АМЕРИКА СПРЕМИЛА ЖЕСТОК ОДГОВОР РУСИМА И КИНЕЗИМА: Ракета СМ-6 (АИМ-174Б) лансирана са ловца Ф/А-18Е Супер Хорнет (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

08. 07. 2024. у 21:05

ОРУЖЈЕ са огромним потенцијалом и тактичким разгранатима за које се зна да постоји годинама, а које америчка морнарица никада није препознала, сада више није енигма.

АМЕРИКА СПРЕМИЛА ЖЕСТОК ОДГОВОР РУСИМА И КИНЕЗИМА: Ракета СМ-6 (АИМ-174Б) лансирана са ловца Ф/А-18Е Супер Хорнет (ВИДЕО)

Фото: Профимедиа/Илустрација

Варијанта ракете земља-ваздух СМ-6 (позната и као АИМ-174Б), вероватно ракета ваздух-ваздух највећег домета коју је америчка морнарица икада имала, примећена је на Супер Хорнет Ф/А-18Е/Ф током највеће западне поморске вежбе, Rim of the Pacific (РИМПАЦ).

Ове модификоване ракете типа АИМ-174Б указују на ракету ваздух-ваздух веома дугог домета, иако ово оружје има способност да погоди високе копнене циљеве, делујући као квазибалистичке ракете.

Два војна фотографа потврдила су за Драјв да су током вежбе РИМПАЦ могли да виде ловачке авионе Ф/А-18Е како носе Н пројектиле АИМ-174Б, а ознака „Н“ значи да су ракете модификоване за специјалне тестове.

Ракете су означене као инертне, што значи да не носе бојеву главу и имају плаве траке, што значи да немају активан мотор.

Чини се да је црно-жута ознака близу центра трупа пројектила ознака за калибрацију, што олакшава проучавање понашања пројектила након лансирања или за тестирање у затвореном простору.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Aeros (@aeros808)

Иначе, комбинација Супер Хорнета и СМ-6 (АИМ-174Б) први пут је примећена пре три године, али је америчка морнарица никада није званично признала.

Слике које су снимила два фотографа на вежби РИМПАЦ указују на то да су могућности ваздушног лансирања СМ-6 можда чак и у завршној фази развоја.

Међутим, још није јасно за које циљеве се развија ракета АИМ-174Б, иако њено име много говори. Ваздух-ваздух је очигледно кључна способност, али питање је шта се дешава са другим секундарним способностима СМ-6, које такође могу да погоде копнене и морске циљеве.

Треба рећи да се ракете СМ-6 могу лансирати са ратних бродова опремљених системом Аегис, али и из контејнерског, преносивог, копненог лансера ракета, као што је приказано на слици изнад.

Ракета СМ-6 која се лансира са копна је првобитно била дизајнирана да се супротстави претњама ваздух-ваздух дугог домета, као и балистичким пројектилима касне фазе, а сада се тврди да такође има способност да делује против хиперсоничног оружја под одређеним околностима.

Као ракета ваздух-ваздух, АИМ-174Б би наводно омогућио Супер Хорнет ловцу да се бави разним ваздушним претњама удаљеним стотинама километара, што је значајна предност у односу на тренутни АИМ-120 АМРААМ, посебно пошто је обећани АИМ-260 ЈАТМ, још увек у развоју.

Подсећамо да је домет копнене ракете СМ-6 више од 370 километара, али то зависи од многих фактора, укључујући и начин на који се користи.

Лансирана из ваздуха брзином и надморском висином на којој раде ловачки авиони значи да ракета може имати већи домет и побољшане перформансе у односу на варијанту која се лансира са земље, иако варијанта АИМ нема „појачивач“ који користи стандардни СМ-6.

 

ОДГОВОР НА РУСКЕ И КИНЕСКЕ РАКЕТЕ

Оваква ракета великог домета била би одличан додатак управо у сектору где САД чини се да каскају, уколико постане оперативна, с обзиром да Кина већ уводи своје ракете ваздух-ваздух веома великог домета.

Подсетимо, Дана 17. априла, ловачки авион америчке морнарице Боеинг Ф/А-18Е/Ф Супер Хорнет примећен је по први пут изнад полигона Чајна Лејк у Калифорнији са стандардном бродском ракетом СМ-6 која се налазила испод његовог крила, о чему смо тада известили.

Ова ракета би могла чак да буде одговор на кинеску ракету ваздух-ваздух великог домета ПЛ-15 са радарским навођењем, а поједини сматрају чак и на руску хиперсоничну ракету ваздух-ваздух Р-37 са веома великим дометом, већ увелико доказану у украјинском сукобу.

Коришћење АИМ-174Б представљало би велику претњу руским и кинеским авионима. АИМ-174Б би такође дала ловцу Супер Хорнет могућност да гађа копнене или поморске површинске циљеве оружјем које је тешко пресрести на значајним дометима.

Достизање брзина близу или веће од хиперсоничне брзине током завршне фазе лета чинило би ову ракету главним адутом САД.

Могућности ракете попут ове, уколико се развије до краја и уврсти у наоружање САД, биле би веома релевантне у потенцијалном сукобу са Кином на Пацифику, до тада уживамо у фотографијама горе поменутих фотографа.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ТАЈНО ОРУЖЈЕ РУСКОГ РАКЕТНОГ СИСТЕМА: ЈАРС изводи вежбе камуфлаже и контрадиверзије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

АЛТА БАНКА ПРОСЛАВИЛА СЛАВУ СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА: Традиција у циљу очивања вредности