СВАКИ ПЕТИ АМЕРИКАНАЦ ЗА ПОЛИТИЧКО НАСИЉЕ: Чак 42 одсто млађих од 30 година сматра да се земља на прави пут може вратити само силом

И. Станојевић

17. 07. 2024. у 10:23

АТЕНТАТ је било нешто најгоре што је могло да се догоди у данашњој, поларизованој Америци. Морамо се, међутим, припремити за још више насиља.

СВАКИ ПЕТИ АМЕРИКАНАЦ ЗА ПОЛИТИЧКО НАСИЉЕ: Чак 42 одсто млађих од 30 година сматра да се земља на прави пут може вратити само силом

Foto: Profimedia

Овако је Јан Бремер, амерички политички аналитичар, који на платформи "Икс" има скоро 800.000 пратилаца, прокоментарисао напад на бившег шефа Беле куће Доналда Трампа и републиканског председничког кандидата. Истовремено, медији подсећају на црне резултате сондаже јавног мњења у САД, које управо најављују сличан сценарио.

Петина одраслих Американаца, наиме, верује да ће морати да прибегне насиљу да би земљу вратили на прави пут! Од њих су 12 одсто демократе, а 28 републиканци. То ставља америчку нацију на "невероватно опасно место", у месецима пре овогодишњих председничких избора, оцењују аналитичари. Поразни резултати добијени су најновијим анкетирањем грађана које су заједно спровели агенција "Марист", амерички Национални јавни радио (НПР) и Пи-Би-Ес њуз.

Чак 42 одсто млађих од 30 година рекло је да би политичко насиље могло да буде неопходно. И актер напада на Трампа је био двадесетогодишњак.

Лидер који крши правила

ВЕЋИНА Американаца, без обзира на политичку припадност, ипак не верује да је насиље решење за унутрашње политичке поделе, али чињеница да сваки пети одрастао човек у САД сматра да је потребна сила за исправљање курса, веома забрињава, сматрају експерти. Они посебно истичу податак да 41 проценат Американаца тврди да је нација толико скренула са пута да јој је потребан лидер спреман да прекрши правила. Са овом констатацијом слаже се 56 одсто републиканаца, 28 одсто демократа и 37 одсто политички неопредељених грађана.

- Насиље није начин да се наша земља врати на прави пут - каже Давид Авела, председник републиканске државне и локалне политичке организације за обуку (ГОПАК). - САД су и даље земља у којој се демократе, републиканци и независни, још друже једни с другима и где већина људи, 68 одсто према овој анкети, сматра да је амерички сан и даље достижан. Још увек смо земља која верује у закон и ред, сви и даље морају да играју по правилима.

Непоштовање владавине права у настајању већ поткопава "причу о томе шта би Америка требало да буде", рекао је демократски стратег Спенсер Кричли, додајући да је то примећено и "широм западне демократије".

- Ризикујемо да изгубимо нашу демократију, а у многим случајевима видимо фашизам пред нашим очима - поручује он.

Анкета је такође показала да отприлике десетак процената Американаца има пријатеље са другачијим политичким уверењима. Међу политички неопредељенима, тај проценат премашује десет.

Вероватноћа Трампове победе је велика. Гласачи верују да им је његова политика донела бољитак, више му верују у кључним питањима попут економије, а предност демократског кандидата, актуелног председника Џозефа Бајдена, практично је нестала. Једва 28 одсто бирача, наиме, мисли да Бајден има менталне и когнитивне способности да буде шеф Беле куће, показује анкета.

По Ројтерсовој студији објављеној пре годину дана, САД бележе највећи континуирани пораст политичког насиља од седамдесетих година прошлог века до данас. За разлику од тога доба, наводи се у студији, већина напада сада није усмерена против имовине, него против људи. Од напада Трампових присталица на Капитол, 6. јануара 2021, забележено је 213 случајева политичког насиља. Две трећине њих, били су физичко насиље и сукоби, у којима је живот изгубило 18 људи.

- Напад на Трампа последица је значајне подршке политичком насиљу у нашој земљи - објашњава политиколог Роберт Папе са Универзитета у Чикагу у интервјуу за британски "Гардијан" - Забрињава и претња одмаздом упућена Бајдену.

Студија "Сигурност и претње" коју је објавио тај универзитет, потврђује да узроци пораста насиља леже у неповерењу према политичким вођама и веровању у теорије завере. Истраживање је, такође, показало да сада постоји већа подршка за насиље против Трампа: десет одсто одраслих Американаца, односно око 26 милиона људи, подржава такве поступке. А седам процената, односно око 18 милиона људи, спремно је да користи насиље у Трампову корист.

За разлику од истраживања универзитета у Чикагу, нека друга истраживања показују да "десничарски и исламистички екстремисти имају већу склоност политичком насиљу од левичарских екстремиста, у САД и широм света.

Бремер је изразито забринут да је напад на Трампа тек почетак избијања политичког насиља и друштвених немира. Он поручује да је "земљи сада потребна јасна осуда политичког насиља", али и закључује:

- Бојим се да се то неће догодити.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)

ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.

21. 11. 2024. у 15:31

Коментари (0)

ЗАВРШЕНА ЕРА ДОМИНАЦИЈЕ: Орбан саопштио ужасне вести за Запад