене верзије.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора
Препоручујемо
АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Руски ловац Су-75 шах-мат има само једног правог непријатеља (ВИДЕО)
27. 07. 2024. у 21:01
ПАНИКА У КИЈЕВУ И НА ЗАПАДУ: Стиже нова руска крстарећа ракета „Изделије 720“ (ВИДЕО)
11. 07. 2024. у 18:01
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)