МАКРОН БЕЗ ИЗГЛЕДА ЗА НОВУ ВЛАСТ: Крајња десница потврђује велику предност пред недељне изборе у Француској

Французи у недељу излазе на биралишта у првом кругу ванредних парламентарних избора који би могли значајно да промене политички и сваки други живот у овој земљи, али и у ЕУ, имајући у виду значај Француске у креирању заједничке европске политике.

МАКРОН БЕЗ ИЗГЛЕДА ЗА НОВУ ВЛАСТ: Крајња десница потврђује велику предност пред недељне изборе у Француској

Фото: Горан Чворовић

Велики изгледи за победу дају се крајњој десници, још један екстрем, крајња левица, заузима другу позицију, док је владајућа коалиција председника Макрона далеко на трећем месту, без изгледа да формира нову власт.

Политичке струне су толико затегнуте, да је склапање некаквих савезништава између Макроновиих присталица и левице немогуће, док са крајњом десницом то такође није опција. Како сада ствари стоје, изгледа да актуелни режим, чак, неће давати ни савете својим бирачима како да гласају у другом кругу недељу дана касније.

Аналитичари истичу да је Емануел Макрон сам себе и своју политичку формацију довео у овај ћорсокак, најпре расписивањем превремених избора, а затим и једнаком "паљбом" и по левици, и по десници.

Противнички табори, еколога, левице и деснице, попут вође републиканаца из Лиона Жеремија Бреоа или социјалистичког сенатора из области Мозел Микаела Вебера, називају га "дететом које је разбило играчку", из љутње због резултата, пошто му је до сада све пре тога мање-више ишло по плану.

Слични наслови могу да се виде претходних дана и у штампи. С друге стране, сам Макрон је поручио да је хтео да испоштује демократска правила, имајући у виду налет крајње деснице, иако се сада у својим обраћањима против ње жестоко бори.

За изборе, поводом којих у Европи истичу да су најважнији још од "брегзита", у Француској влада велико интересовање. Први круг обично караткерише слабија излазност, али сада то није случај. Примера ради, 2022. године је гласало 46 одсто грађана, а сада се очекује да ће их бити чак 65 процената.

Ово је и време годишњих одмора, па је уследила права поплава давања овлашћења. Попуњено је близу 1,4 милиона захтева, а у полицијским комесаријатима су се тим поводом отезали дугачки редови. Сви би желели да учествују у исписивању историје – једни да покушају да спрече крајњу десницу да дође на власт, други да јој придодају и свој глас.

Према најновијим истраживањима, на првом месту је блок окупљен око крајње десничарског Националног окупљања са 36 одсто, на другом левица свих струја уједињена у Новом народном фронту са 28,5, док су на трећем месту присталице председничке коалиције Заједно за републику са 21.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИСАМ БИО СПРЕМАН ЗА ОВО ПИТАЊЕ! Александер Зверев о теми чије разрешење и Србија чека