ПОСЛЕДЊИ ФИЛМСКИ ПЛЕС БРАНДОВОГ ПАРИСКОГ ТАНГА: Скандал и отказивање пројекције чувеног филмског остварења у кинотеци у престоници Француске

Филм "Последњи танго у Паризу" одиграо је, можда, свој последњи "плес" на биоскопском платну у Граду светлости.

ПОСЛЕДЊИ ФИЛМСКИ ПЛЕС БРАНДОВОГ ПАРИСКОГ ТАНГА: Скандал и отказивање пројекције чувеног филмског остварења у кинотеци у престоници Француске

Фото Profimedia

Под притиском феминистичких удружења и дела јавности који штити женска права, организатори су недавно били приморани да ово ремек-дело "седме уметности" Бернарда Бертолучија из 1972. године повуку с репертоара Париске кинотеке у оквиру ретроспективе филмова о глумцу Марлону Бранду.

Разлог за ову одлуку је спорна сцена за коју је глумица Марија Шнајдер трвдила да је у њој силована. Истицала је да овај кадар уопште није ни био предвиђен у сценарију, већ да су га Бертолучи и Брандо својевољно убацили, после накнадног договора у хотелу. Шнајдерова је тада имала само 19 година.

Због ове сцене, филм је сврстан у порнографску категорију и изазвао оштре критике Ватикана. Марија Шнајдер је говорила да није дала сагласност за тај кадар, као и да је Брандо уверавао да је то "само филм". Истицала је да се после тога осећала два пута силованом, физички од стране глумца, и од редитеља зато што је натерао на тако нешто без њене воље.

Од ове сцене се никада није повратила. Преминула је 2011. године, а да није залечила трауматично искуство. На фестивалу у Кану је ове године приказан и филм "Марија" о њеним мукама.

- Марија Шнајдер је више пута у интервјуима истакла да не жели да буде повезана с тим филмом и да његове пројекције за њу представљају огромну патњу – написала је новинарка и списатењица Клое Тибо у протестном писму упућеном програмском директору кинотеке Жан-Франсоа Рожеу.

Оштро је реаговала и Жидит Годреш, једна од истакнутих личности покрета "Ми Ту", истичући да би емитовање "Последњег танга у Паризу" у Париској кинотеци представљало непоштовање према глумици Марији Шнајдер. Француски синдикат радника у кинематографији СФА СЖТ је истовремено подсетио да је снимање и емитовање силовања кажњиво законом. После свега, јасно је било да филм неће бити приказан.   

Пројекција је отказана 15. децембра, 24 сата пред предвиђено приказивање. Кинотека је саопштила да је та одлука донета с циљем да се смире духови и избегну могући ризици.

- Ми смо кинотека, а не борбена утврда. Не можемо да преузмемо ризик за безбедност особља и публике. Неки милитантни људи већ су почели да се најављују, па је одржавање пројекције уз претходну дебату представљало предимизионаирани ризик – додао је директор ове институције Фредерк Боно.

Кионтека је већ 2017. године отказала ретропсективу посвећену редитељу Жан-Клоду Брисоу, који је 2005. године осуђен због сексуалног узнемиравања.

Све се догађа у тренутку када су у последње време неки редитељи и глмуци, у Америци, али и у Француској, оптуживани за сексуалне агресије према својим колегиницама, што је створило одређену климу у јавности у којој се стало у одбрану женских права.

То је проузроковало и ширење глобалног покрета "Ми Ту", после откривања афере за сексуално злостављање у којој је главни актер био филмски продуцент Харви Вајстин 2017. године. Последњих година, да би се заштитиле глумице, уведени су и посебни "интимни саветници" на филму, односно особе које присуствују договарању "шкакљивих" сцена на филмском платну и њиховом снимању.

ОДБРАНА СТВАРАЛАШТВА

У париској кинотеци су истакли да ће пре евентуалне следеће пројекције "Последњег танга у Паризу" обавити разговор с публиком, да би се размотрили сви сензибилитети. Истовремено се повела полемика у јавности, у којој су с друге стране љубитељи филмске уметности стали у одбрану филмског стваралаштва у глобалу. Главни уредник "Монда" Мишел Герен је поручио да није питање да ли филм треба емитовати, већ како га приказати.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру