ЗАПАДНИ АНАЛИТИЧАРИ ТВРДЕ: Украјина претекла Русију у „трци дронова“ - Руси производе више, али Украјина их прави квалитетније
ЗАПАДНИ војни аналитичари истакли су низак квалитет руских дронова у поређењу са онима који се склапају у Украјини и објашњавају зашто, упркос чињеници да руски дронови изводе разорне ударе на Украјину, она и даље има предност у „рату дронова“.
У конкуренцији дронова „Украјинци очигледно побеђују“, пише колумниста, погађате британског гласила Телеграф: „Не зато што праве више дронова, већ зато што су руски лоше направљени“.
Управо низак квалитет руске производње омогућава Украјини да победи у рату беспилотних летелица, тврди британски лист.
УКРАЈИНСКИ СТРУЧЊАЦИ ИЗ ГАРАЖА БОЉИ ОД РУСКЕ НАМЕНСКЕ ИНДУСТРИЈЕ
Иако Русија има много већу одбрамбену индустрију, она би теоретски могла да надмаши украјинску производњу. Међутим, у пракси, тврди Телеграф, квалитет руских дронова и система за ометање је много нижи, и додају:
-У многим малим радионицама у Украјини, које често финансирају приватни донатори и непрофитне организације (читај западне службе), дизајн и производња дронова је разнолика и одговара на потражњу.
У Русији, напротив, влада је монополизовала производњу дронова у само неколико великих државних предузећа, која су пуна непотизма, тврди аутор Телеграфа.
Овај феномен у Русији, пише лист, “фаворизује корупцију и превару и успорава иновације”.
Спорост руске бирократске машинерије је аргумент самих Руса, надовезује се Семјуел Бендет, стручњак за беспилотне летелице у америчкој истраживачкој организацији Центар за поморске анализе, чиме он објашњава „генерално лош квалитет” руских дронова.
На Телеграм каналима се руски стручњаци за дронове жале на „огромну листу техничких грешака“, док у Украјини, кажу, добро раде мале невладине организације и приватне гаражне радионице.
Бендет поново истиче „генерално лош квалитет“ руских дронова.
Још једно америчко гласило Форин Полиси напомиње да у Украјини чак и финансијски аналитичари украјинске владе прави дронове за војску, „увече и викендом са пријатељима“.
ДРОНОВИ СУ ‘НОВА ГЛОБАЛНА ТРКА У НАОРУЖАЊУ’
Група од 12 ентузијаста прикупља средства за компоненте дронова на специјализованом сајту за скупљање средстава, а један од волонтера користи 3Д штампач за израду малих делова који се не могу купити.
Дронови су „нова глобална трка у наоружању“, а предњаче САД, Кина и Русија, пренео је раније још једна кућа из мора америчких државних медија Глас Америке, позивајући се назад на чувени британски лист симболичног назива Тхе Индепендент.
Публикација напомиње да су подаци Светске канцеларије за интелектуалну својину показали да је између 2022. и 2023. године број пријављених патената за технологије везане за беспилотне летелице порастао за чак 16 посто.
Међутим, између 2022. и 2024. Русија је пријавила 342 таква патента, док је Украјина пријавила само 4 патента, према Заводу за интелектуалну својину.
Истовремено, до 82% свих глобалних патената за беспилотне летелице пријављених од 2015. долази од кинеских компанија.
Сједињене Америчке Државе су друге након Кине по броју пријављених технолошких патената, са 858 пријава у 2023. и укупно 5.631 од 2015. године, иако према горе наведеним тврдњама, први на листи америчко-британских медија стоје САД.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ТАЈНО ОРУЖЈЕ РУСКОГ РАКЕТНОГ СИСТЕМА: ЈАРС изводи вежбе камуфлаже и контрадиверзије
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (2)